1. Ana Sayfa
  2. Oyun İncelemesi

Ready or Not Oyun İncelemesi – Hazırlanın SWAT Oluyoruz!

Ready or Not Oyun İncelemesi – Hazırlanın SWAT Oluyoruz!
+ -

Eskiler bilir, yıllar yıllar önce internet kafelere akın ettiğimiz dönemlerde Half-Life ve Counter Strike oyunlarından arta kalan zamanlarda SWAT 3 ve SWAT 4 oyunlarını oynardık. Bildiğiniz gibi SWAT ekipleri özellikle filmlerde karşımıza çıkan, her türlü aksiyonun göbeğinde olan özel bir ekip. Rehine kurtarmadan tutun da bomba imhaya kadar her türlü alanda görev alıyorlar. İşte bunun oyunu en son SWAT 4 olarak karşımıza çıkmıştı. O dönemden beri de özellikle bu alanda kuruduk kaldık derken Ready or Not oyun olarak karşımıza çıktı. Artık yeniden rehineleri kurtarıp teröristleri etkisiz hale getirebileceğiz.

Her zaman olduğu gibi bu inceleme içeriğinde de spoiler vermeyeceğiz. Zaten Ready or Not oyun olarak baktığınızda hikaye tabanlı bir oyun değil. Daha çok arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bir çeşit FPS oyunu. Bu nedenle biz de oyunu genel hatları ile ele alacağız.

Önce kısaca oyunu kimler ne zaman yapmış ondan bahsedelim. Ready or Not oyun geliştiricisi ve yayıncısı aynı firma olan oyunlardan birisi. Bu iki görevi de VOID Interactive üstleniyor. Taktiksel bir şekilde hareket edeceğiniz FPS türündeki bu oyun son derece güzel bir aksiyona sahip. 2021 yılının Aralık ayında piyasaya sürüldü. Fakat hala daha erken erişim oyunu olarak geçiyor. Yani oyun içerisinde yer yer buglar görebilirsiniz. Fakat zamanla alacağı güncellemeler ile oyun çok daha güzel bir hale gelecektir. Bu arada oyun 4 yıldan fazla bir süredir geliştiriliyor. Buradan oyunun kısa bir sürede yapılmadığını ve oyunda gayet detaya indiklerini anlayabilirsiniz.

SWAT, ARMA, Squad ve Ready or Not

Taktiksel FPS oyunları aslında yok denecek kadar az bir sayıya sahip. Tabi burada bütün oyunları baz almıyoruz, oynanabilir düzeyde olanları ele alıyoruz. Fakat az olması kötü bir oyun türü olduğu anlamına gelmez. Hatta son yıllara bakacak olursak yukarı doğru bir ivme kazandığını da söyleyebiliriz.

Bu noktada ARMA ve Squad oyunlarını aslında biraz ayrı tutmak lazım. Daha çok simülasyon tadında olan oyunlar diyebiliriz. Görsel açıdan bir tık daha düşük fakat detay konusunda çok ileri giden oyunlar. Özellikle ARMA 3 oyununda birçok oyuncu sanki gerçekten orduya katılmış gibi davranabiliyor. Oyuna girdiğiniz zaman bildiğiniz insanlar birbirine “komutanım” diye hitap ediyor. Açıkçası bu durum bize biraz abartı geliyor.

Bir tarafta da eski SWAT oyunları var. Daha az kitleye hitap eden, sürükleyici oyunlar. Onları çıktıkları döneme göre yargılarsak hem oyun olarak iyi hem de görsellik olarak iyi. Fakat bu görsellik kalitesini günümüze yordama yapacak olursak çöpten farkı yok. İşte bu noktada çok şükür ki Ready or Not karşımıza çıkıyor. Artık daha iyi görsellerle daha güzel bir oyun keyfi yaşayabileceğiz.

Ready or Not oyun içi

Taktik, Maktik “Çok”

Malum Fatih Terim’in bir lafı var “Taktik, maktik yok! Bam, bam, bam!” diye. Ready or Not oyun geneli itibariyle aslında bu felsefenin tam tersinde gidiyor. Çünkü bu bir taktiksel FPS oyunu. Yani aksiyon ve gerilim her zaman var ama öyle Call of Duty oynar gibi yerde kayarak gitmeler ya da binaları patlatmalar yok. Gayet sakin ve sabırlı şekilde düşmanlarınıza yaklaşmanız gerekiyor. Sürekli vurguluyoruz ama özellikle SWAT oyuncuları aslında ne demek istediğimizi çok iyi anlıyor.

Hiç bilmeyenler için kısaca bahsedelim. Nedir bu taktiksel FPS oyunu? Standart FPS oyunlarında herkes Rambo edasıyla hareket eder. Örneğin Far Cry 3. Bu oyunda yönlendirdiğimiz karaketerimiz başlarda çok fazla silah kullanımını bilmese de biz yönettiğimiz için bir anda komando gibi hareket ediyordu. Fakat taktiksel FPS oyunlarında bunu yapamıyorsunuz. Örneğin rehine kurtarma görevi olduğu zaman her tarafı kolaçan edip öyle ilerlemeniz gerekiyor. Bir hata rehinelerin ölmesine neden olabilir. Oyun öncesinde zaten ufak bir brifing ile nasıl ilerleyebileceğinizi gözden geçiriyorsunuz. Farklı giriş yolları, farklı silah seçimleri her şeyi etkileyebiliyor. O nedenle taktiksel FPS oyunlarında Deli Yürek gibi mekana girmek yerine bordo bereliler gibi ses çıkarmadan işinizi halletmeniz gerekir.

Ready or Not Oyun Olarak Bize Ne Veriyor?

İçeriğin hemen başında da belirttik, oyun henüz erken erişim aşamasında. Yani bazı hatalar ve eksikliklerin olması muhtemel. Fakat oyunun geliştiricisi ve yayıncısı olan VOID Interactive oyunda var olan haritalarıgeliştireceklerinin yanı sıra yeni haritalar da ekleyeceklerini resmi Twitter hesaplarından duyurdular. Yani daha çok rehine kurtarabileceğimiz ve daha çok bomba çözeceğimiz görevler yakında bizimle olacak. Zaten çıkış yaptığı zamandan bu yana kadar olan süreçte de çeşitli güncellemeleri yine resmi Twitter hesapları aracılığı ile duyurdular.

Oyun içerisindeki görevler farklı çeşitlerde. Rehine kurtarma da var bomba imha görevi de var. Fakat VOID Interactive çeşitlilik kısmını sadece görev türlerinde sunmamış. Malum oyunda yönettiğimiz bir operatör oluyor. Bu operatörü de kişiselleştirebiliyorsunuz. Fakat öyle PUBG’deki gibi civcivli kıyafetleri unutun. Bu oyunda biraz daha göreve uygun giyinmeniz gerekiyor. Üstelik silah kısmında da aynı durum söz konusu. Üzerinize sınırsız silah alma yetkiniz yok. Göreve uygun, pozisyona uygun mühimmat almalısınız. Gaz bombası, flashbang, gece görüşü gibi ekipmanların her biri ayrı bir öneme sahip.

Arkadaşlarınızla Beraber Oynayabilirsiniz

Ready or Not hem arkadaşlarınızla hem de tek başınıza oynayabileceğiniz bir oyun. Fakat tek başınıza oynadığınız zaman biraz sıkılabilirsiniz. Çünkü bu noktada oyunda bazı eksiklikler var. Yapay zeka tam olarak gelişmemiş diyebiliriz. Operatör arkadaşlarınıza sırtınızı dayayıp başka yöne baktığınız zaman artık size destek çıkan birisinin olmadığını görebilirsiniz. Ya da çatışma yaşanabilecek bir anda teröristlere karşı alık alık bakan bir takım arkadaşına da sahip olabilirsiniz. Tabi bunlar oyunun erken erişimde olması ile alakalı olan durumlar. Bu sorunlar da her güncelleme ile yavaş yavaş gideriliyor.

Eğer böyle sorunların giderilmesini beklemek istemiyorsanız o zaman yanınıza alacağınız arkadaşlarınız ile birlikte oyunun tadını birlikte çıkarabilirsiniz. Hatta bize göre arkadaşlarınızla oynamak çok daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Bu aşamada da arkadaşlarınızı iyi seçmelisiniz. Counter Strike Global Offensive’de “RUSH B” diye haykıran bir arkadaşınızı bu oyunda görmek istemeyebilirsiniz. Unutmayın size gereken daha sakin, soğukkanlı, taktik bilgisi gelişmiş arkadaşlar.

Ready or Not

Oynanış Nasıl?

Oyunun ilk göze çarpan özelliklerinden birisi “Play” tuşuna bastıktan sonra direkt olarak lobiye geçiyorsunuz. Lobide operatörünüze ait silahları ve kıyafetleri kişiselleştirebilirsiniz. Hatta Kill House adı verilen bölümde eğitim alabilir, atış talimleri yapabilirsiniz. Burada yine görev haritası ve görev tipini seçtikten sonra oyuna başlıyorsunuz.

Başlamadan hemen önce bir loading ekranı sizleri karşılıyor. Bu ekranda ekip arkadaşlarınızla beraber kendinizi göreve giderken gördüğünüz bir ara sahne mevcut. Burada görevle ilgili brifing alıyorsunuz. Güzel bir detay olmuş. Ama şimdilik tek bir görüntü mevcut. İlerleyen zamanlarda sayısı artarsa tadından yenmez.

