1. Anasayfa
  2. Oyun

Resident Evil 4 Remake İnceleme – 2023

Resident Evil 4 Remake İnceleme – 2023

Merhaba sevgili oyun severler! Bugün sizlere 2023 yılında “yeniden” piyasaya çıkan ve büyük ilgi gören, geçtiğimiz günlerde de sizlerle sistem gereksinimlerini paylaştığımız Resident Evil 4 Remake oyununu inceleyeceğim. Resident Evil 4 Remake inceleme yazımızda oyunun hikayesini, grafiklerini, oynanışını, seslerini ve artılarını eksilerini ele alacağız. Resident Evil 4 Remake, 2005 yılında çıkan orijinal Resident Evil 4 oyununun günümüz teknolojilerine ve grafiklerine uyarlanmış hali. Orijinal oyunun ruhunu koruyan Resident Evil 4 Remake, aynı zamanda modernize edilmiş oynanış, yeniden kurgulanmış hikaye ve detaylı grafikler sunuyor. Peki, Resident Evil 4 Remake orijinal oyunun unutulmaz deneyimini başarıyla yansıtabildi mi? Gelin hep birlikte bakalım.

Resident Evil 4 Remake İnceleme

Resident Evil 4 Remake inceleme içeriğine başlamadan önce şunu belirtmeliyim ki 2023 yılı oyun konusunda gerçekten çok güzel ilerliyor. En azından benim adıma. Çünkü sitede oyun inceleme içeriklerini ben yazıyorum ve bu oyunları bir süre deneyimleyip ardından görüşlerimi sizlerle paylaşmak çok keyifli oluyor.

Resident Evil 4 Remake öncesinde çok merak ettiğim Marvel’s Midnight Suns, başka bir yeniden yapım oyunu olan Dead Space Remake, koca bir serisini ele aldığım Need for Speed Serisi, çok merak ettiğim ama çok memnun kalamadığım Hogwarts Legacy, uzayda yaratıklarla cebelleştiğimiz Returnal ve yine uzayda olduğumuz ama bulmacalara doyamadığımız Deliver Us Mars oyunları gerçekten geçtiğimiz sene piyasaya çıkan birçok oyundan daha iyi. Ve şimdi bu sene çıkmasını beklediğim Resident Evil 4 Remake incelemesi. Gerçekten harika geçiyor. Neyse, lafı daha fazla uzatmadan incelemeye başlayalım.

Resident Evil 4 Remake Hikayesi Ne Anlatıyor?

Resident Evil 4 Remake incelemesine ilk olarak hikayeden başlayalım. Normal şartlarda Resident Evil serisini ele almak daha doğru olur ama o zaman da içeriğimiz bitmek bilmez. O nedenle serinin diğer oyunlarına çok girmeden, hikayeyi kaldığı yerden anlatacağım. Serinin diğer oyunlarını oynamadan bu oyunu merak edip oynamak isterseniz kafanız biraz karışabilir. Ama üzülmeyin, yakında Resident Evil serisi inceleme içeriğini de sizlerle paylaşmış olacağız.

Bir önceki oyunda zombilere karşı ciddi bir mücadele veren karakterimiz Leon S. Kennedy hatırlarsanız acemi bir polisti. Fakat zombilere karşı vermiş olduğu başarılı mücadele sonrasında devlet tarafından federal ajan olarak ilan ediliyor. Tabi bu süreçte boş durmamış ve kendisini geliştirmiş Leon. Resident Evil 4 ile beraber bunu görebiliyoruz. Tabi üstün başarılar terfileri, terfiler de daha çok sorumlulukları beraberinde getirir. Leon için de bu durum değişmiyor ve kendisine çok özel bir görev veriliyor. Kaçırılan ABD başkanının kızı Ashley’i bulmak. Açıkçası bana göre çok klişe bir hikaye ama Resident Evil serisinden bahsediyoruz, illaki bir farklılık olacak.

resident evil 4 remake ashley
Resident Evil 4 Remake İnceleme – Kaçırılan Amerikan Başkanının kızı Ashley

Zombilerden İnsan Canlısı Olmayan Köylülere

Görev icabında canını vermeye hazır olan Leon atlıyor uçağa ve İspanya’ya gidiyor. İspanya’da resmen bir köye gelen Leon zombilerden kurtulmuş olmanın verdiği mutlulukla bu görevi biraz daha rahat atlatacağını düşünüyor. Köye geldiğimizde iki polis memuru bizi karşılıyor ve “sen buraların yabancısısın, biz öncen gidelim” diyorlar ve başlıyoruz takip etmeye.

İki polis memurunu takip ettikten sonra karşımızda ilk köylüyü görüyoruz. Gayet sakin sakin bizi karşılayan köylü yemeği kontrol etmek için ocağa doğru yöneldiğinde bir anda bize saldırmaya çalışıyor. “Dur daha yeni geldik” demeye kalmadan bizimle gelen polis memurlarından birisinin de alt katta öldürüldüğünü gördüğümüz anda özel Rıza Baba güçlerimiz bize burada iyi şeyler olmayacağının, hatta başkanın kızı Ashley’nin de kesin buralarda olduğunun sinyallerini veriyor.

Oyunun sadece giriş kısmını baz alarak anlatabileceğim spoilersız hikayesi bu kadar. Resident Evil 4‘ü daha önce oynamamış oyuncuların hevesini kırmamak için çok devam etmeyeceğim. Şimdi Resident Evil 4 Remake inceleme içeriğinde oyunun grafikleri, sesleri, değişiklikleri gibi konuları ele alacağım.

Ne Gibi Değişiklikler Var?

Resident Evil 4 ilk olarak 2005 yılında piyasaya çıktığında gerçekten adından çokça söz ettirmişti. Hatta o dönem Metacritic’ten 96 puan almayı bile başardı. 2023 yılına geldiğimizde ise aynı oyun güncellenmiş hali ile karşımıza çıkıyordu. Bu noktada Resident Evil serisi hayranları için akıllarda tek bir soru yatıyordu. Oyunun içine ettiler mi yoksa daha mı iyi oldu?

Benim diğer incelemelerimi okuduysanız artık biliyorsunuzdur, ben böyle “remake” ve “definitive edition” gibi kavramları görünce bir adım geri çekiliyorum. Çünkü genelde güzel olmuyor ve ağır eleştirilerde bulunabiliyorum. Hatta GTA Trilogy Definitive Edition piyasaya çıktığında başka bir yerde yazarlık yapıyordum ve o zaman bana bu konuda “çok da ağır olmayan eleştiriler” yapmamı söylemişlerdi, ben de hiç yapmamıştım. Buradan kendilerine selam olsun.

Her neyse, remake olarak piyasaya sürülen Resident Evil 4 oyununda zaten hikaye konusunda çok fazla bir değişiklik olmayacağını düşünüyordum ki bu tahminimde yanılmadım. Ama Resident Evil 4 Remake inceleme içeriğinin ilerleyen bölümlerinde de bahsedeceğim üzere bazı yerlere çok güzel dokunuşlar yapılmış. Hikayenin klişe olarak adlandırabileceğimiz yerlerinin elden geçirilmiş olması bile yeterli benim için. Hatırlarsanız Resident Evil 3 oyunu da remake olarak yapıldı ama onun içerisinde çok fazla zorlama unsur da yer alıyordu.

resident evil 4 remake torrent
Resident Evil 4 Remake İnceleme

Görsel Değişiklikler Dikkat Çekici

Resident Evil serisi içerisinde yer alan oyunlarda bizi hep uğursuz mekanlar karşılıyor. Oyun gereği böyle olması gerekiyor, yoksa kimse Among Trees gibi minnoş grafikler ya da Entasy Online gibi sevimli pikseller görmeyi de beklemiyor. Resident Evil 4 oyununda da yine bizi bahsettiğimiz gibi görüntü olarak rahatsız edebilecek mekanlar karşılamıştı. Tabi Resident Evil 4 Remake ile bu mekanların ne durumda olduğu da merak konusuydu. Bu noktada Capcom çok güzel bir işçilik ortaya koymuş ve bu uğursuz mekanlar daha da uğursuz hale gelmiş.

Orijinal Resident Evil 4 oyununda daha sepya tonları hakimken remake oyununda ise daha çok mavi tonlarının kullanıldığını görüyoruz. Ayrıca orijinal oyunda çok daha ışık sahibi bir ortam söz konusu iken remake oyunu ile ışıklar biraz daha kısılmış durumda. Bu da beni oyunu oynarken daha çok gerdi diyebilirim. Öyle bir atmosfere sahip ki dümdüz giderken bile sağdan soldan bir köylünün üzerime atlayacağını düşünmeye başladım.

Bunun yanı sıra mekanlarda da ciddi değişiklikler söz konusu. Önceden evler daha küçük ve kullanışsızken artık evler daha da büyük bir hale gelmiş. Orijinal oyunda olmayan tünellerin buraya eklenmesi de son derece şık olmuş.

Animasyonlar Daha Güzel

Resident Evil 4 Remake inceleme içeriğinde animasyonlar kısmı biraz daha değişikliklerin göze çarptığı kısım diyebiliriz. Örneğin orijinal Resident Evil 4 oyununda bir envanter bulduğunuz zaman kasaları kırarak içerisinde alıyorduk. Fakat Resident Evil 4 Remake ile beraber çekmeceleri açıp içinden alıyoruz ve envanteri gösteren ek bir ekrana ihtiyaç duymuyoruz.

Bunun haricinde bir diğer dikkat çeken animasyon kısmı ise dövüşlerle alakalı. Capcom 2005 yılında aslında bize resmen Street Fighter gibi bir Resident Evil oyunu servis etmiş, bunu şimdi anlıyorum. Çünkü Street Fighter karakteri gibi dövüşen Leon remake oyunu ile birlikte daha gerçekçi dövüş sahnelerine sahip olmuş. Ben çok beğendim.

Mesela ince ama hoş bir detayı daha yazayım. Orijinal oyunda ahırda aydınlatma yoktu. Yeni oyunda bu eklenmiş ve buna ek olarak üzerinize doğru koşan bir köylü varsa direkt öldürmek yerine tam zamanında aydınlatmaya ateş ederseniz yere düşen ampul patlıyor alttaki samanları alevlendiriyor. Bu şekilde sizi öldürmeye çalışan köylüyü de öldürmüş oluyorsunuz. Ahırda duran inek mi? Eğer hala ahırda duruyorsa muhtemelen köylü ile beraber o da ölecek. Bunu bilerek ateş edin.

resident evil 4 remake türkçe
Resident Evil 4 Remake İnceleme

Tetris Gibi Briefcase

Resident Evil 4 Remake inceleme içeriğinde geldik keyifli bir kısma. Bu oyunun en çok sevdiğim yanlarından birisi resmen Inception gibi bize oyun içinde oyun oynatması. Tabi bu bazı oyuncuların canını sıkmıyor değil. Öyle bir envanter çantasına sahibiz ki tam olarak 90’lı yılların popüler oyunu Tetris’i anımsatıyor. Orijinal oyunda 6×10’luk bir boyuta sahip olan briefcase Resident Evil 4 Remake ile beraber biraz daha büyüyor.

Yeni oyunla beraber 7×10’luk bir boyuta sahip olan briefcase içine silahlarımızı, mermilerimizi, bitkilerimizi, bombalarımızı falan dikkatlice yerleştirmeliyiz. Her Resident Evil fanı bilir ki bu kısım emek ister. Bir karenin bile ziyan olmasını istemeyiz. Burada biraz uzun bir süre de geçirebiliriz bundan kaynaklı. Ama dediğim gibi, ben bu aşamadan keyif alıyorum.

Bunun yanı sıra bu envantere ekleyeceğimiz bazı ürünleri hatırlarsanız karaborsacı bi abiden alıyorduk. Bu oyunda da aynı şekilde devam ediyoruz ama artık buraya da animasyon gelmiş. Açıkçası basit birkaç ekleme ile bu kısım da gayet güzel olmuş. Biliyorum zamanında eskisine güzel derdik ama her şey bunu görünce değişti.

Karakter Modellemeleri Evrim Geçirmiş

Resident Evil 4 Remake incelemesinde en çok değinmek istediğim kısım da bu. Çünkü burada cidden emek var emek! İlk olarak ana karakterimiz olan Leon ile başlayalım. Federal ajan Leon’un saçları biraz daha sararmış gibi. Ama yüzündeki ifade de daha ciddi olmuş. Kıyafetleri aslına sadık kalınarak tekrar elden geçirilmiş. Özellikle siyah t-shirt giymiş hali gayet güzel. Bu arada kaslarını belli etmek için damarları da şişirmişler, resmen basmışlar aminoasidi Leon’a.

Gelelim Ashley’e. Orijinal oyunda Ashley turuncu kazağı, yeşil kısa eteği ile şık bir görünüme sahipken kaçırılmasına rağmen yüzündeki gülümseme oyunda resmen kaliteyi düşürüyordu. Çok şükür ki yeni oyunla beraber yüzündeki bu ifade gitmiş. Ama bu sefer de saç rengi olmamış. Çok yapay duruyor. Bununla beraber çorabına eklenen yırtık detayları da gerçekten hoş. Sonuçta bu kız kaçırıldı ve nazik bir şekilde ağırlandığını hiç düşünmüyoruz. Son olarak Ashley artık bazı sahnelerde yanımızda süs gibi durmuyor, daha çok yardımcı olmaya çalışıyor.

Elinde elektrikli testere tutan sevimsiz köylümüz de daha bi çirkinleştirilmiş. Üzerindeki kan detayları daha gerçekçi. Orijinal oyunda maskesinin göz kısımları oyuktu ve altında bir insan olduğunu biliyorduk. Fakat bu sefer sanki oraya iki adet göz gibi düğme dikilmiş gibi duruyor. Buna rağmen beğendim.

Resident Evil 4 Remake incelemesinde Resident Evil 4 Remake tek tek bütün karakterleri incelemek imkansız. Kurtlardan tutun da diğer köylülere kadar her şeye el atılmış ve çok sağlam bir iş ortaya çıkmış. Ben çok beğendim. Özellikle Ada, daha muhafazakar bir görünüme sahip olsan da sen çok güzel olmuşsun. Ayrıca belirtmek istedim.

resident evil 4 remake türkçe yama
Resident Evil 4 Remake İnceleme

Sesler de Elden Geçirilmiş

Resident Evil 4 Remake inceleme içeriğinde son olarak ses güncellemelerine değinmek istiyorum. Orijinal oyundan sonra bu kısım da elden geçirilmiş. Açıkçası yenilenmiş OST albümünü beğendim. Oyun atmosferinin daha da içine çeken sesler ve ses efektleri son derece güzel kullanılmış. Bu tarz oyunlarda bence ufak bir çıtırtı bile önemli. Sonuçta korku tabanlı bir oyun Resident Evil.

Seslere değinmişken karakter seslendirmelerine de bir göz atmak gerekiyor. Oyunun orijinalinde Japonca dublajı zaten duyuyoruz ama ben çok beğenmiyorum. Her ne kadar orijinal de olsa biraz daha anlayabilmek benim için önemli. Bu nedenle ben İngilizce dublajlı olarak oynadım ve beğendim. Oyunu anlatmaktan bahsetmişken de dil desteğine değinmeden olmaz. Resident Evil 4 Remake inceleme içeriğinde en çok kalp kıran noktalardan birisi Türkçe dil desteğinin olmaması. Fakat biraz araştırma yaparsanız hayran yapımı Türkçe altyazı yamalarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Resident Evil 4 Remake incelemesinde puanlamadan önceki son aşamaya geldik. Toparlayacak olursak Resident Evil 4 Remake bence son derece güzel olmuş. Oyunda yapılan değişikliklerden genel olarak memnunum. Capcom “Remake” konusunda iyi bir iş ortaya koymuş.

Resident Evil 4 belki de serinin en kötü hikayesine sahip olan oyunlarından birisi aslında. Klişe olan hikayesine rağmen oyun orijinalinde bile kendisini oynatırken yeni piyasaya çıkmış hali olan remake versiyonu ile açıkçası daha da kendisine bağlıyor.

İyi grafikleri, yeterli oynanış süresi, klişe olmasına rağmen sürükleyici hikayesi sayesinde oyun alınabilir. Bu arada merak edenler için söyleyeyim, oyun Steam üzerinde 887,29 TL’den satılıyor. Bu para eder mi? Fiyatının biraz yüksek olduğunun farkındayım ama bence eder. Özellikle daha önceden orijinalini oynayıp memnun kaldıysanız yeni grafiklerle beraber mutlaka denemeniz gerekiyor diyorum ve Resident Evil 4 Remake incelemesini sonlandırıyorum. Aşağıda da Resident Evil 4 Remake inceleme puanlarını görebilirsiniz.

8.8
Resident Evil 4 Remake İnceleme Puanları

  • Grafikler 9
  • Hikaye 8
  • Oynanış 9.5

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir