RDR 2 Sistem Gereksinimleri Nedir?

Tarihin en iyi oynanış ve senaryosuna sahip olan oyunlarından birisi olan Red Dead Redemption 2 birçok oyuncu için oldukça önemli bir yere sahip. Çünkü Red Dead Redemption 2 bir oyundan çok daha fazlası. Oyunu hiç oynamadıysanız üzülmeyin. Aradan yıllar geçmesine rağmen hala daha ilk günkü etkisine sahip. Red Dead Redemption 2, kısaca RDR 2 olarak geçmektedir. Bugün sizlerle RDR 2 sistem gereksinimleri nedir onu öğreneceğiz. Fakat ondan önce kısaca hiç bilmeyenler için oyundan bahsetmek istiyoruz.

RDR 2 Nasıl Bir Oyun?

RDR 2 sistem gereksinimleri konusuna geçmeden önce nasıl bir oyun olduğuna göz atalım. Öncelikle oyun 2018 yılında piyasaya çıkmasına rağmen aslında geliştirilme süreci ilk oyunun da öncesine dayanıyor. Çünkü RDR 2 aslında ilk çıkan oyundan daha öncesini anlatıyor. 1899 yılında geçen hikayede Van der Linde adında bir çetede yer alan Arthur Morgan isimli karakteri canlandırıyoruz. Oyunun ilerleyen bölümlerinde de John Marston adındaki karaktere hayat veriyoruz. Ama merak etmeyin bunlara dair bir spoiler yazmayacağız.

Hikayede çete içerisinde bulunan Arthur Morgan’ın gözünden çete yapılanmasını görüyoruz. Oyun içerisinde aldığımız kararlar Arthur’un karakterini belirlemeye yardımcı oluyor. İlk oyundan bildiğimiz “honor” sistemi sayesinde karakterimiz iyi ya da kötü olabiliyor. Bu aynı şekilde John Marston’da da geçerli.

Oyun çok büyük bir açık dünyaya sahip. Bölümlerin tamamı harita içerisinde yer almıyor. Bazı yerleri kendiniz keşfetmeniz gerekiyor. Ve her keşfettiğiniz bölgede yeni bir hikaye (yan görev) sizleri bekliyor. Yani ana hikaye haricinde kimi zaman atınıza atlayıp bölge bölge gezmenizde fayda var. Gittiğiniz yerlerde karşınıza çıkan NPC’ler size yeni bir görev ya da materyal verebilir. Bunları kaçırmak istemezsiniz.

RDR 2 Sistem Gereksinimleri Nedir?

RDR 2 Sistem Gereksinimleri – Minimum

Bu kısımda RDR 2 sistem gereksinimlerinden minimum ayarları inceleyeceğiz. Eğer ki çok iyi bir sisteminiz yoksa üzülmeyin. Düşük grafik ayarlarında bile oyunu oynarken keyif alabilirsiniz. Tabi çok fazla grafik takıntınız yoksa. Ama oyuna genel olarak baktığımızda hikayesi ön plana çıktığı için çok fazla grafiklere takılmıyorsunuz.

İşletim Sistemi: Windows 7 SP1
İşlemci: Intel Core i5-2500K veya AMD FX-6300
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 770 2GB veya AMD Radeon R9 280
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 150 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: Direct X Compatible
RDR 2 Sistem Gereksinimleri Nedir?

RDR 2 Sistem Gereksinimleri – Önerilen

Bu kısımda yer alan RDR 2 sistem gereksinimleri Rockstar tarafından önerilen sistem gereksinimleridir. Burada yer alan bileşenlere veya daha iyisine sahipseniz oyundan daha fazla verim alabilirsiniz. Bu hem görüntü kalitesi anlamında hem de performans anlamında.

İşletim Sistemi: Windows 10 – Nisan 2018 güncellemesi (v1803) veya daha iyi bir işletim sistemi
İşlemci: Intel® Core™ i7-4770K veya AMD Ryzen 5 1500X ya da daha iyi bir işlemci
Bellek: 12 GB RAM veya daha iyisi
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 6GB veya AMD Radeon RX 480 4GB ya da daha iyi bir ekran kartı
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 150 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: Direct X Compatible
RDR 2 Sistem Gereksinimleri Nedir?

RDR 2 sistem gereksinimleri bilgileri bu kadardı. Şimdi dilerseniz oyunun biraz teknik detaylarına bakalım. Bu kısımda daha önce hiç duymadığınız ve öğrendiğiniz zaman çok şaşıracağınız bilgiler yer alacak.

RDR 2 için Teknik Bilgiler

RDR 2 sistem gereksinimleri kısmını tamamladığımıza göre şimdi gelelim teknik detaylara. Red Dead Redemption 2 oyununun sadece ana hikaye kısmının öyküsü 2.000 sayfanın üstünde. Buna yan görevlerin ve diyalogların olduğu kısımları da eklediğimiz zaman oyun yazılı içerik olarak 240.000 sayfanın üstüne çıkıyor. Sadece oyunda yer alan NPC’ler için bile ortalama 80 sayfalık hayat hikayeleri hazırlanmış. Yani buradan oyunun ne kadar detaylı olduğunu anlayabilirsiniz.

Oyun içerisindeki animasyonların sayısı da büyüleyici. Oyunda yaklaşık 300.000 animasyon yer alıyor. Bunlara ek olarak 500.000 satırlık diyaloglar mevcut. Bu diyalogların sadece 700’ü replik sahibi aktörler tarafından seslendirilmiş. Toplamda da 1.200 aktör oyunda yer almış. Tabi bu aktörlerin hareketlerinin çekilmesi gerekiyor. Bunun içinde toplamda 2.200 günlük çekim zamanı harcanmış. Hemen buradan hesap yaparak “6 yıl sürmüş” demeyin, çünkü her bir karakter için yapılan çekimlerin süresi toplamda 2.200 gün sürüyor. Yani aynı anda birden çok aktörün çekimi yapıldığı için 6 yıldan daha kısa sürüyor.

Bu kadar detaylı bir oyun yapımı için çok kişi çalışmış olmalı değil mi? Kesinlikle öyle. Rockstar bu oyun için kendisine ait olan tüm stüdyoları birleştirmiş. Bu sayede Red Dead Redemption 2 projesinde yaklaşık 2.000 kişi görev almış ve bunların yaklaşık 1.600 kişisi oyun geliştiricisi.

Bu süreçte çalışan oyun geliştiricilerinin neredeyse her birinin bir karakter üzerinde detaylı bir çalışma yaptığı söyleniyor. Tabi bu sayede oyun çok daha detaylı bir hale geliyor. Ama bu projede yer alan birçok oyun geliştiricisi bir daha bu şekilde çalışmayacaklarının da altını çiziyor. Evet, belki de hepsinin en iyi eseri Red Dead Redemption 2 oldu fakat bu onları çok yordu. Hak vermek lazım.

The Lord of the Rings hayranı bir gamer olarak tanımlayabilirim kendimi. Makina mühendisliği bölümü mezunuyum. Beyaz yakalı sıfatımı bilgisayar başına geçince bırakıyorum. Burada sizlere oyunların sistem gereksinimlerine dair içerikler üreteceğim.