Bu aşamadan sonra artık oyun başlıyor. Arkadaşlarınızla beraber belirlemiş olduğunuz taktiğe uyarak kötü adamları etkisiz hale getirmelisiniz. Bunu yaparken bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Mesela bir kötü adam silah tutuyorsa ve silahınızı size doğrultmamışsa o zaman ateş etmemelisiniz. Teslim olan kişileri öldürmek yasak. Ha bir de siviller var tabi. İlla rehin alınmış olmasına gerek yok. Bazıları ortalıkta “Vay ben nerelere gidem” diye koşturup duruyor. Onlara da dikkat edin, malum sivillere zarar vermek de yasak.

Kapalı kapılar ardında kimler olduğunu görmenize yarayan kameralar var, onlardan yararlanabiliyorsunuz. Fakat sadece içeriye bakmak yetmez. Çünkü bazen baktığınız yerde kimsenin olmaması o odanın güvenli olduğu anlamına gelmez. kapıda bir tuzak olabilir. Yani onları da tek tek kontrol etmeniz gerekiyor.

Diyelim ki çatışmaya girdiniz ve teröristi etkisiz hale getirdiniz. İş bununla bitmiyor. Yere düşen silahları delil olması açısından paketlemeniz gerekiyor. Aslında bunlar güzel detaylar olmuş.

Oyun Çok mu Zor?

Aslında değil. Ready or Not aslında ortalama zorluğa sahip bir oyun. Fakat bu tür oyunlara karşı tecrübeniz yoksa zorlanabilirsiniz. Oyunu kolaylaştıracak olan şey en başında belirlemiş olduğunuz standart operasyon prossdürleri. Yani oyunun başında hangi odaya nasıl gireceğinizi, hangi silahlara ya da yardımcı ekipmanlara sahip olacağınızı veya kimin tam olarak nerede duracağını belirlemeniz gerekiyor.

SWAT konulu filmlerde sıklıkla kullanılan bir cümle vardır, “slow is smooth, smooth is fast” diye. Aslında tam olarak böyle bir felsefe ile oyunu oynamanız gerekiyor. Tabi ki ilk başlarda -alışık değilseniz- sıkıcı gelebilir. Bir yere sessiz girmek, yavaş haraket etmek kolay bir şey değil. Fakat sistemi oturttuğunuz zaman çok da zorlayıcı olmayacaktır.

Oyunu zorlaştıran bir durum daha var. O da yanlış ekipman seçimi. Örneğin kapı altından bakabildiğiniz kamerayı almadan göreve çıkarsanız çok zorluk çekebilirsiniz. Ya da takımda en azından bir kişide mutlaka shield (kalkan) olması gerekiyor. Eğer yoksa ileri yönlü hareket etmek zorlaşacaktır. İşte bu tarz ince detaylar da hem oyunu daha keyifli hale getiriyor hem de zorluk derecesini azaltıyor. Bu arada ilk başlarda zor olabileceğini söyledik fakat bir dark souls zorluğu da beklemeyin.

Ready or Not oyunu

Ready or Not Alınır mı?

Ready or Not oyunu şu anda Steam’de 99 TL’den satılıyor. Erken erişim oyununa göre iyi bir fiyat. Taktiksel FPS oyunlarını sevenler zaten oyunun tam sürümünü beklemeden satın alacaktır. Tabi erken erişim olması da bir kesimi biraz daha beklemeye yöneltecek. Malum aceleye getirilmiş bir Cyberpunk 2077 gibi oyunu oynamak istemeyiz.

Şimdilik oyunun görselleri, müzikleri ve oynanışı güzel. Yapay zekanın biraz daha geliştirilmesi özellikle single player olarak oynayacaklar için önemli bir hal alıyor. Çok fazla performans açısından oyunu etkileyen kötü şeyler yok. Fakat erken erişimde olduğu için ara ara animasyon, ses gibi ufak sorunlar çıkabiliyor. Ama unutmayın, adamlar oyunu geliştiriyor. Yani güneşli günler yakında sizler için gelecek taktiksel FPS oyuncuları.

Genel olarak bir değerlendirme yapacak olursak evet, bu oyun alınır. 99 TL’nin karşılığını da daha erken erişm halindeyken de verir. Eğer harcayacak 99 TL’niz varsa Ready or Not doğru bir oyun tercihi olur.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10
İşlemci: Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300İşlemci: AMD Ryzen 5-1600 / Intel Core i5-7600K
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / AMD Radeon R7 370 2GBEkran Kartı: Nvidia GTX 1060 6GB ya da daha iyi bir ekran kartı
DirectX: Sürüm 11DirectX: Sürüm 11
Depolama: 50 GB kullanılabilir alanDepolama: 50 GB kullanılabilir alan

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap