Razer Kaira Pro Kulaklık İncelemesi

MagniGame olarak oyuncu ekipmanlarını incelemeye devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere kayda değer ürünleri genel olarak tek tek inceleme altına alıyoruz. Hatta aylık olarak da oyunculara yönelik neredeyse tüm donanım ve ekipmanlar hakkında listeler hazırlayarak size sunuyoruz. Bugün de karşınıza çok güzel bir oyuncu kulaklığı ile çıkıyoruz. Oyuncuların yakından tanımış olduğu Razer Kaira Pro modeli.

Açıkçası Razer ürünlerine karşı her zaman bir sempatimiz oldu. Fakat bu sizi yanıltmasın. Çünkü Razer Kaira Pro modelini incelerken siz de göreceksiniz ki eleştireceğimiz birkaç husus olacak. O noktalarda fikirlerimizi açıkça söyleyeceğiz. Seviyoruz diye eleştirmeyelim mi? Olmaz öyle şey! 😀 Her neyse, şimdi bu oyuncu kulaklığına yakından bakalım.

Razer Kaira Pro Kulaklık İncelemesi

Razer Mavisi mi O?

Kulaklığa geçmeden önce hemen kutusuna bir göz gezdirmek istiyoruz. Malum Razer kendine has bir yeşil renge sahip. Genelde siyah kutu üzerinde Razer yeşilini görüyoruz. Fakat bu sefer bir değişiklik var. Kutusu mavi! Razer kendine has bir mavi tonu ile kutu tasarımı yapmış. Güzel mi? Açıkçası belki de Razer’ın klasik tasarımlarına alıştığımızdan dolayı gözümüze hoş gelmedi. Ama malum bunlar zevkler ve renkler olayı, tartışamayız.

Kutunun üzerinde kulaklığa dair birkaç bilgi yer alıyor. Buradan kulaklığın RGB aydınlatmaya sahip olduğunu görebiliyorsunuz. Şaşırmadınız değil mi? Her neyse, asıl olay kutunun en üstünde yazan yerde. Razer Kaira Pro modeli PC, PlayStation 4, PlayStation 5 ve mobil uyumlu. Aslında buradaki PlayStation 5 ibaresi neden mavi olduğuna dair bir ipucu veriyor bize.

Kutuyu açtığınız zaman Razer Kaira Pro modeli tüm ihtişamı ile karşınızda duruyor. Hemen altında da kulaklığa ait parçalar yer alıyor. 1 adet standart USB’den Type-C’ye çevirici adaptör kablo, 1 adet Type-C uzatma kablosu, 1 adet wireless Type-C dongle, 1 adet mikrofon ve asla dönüp bakmayacağınız ama “Bir kenarda dursun, o kadar para verdik” diyeceğiniz kullanım kılavuzu ve diğer belgeler.

Beyaz Giyme N’olur

Kimi PC kullanıcıları kendi sistemlerinde beyaz renklere ağırlık veriyor. Razer Kaira Pro modeli de beyaz modeli ile bu sistemlerde tamamlayıcı özellikte. Ama dedik ya, bu model daha çok PlayStation 5’e özel olarak üretilmiş durumda. Malum o da beyaz renkte. Fakat PC kullanıcıları açısından baktığımız zaman iş biraz değişiyor. Genelde oyuncular bilgisayarlarında siyah renkleri kullanıyorlar. E bu şartlarda Razer Kaira Pro modelini alırsanız yoğurt gibi sırıtacaktır. Peki ne yapmanız gerekiyor? İşte Razer bunu da düşünmüş. Satın almak istediğiniz zaman PlayStation 5 yerine Xbox uyumluyu seçerseniz siyah olarak satın alabiliyorsunuz. Tabi ki yine bilgisayarda da kullanabilirsiniz.

Bu arada iki model arasında ufak bir daha var. Eğer ki beyaz versiyonu alırsanız ilk aşamada kulaklığın üzerinde yer alan Razer logosu mavi olarak aydınlatılacak. Fakat siyah modeli alırsanız klasik Razer yeşili olarak aydınlatılacak. Tabi bunun çok büyük bir anlamı yok. Az önce de dediğimiz gibi kulaklık RGB aydınlatmaya sahip olduğu için dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

razer Kaira pro playstation
Razer Kaira Pro Kulaklık İncelemesi

Rahatlık Önemli

Kulaklık ayarlanabilir özellikte. Yani kafanızın ölçüsüne göre rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Hatta Razer bunu bir adım daha ileriye taşıyarak yan taraflara ölçüler vermiş 1’den 8’e kadar. Yani rastgele bir yerde durmanıza gerek yok, en rahat hangisi ise orayı seçip ayarınızı bir sonrakinde işarete göre yapabilirsiniz. Ayrıca kafa bandı kısmı da oldukça yumuşak. Uzun süreli kullanımlarda herhangi bir rahatsızlık hissi uyandırmıyor. Altıgen şekillerdeki desenleri ise hoş bir görünüm kazandırmış.

Kulaklığın ped kısımlarına bakacak olursak burada konforun tam kendisi ile karşılaşıyoruz. Oldukça yumuşak pedlere yer verilmiş. Pedlerin olduğu kısımlar dönebilir şekilde yapılmış. Yani kulaklığı boynunuza asmak isterseniz boynunuzda kocaman iki halka durmuyor. Aksine çok rahat. Düz hale gelebildiği için çok yer kaplamıyor.

Rahatlık konusunda Razer kullanıcılarını sonuna kadar düşünmüş. Çünkü kablosuz bir kullanım sunuyor. Malum oyun oynarken biraz hareketli olabiliyoruz. İşte o zamanlarda kablosuz kulaklıklar biraz daha rahat etmemizi sağlıyor.

Buna ek olarak mikrofon kısmında da yine kullanıcı rahatlığı ön planda tutulmuş. Takıp çıkarabileceğiniz özelliğe sahip olan mikrofonu sayesinde dışarıda sadece müzik dinleyeceğiniz zamanlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu arada Razer Kaira Pro modelinde bu özellik mevcut. Bir alt modeli olan Razer Kaira’da ise bu özellik yok. Üstelik çok sinir bozucu şekilde yukarı katlanmıyor bile. Razer resmen ille de Pro modeli alın diyor aslında.

Tuşlar İşinizi Kolaylaştırıyor

Kulaklık üzerinde birkaç tuş mevcut. Bunlardan sol tarafta olanlarından ilki ses açma kapama tuşu. Tekerlekli yapısı sayesinde dilediğiniz gibi sesi arttırıp azlatabiliyorsunuz. Yine bu kısımda mikrofonu takıp çıkardığınız yuva ve şarj yuvası var. Ayrıca kulaklığı açıp kapattığınız tuş da burada yer alıyor.

Diğer tarafta ise ekolayzır ayarını yaptığınız bir tuş var. Fakat asıl dikkat çeken ise wireless ve bluetooth arasında geçiş yapabildiğimiz bir tuş var. Yani hangisini isterseniz onunla bağlanabilirsiniz. Örneğin evde oyun oynarken kullanacaksınız. O zaman wireless ile bağlamanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü çekim mesafesi bu sayede daha geniş alanda yayılacak. Fakat işiniz bitti, evden dışarı çıkacaksınız ve müzik dinlemek istiyorsunuz. Yapmanız gereken mikrofonu yerinden çıkarıp bağlantıyı bluetooth’a çevirmek. Böylece dışarıda da aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

razer Kaira pro xbox
Razer Kaira Pro Kulaklık İncelemesi

Artıları

Razer Kaira Pro modelinin kablosuz olması çok büyük artı sağlıyor. Hatta kablosuz kısımda hem bluetooth hem de wireless bağlantıya sahip olması bu artıyı daha da büyük bir hale getiriyor. İkinci artı olan kısmı mikrofonun sökülebilir olması. Bu dışarıda kullanmak istediğiniz zaman ciddi anlamda kolaylık sağlıyor.

Kullanımı oldukça rahat. Kulaklık pedleri ve kafa bandı kısmı o kadar iyi ki uzun süreli kullanımlarda herhangi bir ağrı oluşturmuyor. RGB sevenler için aydınlatma desteğinin olması da güzel. Ama ne yalan söyleyelim, siyah modelde yeşil, beyaz modelde ise mavi renk cuk oturmuş. Ha bu arada renk seçenekleri kısmına baktığımızda PlayStation uyumlu olan sürümde sadece beyaz desteği var. Fakat Xbox uyumlu sürümde ise 3 farklı model mevcut. Birisi az önce de bahsettiğimiz siyah model, ikincisi PlayStation sürümünde olduğu gibi beyaz model, üçüncüsü ise Halo Infinite oyununa özel olarak üretilmiş yine yeşil tonlarında fakat oyunu direk anımsatan hatta üzerinde Razer yerine Halo Infinite logosu bulunan model.

Ses kalitesi ise muazzam diyebiliriz. Çok iyi bir performans sağlıyor ki bu da tam olarak Razer’dan beklenen bir durum. Ayrıca Hypersense özelliğine de sahip. Yani titreşim özelliği mevcut. 33 farklı ayarda olması gayet güzel fakat uzun süreli kullanımlarda rahatsız edebiliyor. İsterseniz direkt olarak kapatabilirsiniz. Son olarak pil ömrüne bakalım. Her şeyi kapatırsanız 50 saate varan bir pil ömrü sunuyor. Fakat RGB dahil her şeyi aktif olarak kullanırsanız yaklaşık 20 saatlik bir pil ömrü sunuyor.

Eksileri

İlk olarak PlayStation ve Xbox olarak iki farklı sürümde çıkmasını anladık. Fakat neden PlayStation sürümünde sadece beyaz renk mevcutken Xbox sürümünde daha fazla renk mevcut? Bu ayrımcılık hiç hoş olmamış. Sonuçta hem PC hem de PlayStation sahibi olan oyuncular da var ve bu oyuncular belki de siyah tercih edecek sevgili Razer. Neden engel oluyorsun insanlara?

İkinci eksi yanı ise mikrofon performansı. Duyduğumuz sesler harika iken neden bizden karşı tarafa giden sesler aynı kalitede değil. Bazı oyuncular için yeterli olabilecek düzeyde olabilir. Fakat açıkçası biz Razer’dan çok daha iyi bir mikrofon performansı beklerdik. Çünkü mikrofonu ağzımızdan biraz uzaklaştırdığımız zaman ses baya bi azalıyor. Yani direkt olarak ağzınızın dibinde tutmanız gerekiyor. Bu da oyun oynarken biraz rahatsız edici olabiliyor.

razer Kaira halo infinite
Razer Kaira Pro Kulaklık İncelemesi

Razer Kaira Pro Alınır mı?

Şimdi burada şöyle bir durum söz konusu. Malum Razer iki farklı sürüm olarak piyasaya sürmüş kulaklıkları. PlayStation kullanıcıları için tek renk olması tasarım kısmında soru işaretlerine neden olabilir. Fakat Xbox kısmında ise farklı renk seçenekleri mevcut. Eğer ki PC kullanıcısı iseniz Xbox sürümünü tercih edebilirsiniz, daha çok seçenek var.

Sadece tasarım anlamında bakmamak lazım. Tabi ki performansı da incelememiz gerekiyor. Bu açıdan baktığımız zaman kablosuz olması, wireless ve bluetooth arasında geçiş yapabilmemiz, mikrofonun sökülebilir olması, ses kalitesinin muazzam olması almak için gerçekten güçlü sebepler. Bizi düşündürecek çok fazla şey kalmıyor. Ha fiyat kısmında tabi ki ince eleyip sık dokumak gerekiyor çünkü hiç de ucuz bir kulaklık değil. En İyi Oyuncu Kulaklıkları listesinde yer alan birçok kulaklığa nazaran daha yüksek bir fiyat etiketine sahip. Fakat parasının karşılığını büyük ölçüde hak ediyor diyebiliriz. Yakın zaman içerisinde kulaklık almayı düşünüyorsanız ve bütçeniz de el veriyorsa Razer Kaira Pro modelini incelemeniz sizin faydanıza olacaktır.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!