1. Anasayfa
  2. Oyun

Star Wars Jedi: Survivor İncelemesi – 2023

Star Wars Jedi: Survivor İncelemesi – 2023

Hey Star Wars hayranları! Bugün Star Wars evrenindeki son oyunlardan biri olan Star Wars Jedi: Survivor incelemesi ile karşınızdayım. Bu oyun, hayatta kalmak için mücadele eden genç bir Jedi Padawan’ın hikayesini konu alıyor. Jedi düzeninin çöküşünden sonra geçen bu hikaye, Jedi’ların düşmanları tarafından avlanarak yok edilmelerinin yanı sıra hayatta kalmak için savaşan Jedi’ların mücadelesine de odaklanıyor. Oyun, zorlu düşmanlar, tuzaklar ve engellerle dolu bir gezegende geçiyor ve oyuncuların Jedi becerilerini kullanarak bu zorlukları aşmaları gerekiyor. Star Wars Jedi: Survivor incelemesinde, oyunun oynanış mekaniklerini, hikayesini, grafiklerini ve genel olarak oyunun artı ve eksi yönlerini detaylı bir şekilde ele alacağım. Hazırsanız, Jedi Padawan’ın hayatta kalma mücadelesine katılalım!

Star Wars Jedi: Survivor İncelemesi

Eksik Bir Şey mi Var?

Star Wars Jedi: Survivor incelemesinde ilk olarak hikaye kısmına değineyim. İlk oyundan tanıdığımız Cal Kestis’in hikayesini anlatılıyor Star Wars Jedi: Survivor. Oyunda Cal’ın artık Padawan olmaktan çıktığını ve Jedi olduğunu görüyoruz. Zaten ilk oyunun üzerinden de hikayede 5 yıl geçmiş. Büyümüş Cal, sakalı falan çıkmış. Karakter olarak baktığımız zaman ise bir Arthur Morgan gibi, bir Kratos gibi bağ kuramıyorsunuz. Dümdüz bir karakter olmuş. Zaten ilk oyunda da böyleydi. İşte karakterlerin bu kadar soluk kalması da aslında hikayeyi biraz olumsuz şekilde etkiliyor. Neden mi? Hemen anlatayım.

Kardeşim sen Star Wars oyunusun. Elinde inanılmaz bir güç var. Bu oyun özeline baktığımızda da güzel bir hikaye var diyebilirim ama karakterleri silik kalmasından dolayı hikaye de çok akıcı gitmiyor. Bir şeylerin eksikliğini hissedebiliyorsunuz. Yani ben oyunu oynarken (bu arada içeriği hazırlarken daha bitirmemiştim ama baya ilerledim) hikayeyi beğendim ama sanki üstünde biraz toz var da bu tozu üflesek daha iyi şeyler çıkacakmış gibi hissettim. Bilmem anlatabildim mi?

Bütün oyun bu şekilde gitmiyor tabi. Hikaye ilerledikçe biraz daha sürükleyicilik ve merak ivme kazanıyor. İlk başlarda oynarken “öf, pöf” derken birkaç saatin sonrasında “haaa şimdi bu oldu , peki sonra ne olacak?” demeye başladım.

Star Wars Jedi: Survivor İnceleme
Star Wars Jedi: Survivor İncelemesi

Bazı Yenilikler Hoş Olmuş

Star Wars Jedi: Survivor incelemesi içeriğinde gelelim oyuna gelen yeniliklere. Açıkçası ben yenilikleri size şöyle tanımlayabilirim: İlk oyundan sonra ilaç gibi gelmiş. Fallen Order oyunundan sonra geliştirici firma biraz daha kolları sıvamış gibi gözüküyor. Şimdi bunları inceleyelim.

İlk oyundan tanıdığımız ve benim en çok kullandığım standart kılıç duruyor. Double blade ile kalabalık düşmanı görünce blender gibi takıldığınız silah. Dual Blade de yine ilk oyundan bildiğimiz ama ilk oyunda çok kullanamadığımız bir silahtı. Burada iki kılıcı da elimize alıp rahat rahat yargı dağıtabiliyoruz. Yeni olarak karşımıza Crossguard ve Blaster çıkıyor. Crossguard sanki Thor’un çekici gibi ağır fakat hasarı çok. Blaster ise çok değişik. Bir elimizde kılıç var bir elimizde ışın tabancası. Bana çok garip geldi ama kullandıkça da alıştım diyebilirim. Bu arada tabancanın cephanesi kılıca bağlı. Kılıçla kesip doğradıkça tabancanın cephanesi doluyor. Ayrıca tabancanızı özelleştirebiliyorsunuz, yani yeni özellikler eklemeniz de mümkün.

Kılıç duruşları ve kombolar da gayet güzel olmuş. Arada sıkıldıkça duruşlarınızı değiştirebilirsiniz. 20-30 saatlik bir oynanışta hep aynı kombo ya da duruş ile ilerlemek bir süre sonra sıkıcı olabilirdi ama çok şükür Respawn bunu düşünerek yeni eklemeler yapmış.

Bir de takım saldırıları var. Ya ben koskoca Jedi olmuşum zaten yargı dağıtıyorum diye düşünmeyin. Yalnızlık Allah’a mahsustur diyen Respawn bize bu özelliği sunmuş. Oynarken birkaç kere denedim, gerçekten çok daha keyif verici olabiliyor.

Son olarak bir de ana üssümüz olan Koboh’ya değineyim Star Wars Jedi: Survivor incelemesinin bu kısmında. Koboh yeteri kadar büyük ve burayı keşfetmeniz biraz zaman alabiliyor. Koboh’ya gidişlerde artık fast travel özelliğini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca üssünüzü görevler sırasında tanıştığınız yeni kişilerle geliştirebiliyorsunuz. Bağ bahçe olsun, akvaryum olsun değişik değişik şeyler eklenebiliyor. Tabi bedava değil, kaynak toplamanız gerekiyor.

Star Wars Jedi indir
Star Wars Jedi: Survivor İncelemesi

Harita Keşfi ve Ödüller Sorunsalı

Star Wars Jedi: Survivor incelemesi içeriğinde geldik oyunun kanayan yarasına. İlk olarak harita keşfi kısmına bir göz atalım. Çünkü akla mantığa almayacak şekilde bir sistem var karşımızda. Oyunun geliştiricileri daha piyasaya çıkmadan önce bir açık dünyaya sahip olacağını bize söylemişti. Açık dünya deyince ne bekliyorsunuz? GTA V gibi, ne bileyim Hogwarts Legacy gibi, Valheim gibi, Forza Horizon 5 gibi gezeyim dolaşayım isterseniz değil mi? Ama Star Wars Jedi: Survivor’da durumlar böyle değil.

Oyunda tam gezmeye başlıyorsunuz hop karşınıza bir engel çıkıyor. Bize resmen “Git kendini bi geliştir sonra gel” diyor oyun. Madem açık dünya sunuyorsunuz bana bırakın geçeyim kardeşim. Ama ben kendim anlayayım. Önce güzelce bir dayak yiyeyim sonra kendi kendime “Siz görürsünüz lan, kendimi geliştirip tekrar geleceğim.” diyeyim. Ben bu özelliği hiç beğenmedim. Ha bu arada sadece bu oyunda yok bu durum ama beklentimin yüksek olduğu bir oyunda bunu görünce üzüldüm.

Star Wars Jedi: Survivor incelemesinde yer alan İkinci büyük sorun ise ödül sistemi. Normalde oyunlar bize bazı yan görevler sunar. Bu görevleri yapınca da “Al kardeşim o kadar uğraştın, bu da senin hakkın.” der ve bi silah ya da onun gibi başka değerli şeyler verir. Bu oyunda ise bu görevlere belirli bir mesai harcadıktan sonra oyun size kozmetik ürünleri veriyor. Yok sakal çıktı, yok silahın artık mor falan. Ciddi misiniz ya? Bana ne katkısı var bunun? Bunu gördükten sonra ben oyunu fullemeye çalışır mıyım hiç? Cidden çok saçma olmuş.

Grafikler ve Sesler Ne Durumda?

Star Wars Jedi: Survivor incelemesinde geldik grafiklere ve seslere. Oyunun grafikleri ve sesleri güzel olmasına rağmen oyun çıktığı gibi optimizasyon problemleri ile ses getirdi. Hatta oyuncular ilk aşamada bu oyuna Metacritic üzerinde 1.9 puan verdiler. Hoş bu incelemeyi yayınlamadan hemen önce kontrol ettiğimde 2.2’ye kadar yükselmiş. Bunun sebebi de oyuna gelen güncelleme paketi. Maşallah yaklaşık 70 GB boyutunda bir güncelleme getirmişler. Sanki yeni oyun kuruyoruz. Optimizasyon sorunları olduğunu bile bile oyun firmalarının oyunları bu şekilde piyasaya sürmesi akıl alır gibi değil.

Her neyse, oyunun grafiklerini ben beğendim. Öyle “Wow!” dedirtecek kadar iyi değil ama zaten bu yönde bir beklentim de yoktu. Ses ve müzikler de son derece güzel. Ama öyle Atomic Heart incelemesinde olduğu gibi uzun uzun bahsetmeye de gerek yok.

Star Wars Jedi survivor türkçe
Star Wars Jedi: Survivor İncelemesi

Oyunun Artıları ve Eksileri Neler?

Star Wars Jedi: Survivor incelemesi içeriğinde şimdi sıra geldi oyunun artı ve eksilerini ele almaya. Son zamanlarda yaptığım gibi Star Wars Jedi: Survivor incelemesinde de tablo şeklinde sizlere oyunun artı ve eksi yanlarını aktaracağım. Sonrasında da bu oyuna para verilir mi ona değineceğim.

ArtılarıEksileri
+ Fast Travel– Harita keşfinin sınırlı olması
+ Yeni eklenen silahlar– Ödül sisteminde verilen gereksiz ödüller
+ Üs geliştirme– Optimizasyon sorunları
+ Duruş ve kombo çeşitliliği – Yüksek fiyat etiketi
+ Giderek merak ettiren hikaye– Üstü tozlu kalan hikaye

Star Wars Jedi: Survivor Alınır mı?

Star Wars Jedi: Survivor incelemesinde sona doğru yaklaşıyoruz. Şimdi oyunun satın almaya değip değmeyeceğine bir göz atalım. Tabi bundan önce oyunun fiyatını açıklayalım. Oyunun standart sürümü Steam üzerinde 1.199,99 TL’den satılıyor. Deluxe sürümü ise 1.599,99 TL. Gerçekten can acıtan fiyatlar.

Önce Star Wars hayranı olmayan okurlarımıza seslenmek istiyorum. Almayın. Valla, gerek yok. Çok pahalı. Hele ki Star Wars Jedi: Fallen Order oyununu oynamadıysanız (ki o da 279,99 TL) bunu almaya gerek yok. Bunun yerine gidin bambaşka bir tarzda ama aynı fiyat olan Need for Speed Unbound alın daha iyi.

Gelelim Star Wars hayranlarına. Malum sizler (tıpkı benim gibi) Star Wars ile ilgili bir şey gördüğünüz zaman hemen almak istiyorsunuz. Yapmayın! Hemen almayın. İndirime girsin öyle alın. Yoksa oyun çok kötü değil. Bunu da koleksiyonumuza ekleyebiliriz. Bunları da söyledikten sonra şimdi geçelim Star Wars Jedi: Survivor incelemesi puanlarına.

7.5
Star Wars Jedi: Survivor İnceleme Puanları

  • Grafikler 7.5
  • Hikaye 7.5
  • Oynanış 7.5

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir