1. Ana Sayfa
  2. Oyun İncelemesi

Sniper Elite 5 İnceleme – Almaya Değer mi?

Sniper Elite 5 İnceleme – Almaya Değer mi?
+ -

Sniper Elite 5 oyunu Mayıs 2022’de piyasaya çıktı ve inceleme içeriği yazmak da bugüne nasip oldu. Oyunu ciddi bir şekilde incelemeye aldık. Çünkü fiyatı hemen alabilecek gibi değil. Satın almadan önce iki kere düşünmek gerekiyor sevgili okur. Biz de aklında oluşabilecek olan tüm sorulara Sniper Elite 5 inceleme içeriği sayesinde yanıt vermeye çalıştık.

Sniper Elite 5 inceleme içeriğinde oyunun artı ve eksi bütün yanlarına değineceğiz. Fakat tahmin ettiğin üzere bunu spoiler vermeden yapacağız. O nedenle gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz. Bu inceleme içeriğini okuduktan oyunu satın almak isteyip istemediğine karar verebilirsiniz. Neden mi böyle diyoruz? Çünkü az önce de söyledik, oyunun fiyatı yüksek ve oyunu satın almadan iki kere düşünmek gerekiyor.

Her neyse, şimfi lafı çok fazla uzatmadan Sniper Elite 5 inceleme içeriğine başlayalım. Fakat ufak bir not girelim araya. Biliyorsun ki normal şartlarda uzun uzadıya yazıyoruz ana başlıklara ayırmadan. Ama bu sefer durum farklı. Bu içeriğimizde oyunu hikaye, görseller, efektler, oynanış, fiyat gibi başlıklar altında toplayacağız. Şimdi lafı fazla uzatmadan bu oyun bize neler sunuyor hep birlikte öğrenelim.

Hikaye: II. Dünya Savaşı – Fransa Cephesi

Sevgili okur, malum Sniper Elite serisi II. Dünya Savaşı döneminde geçiyor. En son Sniper Elite 4 oyunu ile birlikte İtalya’da denize nazır çatışmalar içerisindeydik. Yeni çıkan oyun ile beraber İtalya’nın eşsiz güzelliğinden ayrılıyoruz ve Fransa’ya geçiyoruz.

Ana karakterimiz Karl Fairburne Naziler konusunda resmen bir yargı makinesi. Ortadan kaldırmadığı tehdit yok desek yeridir. İtalya’da yaptığı işlerden sonra Fransa’ya bir denizaltı aracılığı ile giriş yapıyor. Tabi hemen burada yer alan direnişçiler ile tanışıyor. Direnişçiler ile tanışan Karl bir anda halk kahramanı oluyor. Tabi karakterimiz çok da sallamıyor bu durumu ve “Ben işime bakarım aga.” diyor.

Hikayeye göre yine Naziler ile uğraşıyoruz. Oyun bu kısımda açık dünyada biraz özgürlük tanıyor bize. “Çık gez kardeşim, bak sağda solda Naziler kol geziyor. Git onları avla.” diyor. Bu gerçekten güzel. Fakat ana görevler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bizi çok özgür bırakmamış. Genelde bir iki seçeneğimiz oluyor.

Genel olarak hikayeye baktığımız zaman oyunun en kötü olduğu noktası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tamam, ortalıkta dolanan Nazileri vurmak keyifli fakat hikaye açısından baktığınız zaman oldukça kısır. Böyle bir oyunda daha detaylı bir hikaye görmek bizi mutlu ederdi. Bu arada hikayeden bu kadar bahsetmişken “En İyi Hikayeli Oyunlar Hangisi?” isimli içeriğimizi okumanızı da tavsiye ederiz.

sniper elite 5 sistem gereksinimleri

Grafikler: Güzel Ama Sanki Bir Şeyler Eksik Gibi

Şimdi normal şartlar altında oyunun grafiklerine güzel diyebiliriz. Fakat elimizin altında hali hazırda bulunan Sniper Elite 4 oyununa baktığımız zaman işler değişiyor. İşte o zaman “E bu eskisinin aynısı” gibi tepkiler verebilirsin sevgili okur.

Grafikleri bir de günümüz dönem oyunları ile karşılaştırmakta fayda var. Malum artık oyun içi grafikler aldı başını gidiyor. İyi ekran kartları sayesinde oyun keyfimiz daha da artıyor. İyi ekran kartına sahip olan oyuncular RTX teknolojisi ile beraber daha gerçekçi görsellere sahip olurken ekran kartı konusunda sıkıntı yaşayan oyuncular ise GeForce Now kullanarak bu eksikliklerini gideriyorlar. Hal böyle olunca oyun firmalarından da daha kaliteli grafikler bekleniyor. Fakat oyunun geliştiricisi ve yayıncısı olan Rebellion firması bu konuda biraz yerinde saymış gibi gözüküyor. Yine de çok kötü olduğunu söyleyemeyiz, yani oynamak istersen grafikler seni çok olumsuz etkilemeyecektir diye düşünüyoruz.

Oynanış: Gerçek Rakipler Ana Hikayenin İçinde

Oyunu single player olarak oynamak isterseniz tabi ki tek başınıza girebiliyorsun. Fakat bir seçenek daha var. Ayarlarda bulunan ilgili seçeneği açık bırakırsanız başka oyuncular senin oyununda Nazi keskin nişancıları olarak yer alıyor. Ve tabi ki onlar senin hedefin olduğu gibi sen de onların hedefi oluyorsun. Aslına bakarsan çok güzel bir geliştirme olmuş. Ama oyunu ilk kez oynuyorsan bu seni biraz zorlayabilir. Çünkü karşında bulunan ve seni avlamak isteyen Nazi keskin nişancılarının seviyelerini bilmiyorsun. Yani oyunu biraz öğrendikten sonra bu şekilde girmek çok daha mantıklı olacaktır. Hatta bunların aynısını sen de başkaları için yapabiliyorsun. Yani oyunlara salça olmak sadece sana yapılacak olan bir şey değil.

Keskin nişancı oyunu olduğu için tabi doğal olarak bol bol sniper görmek istiyorsun. Oyuna ilk başladığın anda oyun sana bir sniper veriyor. Hatta yanında bir SMG (hafif makineli) ve bir adet de tabanca veriyor. Bunları kullanman gerekiyor. Ama öldürdüğün düşmanların silahlarını da alabilirsin. Tek sorun yerden aldığın silahlar sadece tek bir şarjöre sahip oluyor. Yani şarjörün bittiği anda ilk göz ağrına geri dönmek zorunda kalıyorsun. Tabi tek bir silahla oyun gitmez. Oyun ilerledikçe yeni silahlar bulup onları geliştirerek ilerleyebilirsin. Yani silah çeşitliliği ya da geliştirmesi konusunda bir sıkıntı yok.

sniper elite 5 animasyon

Animasyonlar: Röntgen Çekmeye Devam

Sniper Elite serisinin en sevilen özelliklerinden birisi ateş ettiğin zaman zaman merminin düşman vücuduna girdiği anda ekranda beliren o animasyonlar. Bu animasyonlar sayesinde resmen anatomi öğrenir olduk. Animasyonları beğeniyorsanız ayarları çok kurcalamayın. Fakat sürekli aynı animasyonları görmek beni sıkar diye düşünüyorsan hemen ayarlara gir ve animasyon sıklığını azalt.

Oyunun hemen başında bu animasyonlar açıkçası çok keyif verici oluyor. Ateş ettikten sonra “Bak, bak, bak nasıl da gidiyor mermi. Hey yavrum be baban da mı keskin nişancıydı?” falan diyorsun. Sonra aynı animasyonu sürekli olarak karşına çıktığını fark ettiğin anda bu durumdan rahatsız olmaya başlıyorsun. Keşke daha farklı animasyonlar da oyunda yer alsaydı diyoruz.

Bir de Karl’ın animasyonları var ki düşman başına. Kardeşim siz bu oyunu 2022 yılında piyasaya sürdünüz. Bu adam neden 2010’lu yılların başında gibi hareket ediyor? Hiç mi bu konu hakkında size görüş bildiren olmadı? Valla hayretler içerisindeyiz.

Yapay Zeka: Bu Kadar Aptal Olmayın!

Bize kalırsa oyunun en büyük sıkıntısı yapay zekada. Sevgili okur, oyunda bulunan yapay zeka çok düşük seviyeli demiyoruz, resmen yapay zeka yok diyoruz. Neden mi? Hemen örnek verelim ki bu vereceğimiz örnek sadece bu oyunda karşımıza çıkmıyor maalesef. Başka oyunlarda da görmek mümkün.

Örneğin hedefiniz sizden 400 metre uzaklıkta ve yanında da birisi var. Her şeyi ayarladın, hazırsın ve sonunda tetiğe bastın. Mermi düşmana doğru giderken büyük bir keyifle olacakları bekliyorsun. Fakat o da ne? Sen adamı kafadan vurdun ama yanındaki arkadaşı asla gerektiği gibi tepki vermiyor. Bakıyor öyle alık alık. Şimdi burada bazı okurlar bize “Kardeşim kolayda oynama o zaman, zorluğu arttırsana!” diyebilir. Denedik merak etme. Zorluğu arttırdığın zaman böyle sahnelerde beklediğin tepkiyi alabiliyorsun. Fakat düşmana yaklaşacağın yerlerde de maşallah karşında Terminatör ordusu var sanki. İyice zorluk çıkarıyorlar. Bu kısımlara baktığımız zaman firmanın zorluk terazisinin ne kadar dengesiz olduğunu görebiliyoruz. Ama neyse ki Rebellion “tamam ya nasıl istersen öyle olsun” dercesine kişiselleştirilebilir zorluk seviyesini devreye sokmuş. Bu özellik sayesinde istediğin gibi ayarlayabilirsin.

sniper elite 5 hikaye

Artıları

Sniper Elite 5 inceleme içeriğinin sonuna geldiğimizde oyunun artı ve eksilerini de lisetlemek gerekir. Önce artılarına bakalım. Keskin nişancı oyunları konusunda bir kısırlık olduğunu düşünenlerdeniz. Fakat piyasaya baktığımız zaman Sniper Elite bu işi rakiplerine göre daha iyi yapıyor. Az rekabet olmasından dolayı belki biraz gevşek davranıyor olabilirler fakat oyun serisi güzel.

Bir bakmışsın İtalya, bir bakmışsın Fransa. Nazilerin kökünü kazımak için her yere gidiyoruz. Counter Strike Global Offensive oynar gibi “sal bana awp’yi” diyerek ezbere ateş etmiyoruz. Hesaplıyoruz. Bu açılardan baktığımızda güzel bir oyun. Grafikleri falan da fena değil. Her ne kadar günümüz şartlarına çok uygun olmasa da. Oyunu oynarken keyif alır mısın? Bize göre alırsın sevgili okur. O kadar da kötü bir oyun değil.

Eksileri

Gelelim oyunun eksilerine. Sanırız artılarına göre biraz daha fazla. Öncelikle içinde bulunduğu döneme göre biraz daha kalitesiz grafiklere sahip. Grafikleri animasyonlar ile toparlayabilir diye düşündük ama nafile. Özellikle yukarıda da bahsettiğimiz üzere Karl’ın da animasyonları çok demode.

İkinci sebep ise biraz fazla bug var. Dümdüz giderken karşınıza saçma sapan bir yerde görünmez bir duvar çıkabiliyor. Tabi bu sorun bir güncelleme paketi ile ortadan kalkabilir. Fakat oyunu piyasaya sürmeden önce firmanın buna el atması gerekiyordu. Yıl olmuş 2022 hala nelerle uğraşıyoruz. Çok saçma.

sniper elite 5 fragman

Sniper Elite 5 Fiyatı

Sniper Elite 5 inceleme içeriğinin en çok merak edilen kısımlarından birisine geldik. Oyunun fiyatına. Sevgili okur, döviz kurları falan filan derken artık danaya girer gibi oyuna gireceğiz gibi gözüküyor. Çünkü oyunun fiyatı 549 TL. Tabi bu standart sürüm için geçerli.

Malum bir de oyunların Deluxe Edition versiyonları bulunuyor. Bu kısma bakmak bile canını acıtabilir. Çünkü 741 TL. Bu kadar eder mi? Bize göre etmez. God of War gibi bir oyun bile bugün çok daha ucuz fiyattan satılırken ikisini yan yana koyduğumuz zaman Sniper Elite’in yüzüne bakılmaz. Ha paran vardır, al oyna ona bir şey diyemeyiz. Ama bize göre Sniper Elite 5 için istenen miktarlar şimdilik çok fazla. Ama Xbox Game Pass kullanıyorsan da üzülme. Zira orada bulabilirsin.

Sniper Elite 5 – Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel CPU Core i3-8100 ya da denk bir işlemciİşlemci: Intel CPU Core i5-8400 ya da denk bir işlemci
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: DirectX12Ekran Kartı: DirectX12
Depolama: 85 GB kullanılabilir alanDepolama: 85 GB kullanılabilir alan

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap