1. Anasayfa
  2. Donanım

Razer Viper 8KHz Mouse – İnceleme

Razer Viper 8KHz Mouse – İnceleme
En İyi Oyuncu Mouse Önerileri - Razer Viper 8KHz

Oyuncu ekipmanlarının en önemlilerinden birisi şüphesiz mouse. Oyuncu mouselar ne kadar kaliteli olursa oyunlardan almış olduğumuz haz ve performans da bir o kadar artıyor. Dolayısıyla oyuncular da sistemlerine en iyi mouse’u dahil etmek istiyor. Bunu bilen Razer da tam olarak buna uygun bir mouse üretmiş. Razer Viper 8KHz mouse oldukça kaliteli ve eşsiz bir mouse. Biz de bugün sizlerle bu ürünü inceleyeceğiz.

Razer Viper 8KHz mouse incelemesine başlamadan önce sizlere bir hatırlatma yapmak isteriz. Bildiğiniz üzere MagniGame olarak sizlere her ay oyuncu mouse’ları hakkında güncel tavsiye listesi sunuyoruz. En İyi Oyuncu Mouse Önerileri listesi içerisinde mouse’lara dair kısa incelemeleri okuyabilirsiniz. Fakat uzun bir inceleme okumak isterseniz o zaman SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse içeriğimize de mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu hatırlatmamızı da yaptıktan sonra gelelim Razer Viper 8KHz Mouse incelemesini yapmaya. Hazırsanız başlayalım.

Kutu İçeriği Biraz Farklı

Razer Viper 8KHz mouse’un teknik özelliklerine değinmeden önce biraz kutu içeriğinden bahsetmek istiyorum. Malum Razer ürünlerinin kendisi kadar kutusu da afili oluyor. Örneğin ben SteelSeries Rival 100 modelinden Razer’ın Deathadder Elite modeline geçiş yapınca kutusu beni çok etkilemişti. SteelSeries Rival 100’ün kutusu çok sıradan gözükürken Razer’ın kutusu ve kutu içeriği son derece kaliteliydi. Bu durumun aynısını Razer Viper 8KHz modelinde de yaşadım.

Dıştan baktığınız zaman diğer Razer mouse’ların kutularıyla aynı diyebilirim. Tasarım olarak çok bir farklılık yok gibi. Yine kutu üzerinde ürüne dair tüm detayları görebiliyorsunuz. Hatta Türkçe detaylar da mevcut. Fakat asıl olay kutunun içinde gizli. Çünkü kutunun içinde bir kutu daha var. Bu kutu geri dönüştürülebilir özellikte bir kutu. Yani doğaya ve geleceğe yatırım yapmış Razer. Açıkçası ilk gördüğümde “Bu ne ya?” dedim. Çünkü kutunun içinden illa ki bir kutu çıkacaksa benim açımdan bu siyah olmalıydı. Bilemedin Razer yeşili.

Bu kutuyu da açtığınız zaman standart Razer stickerlarının olduğunu görüyorsunuz. Hani böyle kasanın üstünde tonlarca sticker olmasını isteyen kullanıcılardan birisi ise sizi mutlu edebilir. Fakat benim gibi sadelikten yanaysanız bu stickerları kutunun içine geri koyuyorsunuz.

Stickerların haricinde kutunun içinden tabi ki Razer Viper 8KHz mouse çıkıyor ama bir kılıf içerisinde. Kurban olduğum Razer markası sonunda kullanıcıları biraz daha mutlu etmeyi başarıyor. Malum bu ürünlere az para ödemiyoruz ve kullanmadığımız zaman ya da taşımak istediğimizde zarar gelmesini istemeyiz. Bu kılıfın olması çok şık bir hareket olmuş.

Razer Viper 8KHz Mouse – İnceleme

Sarışın Razer?

Bir mouse için ne kadar farklı bir tasarım olur diye düşünmeyin. Tasarım sadece görünümü değil kullanımı da son derece etkiliyor. Razer Viper 8KHz mouse da tam olarak böyle diyebiliriz. Baktığınız zaman diğer Razer ürünlerinden çok da bir farkı yok gibi. Fakat ince detaylar kullanıcıların oyun performanslarını etkileyebiliyor.

İnce detaylardan önce tasarımın genel hatlarına bir bakalım. Razer Viper 8KHz ilk olarak karşımıza Razer’ın klasikleşmiş siyah tasarımı ile çıkıyor. Fakat bilgisayar setupınızda biraz daha renkler olsun istiyorsanız Razer bu konuda da sizi yalnız bırakmıyor. Standart siyah tasarımın haricinde sunulan ESL Edition versiyonunda ise sarı ve siyah renkler hakim. Tabi ki arada fiyat farkı var. Ve bana göre hala daha standart siyah tasarım çok daha iyi. Bu arada sarı olan ESL Edition’da Razer logosu bulunmuyor. Bilmeyen arkadaşlarınızı ikna etmek için yeminler etmek zorunda kalabilirsiniz.

İnce Tasarım Detayları

Ve diğer tasarım detayları. Razer bu ürününde solakları unutmamış. Bu mouse her iki el içinde ergonomik bir tasarıma sahip. Üstelik her iki tarafta da makro tuşları bulunuyor. Yani tersinize gelmez. Yan taraflardaki kauçuk malzemeden tırtıklı yapısı da elinizden kaymasını engelliyor. Aynı kauçuk tırtıklı yapı scroll tuşunda da kullanılmış.

Elinizde tuttuğunuz zaman malzeme kalitesini net bir şekilde hissediyorsunuz. Sleeved olarak geçen örgü tasarıma sahip kablosu oldukça uzun. Heyecanlı bir oyuncuysanız sizi zorda bırakmaz. İstediğiniz kadar çekiştirebilirsiniz. Ağırlık konusunda ise rakipleri ile boy ölçüşür düzeyde. Çünkü 71 gramlık bir ağırlığa sahip. Bu konudaki en iyi mouselardan birisi olan SteelSeries Aerox 3 modelinden sadece 3 gram daha ağır.

Üzerinde tabi ki tahmin ettiğiniz üzere RGB aydınlatmaya sahip olan bir Razer logosu bulunuyor. Fakat bir önceki kullandığım Deathadder Elite modeline göre kıyaslayacak olursak bu ışık kapalı kaldığında logo eskisi kadar çok belli olmuyor. Yani Razer Viper 8KHz mouse üzerindeki logo biraz daha silik kalıyor ışıklar kapalı olduğunda. Bu arada ilginçtir RGB aydınlatma scroll tekerinde yok. Bu beni şaşırtmadı değil. Ama çok şükür ki avuç içi kısmı ile tuş kısımlarını birbirinden ayıran çizgisel hat üzerinde yine RGB kullanılmamış. Eğer olsaydı Razer mousetan çok dandik markaların ürünlerine benzeyebilirdi.

Tasarım kısmında son değinmek istediğimiz nokta ise DPI tuşu ile alakalı. Alışılmışın dışında mouse üzerinde değil, altında. Başlangıçta garip gelse de aslında yanlış tıklamaları önlemek için yapılmış bir hamle olduğu ortaya çıkıyor. Ama ne yalan söyleyeyim, el alışmış bir kere, mouseu kaldır DPI tuşuna bas, ayarla, indir… Çok iş.

razer viper 8khz mouse inceleme
Razer Viper 8KHz Mouse – İnceleme

Performansı Nasıl?

Razer Viper 8KHz 7+1 tuşa sahip. Yani dilediğiniz gibi makro ataması yapabilirsiniz. Oynadığınız oyunların türüne göre bakmak lazım tabi ama genel olarak yanda 1-2 makro tuşunun olması oyunlarda hayat kurtarabiliyor. Yine oyunlarda performansımızı olumlu yönde etkileyecek olan DPI değeri de göze çarpıyor. Çarpmayacak gibi değil ki. Razer Viper 8KHz tam 20.000 DPI değerinde. (Hayır sıfıra basılı kalmadı tuş).

Bunlara ek olarak 650 IPS değerinde. Ayrıca maksimum 50G hızlanmaya sahip. E tabi oyunlarda seri hareket ediyoruz bunlar önemli. Peki ya tıklama ömrü ne kadar derseniz ortalama bir düzey karşımıza çıkıyor. 70 milyon tıklama ömrü aslında son derece ideal.

Oyun oynarken bazen bizi sinir eden bir durum söz konusu olabiliyor. Örneğin silahınızın dürbününü açtınız ve mouseunuzu hava kaldırıp farklı bir yerde yere koydunuz. İşte o zaman bazı mouselar ekranda kayma yapabiliyor, yani hareket ettiniz olarak algılayabiliyor. Razer Viper 8KHz bunu ortadan kaldırmış. Artık CS:GO oynarken daha az sinir olabilirsiniz. Peki adındaki 8KHz’nin performansa etkisi ne? Hanımlar, beyler. Razer Viper 8KHz ile saniye 8 hamle yapabilirsiniz.

Artıları ve Eksileri Neler?

ARTILARIEKSİLERİ
+ Her iki el için de uygun ergonomik tasarım– DPI tuşunun altta olması
+ Malzeme kalitesi – Küçük ellere sahip olanlar için çok uygun değil
+Sensörleri çok iyi
+Kablosu oldukça uzun
Razer Viper 8KHz Mouse – İnceleme
8.7
Razer Viper 8KHz İnceleme Puanları

  • Tasarım 8.5
  • Performans 9
  • Malzeme Kalitesi 8.5

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir