SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse – İnceleme

Oyuncu mouse’ları konusunda sizler için hazırlamış olduğumuz listeyi incelemişsinizdir. En İyi Oyuncu Mouse Önerileri listemizi her ay sizin için güncelliyoruz. Bunun yanında yeni çıkan ya da bir süredir oyuncular tarafından kullanılan oyuncu mouse’larını da sizler için tek tek inceliyoruz. Bugün konuğumuz SteelSeries Aerox 3 kablosuz oyuncu mouse’u olacak.

Aslında SteelSeries Aerox 3 çok daha önce piayasaya çıkmasına rağmen 2022 Edition versiyonu 2021 yılının Kasım ayında piyasaya sürüldü. Ve bu mouse oyuncular tarafından oldukça beğenildi. Gerek tasarımı, gerek kullanım kolaylığı, gerekse fiziksel özellikleri açısından kendisini gösteren bir mouse. Hatta bir de buna alternatif olarak kablolu versiyonunu da görüyoruz. Her ne kadar bu içeriğimizin başlığı SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse – İnceleme olsa da bu içeriğimizin sonunda kablolu kısmından da bahsedeceğiz. Bu sayede tek bir içerik altında iki modeli de görme şansınız olacak. O halde lafı çok fazla uzatmadan SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse neymiş, ne değilmiş hep beraber öğrenelim.

SteelSeries Aerox 3 Kuş Kadar Hafif

SteelSeries öyle bir mouse çıkarmış ki varlığı ve yokluğunu anlamıyorsunuz diyebiliriz. Çünkü çok hafif. 2022 Edition modeli sadece 68 gram. Piyasada bulunan birçok oyuncu mouse’una göre oldukça hafif.

Peki SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse nasıl bu kadar hafif olabiliyor? Öncelikle burada en büyük katkıyı tasarımında da görmüş olduğumuz delikli kasası sağlıyor. Standart bir oyuncu mouse’una göre delikli tasarım sadece burada 18 gramlık bir hafiflik sağlıyor. Delikli kısımlarda ekstra plastik ya da farklı bir materyalden malzeme kullanılmadığı için bu gayet normal.

İkinci etmen ise mouse’un iç kısmından geliyor. İlki kablosuz kullanılabilmesini sağlayan bataryası. Kapasite olarak yeterli olan batarya Aerox 3’e 13 gram daha hafiflik sağlıyor. Bunun yanında yine içinde bulunan devre kartı da %50 olarak inceltilmiş. Dolayısıyla bu durum ağırlık kısmına olumlu yönde etki ediyor.

steelseries aerox 3 wireless siyah
SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse – İnceleme

Quantum Teknolojisi Kalitesini Arttırıyor

Özellikle oyuncular bilgisayarlarında mouse kullanırken kablolu modelleri tercih ediyor. Bunun sebebi özellikle rekabetçi oyunlarda ve FPS oyunlarında tepki süresinden dolayı daha iyi performans alabilmek. Tabi gün geçtikte teknoloji de ilerledi ve artık tepkime süreleri daha da iyi duruma geldi. Son yıllarda çıkan kablosuz oyuncu mouse’ları oyuncuları daha fazla mutlu etmeye başladı.

SteelSeries Aerox 3 Wireless oyuncu mouse’u da gelişmiş wireless teknolojisi ile oyuncuların dikkatini çekmeyi başarıyor. Çünkü bu mouse içerisinde Quantum 2.0 kablosuz teknolojisi kullanılıyor. Quantum 2.0 teknolojisi aldığı verileri normal şartlara göre daha stabil ve güvenilir bir şekilde iletiyor. Hatta bunu da daha düşük bir güç tüketimi ile yapıyor.

Ultra gecikmeli 2.4 GHz kablosuz teknolojisi ile kablo derdinden kurtulmuş oluyorsunuz. Sadece bir bluetooth bağlantısı ile SteelSeries Aerox 3 Wireless mouse’unuzu dizüstü bilgisayarlara ya da diğer cihazlara bağlayabilirsiniz. Bu arada hazır kablosuz özelliğine değinmişken batarya performansından da bahsedelim. Aerox 3 Wireless modeli 200 saatlik bir çalışma ömrüne sahip (Bluetooth ile 200 saat, Wireless ile 80 saat). Yani aktif kullanım süresi yaklaşık sekiz buçuk güne tekabül ediyor. Bu da oldukça iyi bir değer. Aerox 3 Wireless’i şarj etmek için de USB Type-C bağlantısı gerekiyor. Bu sayede hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz.

Bu Delikler Toz, Su Geçirmez mi?

SteelSeries öyle bir mouse üretmiş ki delik bir tasarıma sahip olmasına rağmen dışarıdan gelen yabancı maddelerin mouse’u bozmasını engelliyor. Bunu Aqua Barrier adını verdiği korumaya borçlu. Aqua Barries koruması sayesinde Aerox 3 Wireless modeli IP54 derecelendirmesi alan ilk oyuncu mouse’u oluyor. Yani başka bir deyişle kendisi suya dayanıklı ayrıca kir, toz, tüy, yağ gibi benzeri maddelerden de kendisini uzak tutuyor.

Tıklama ömrü 80 milyon olan mouse, geliştirilmiş toz ve su dayanıklılığına sahip. Yeni nesil altın mikro IP54 anahtarlar yabancı maddeler temas etse bile bu zor şartlarda aktif ve kusursuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

steelseries aerox 3 wireless rgb
SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse – İnceleme

Tasarım kısmına geçmeden önce bir de mouse’un alt tarafını incelemek gerekiyor. Çünkü burada da gayet güzel teknolojiler kullanılmış. SteelSeries mouse’un alt kısmı için PixArt ile çalışmış. Geliştirilen özel tasarımın adı TrueMove Core. Bahsi geçen bu teknoloji bire bir gerçek takip sensörü olarak geçiyor. 100 ile 18.000 CPI arasındaki değerler 100 CPI kademeli değişime sahip.

Yine mouse’un alt tarafında bulunan kaydırma kızakları %100 saf PTFE ile tasarlanmış. Firmanın en çok satan QcK mouse altıkları da hız için optimize edilmiş durumda.

Tasarımı Dikkat Çekici

Teknik detaylardan çıkalım ve SteelSeries Aerox 3 Wireless oyuncu mouse’unun tasarımını inceleyelim. Firma kullanıcılarının karşısına iki farklı renk seçeneği ile çıkıyor. Bunlardan birisi White Matte Finish (Snow), yani mat beyaz. Diğeri ise Black Matte Finish (Onyx), yani mat siyah siyah. Her iki modelin de kendine has bir albesini var.

Tasarımda malzeme olarak ABS plastik kullanıldığını görüyoruz. Bu da içeriğimizin başında bahsetmiş olduğumuz ağırlık konusundaki avantajının sebeplerinden birisi. Fakat ABS plastik malzemeden üretildiği için kalitesiz olduğunu düşünmeyin. Çünkü ürün son derece şık olduğu kadar da dayanıklı.

Genel olarak oyuncular mouse seçerken çok fazla el uyumuna bakmıyor. Çünkü piyasada bulunan çoğu oyuncu mouse’u sağ ele uygun. Aynı şekilde SteelSeries Aerox 3 Wireless modelinin de ergonomik ve sağ ele uygun olarak üretildiğini görüyoruz. Yani solak oyuncular için çok da olumlu bir tercih olmayacaktır.

Bir de tutuş şekli konusu var. SteelSeries Aerox 3 Wireless modeli finger grip (parmak ucu), claw grip (pençe) ve palm grip (avuç içi) tutuşlarına uygun. Mouse üzerinde 6 farklı tuş mevcut. Ayrıca az önce de bahsettiğimiz üzere bu tuşlar 80 milyon kez tıklama ömrüne sahip. Son olarak tasarım konusunda RGB aydınlatmaların olduğunu da ekleyelim. 3 farklı RGB aydınlatma alanı özellikle karanlık ortamlarda çok güzel bir görünüme sahip oluyor.

steelseries aerox 3 wireless finger grip
SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse – İnceleme

SteelSeries Aerox 3 Wireless Mouse Alınır mı?

Açıkçası delikli tasarım herkesin hayran olduğu ya da kullanmak isteyeceği bir tasarım değil. Fakat bu tasarım türünü SteelSeries çok güzel kullanmış. Farklı renk seçeneklerinin olması da artı bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bildiğiniz üzere bazı PC setup’ları beyaz tonlarda oluyor ve oyuncular bu tarz bir setup üzerinde siyah yerine beyaz mouse kullanmayı tercih ediyor. O nedenle güzel bir alternatif olmuş.

Hafif olması özellikle rekabetçi oyun oynayanların ilgisini çekecek türde. Tabi burada yine kişisel alışkanlıklarınız ön plana çıkıyor. Çünkü bazı oyuncular daha ağır mouse kullanmaya alışık olduğu için bu tarz hafif mouse’lar ile çok fazla verim alamıyor.

Aqua Barrier koruması mouse içine giren yabancı maddelerin kendi çalışmasına olumsuz yönde etki etmesini engelliyor. Fakat firma özellikle kedi, köpek besleyen kullanıcıların bu durumdan muzdarip olup olmayacağını açıklamamış. Eğer ki evinizde bir evcil hayvan besliyorsanız bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz.

Fiyatı diğer kablosuz modellere kıyasla çok fazla bir fark yaratmıyor. Tabi değişkenlikler burada da ortaya çıkıyor. Çünkü ülkemizdeki dövizin bir aşağı bir yukarı hareket etmesinden kaynaklı çok ucuz ya da pahalı olduğunu söyleyemiyoruz. O nedenle satın almayı düşünürseniz birkaç farklı yerden araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Peki bu mouse alınır mı? Eğer ki kablolu mouse’lardan kurtulmak istiyorsanız, bir farklılık olsun diyorsanız deneyebilirsiniz. Sizi yarı yolda bırakacak olan bilinmeyen markaların delikli tasarımlarına yönelmek yerine biraz daha para ekleyerek SteelSeries gibi güvenilir bir markaya yatırım yapmanız daha doğru olacaktır.

SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse – İnceleme

SteelSeries Aerox 3 Kablolu Oyuncu Mouse

İçeriğimizin başında SteelSeries Aerox 3 serisinde hem kablosuz hem de kablolu modellerin olduğundan bahsetmiştik. İlk bölümde kablosuz modeli inceledik. Şimdi ise kablolu model üzerinde duracağız. Fakat çok uzatmadan. Çünkü iki mouse arasında çok fazla bir fark yok. O nedenle sadece aradaki farklardan bahsedeceğiz.

İlk olarak kablolu modelin kablosuz modele göre daha hafif olduğunu söyleyebiliriz. Kablolu modelin ağırlığı 59 gram. Çünkü içerisinde bir batarya bulundurmuyor. Bu da daha hafif olmasını sağlıyor.

CPI değeri de bir başka farklılık gösteren kısım. 200 ile 8.500 CPI arasında ve yine 100 CPI kademeli değişime sahip. Yani değer aralığı farklıyken kademeli değişim oranı aynı.

Son olarak ekleyebileceğimiz fark ise kablo kısmında. Kablolu modeldeki kablo uzunluğu 1.8 metre. Ve bu kablo sleeved yani örgü kablo olarak geçen kablo türünden. Yani her türlü kopmalara, kırılmalara karşı dayanıklı diyebiliriz.

Peki kablolu model alınır mı diye soracak olursanız buna da evet diyebiliriz. Özellikle kablosuz modelin neredeyse yarı fiyatına satılan bu model SteelSeries’ten mouse almak isteyen ama bütçesi daha kısıtlı olanlar için güzel bir alternatif. Arada çok fark bulunmaması da güzel.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!