1. Anasayfa
  2. Oyun

Stranded Deep İnceleme – 2022

Stranded Deep İnceleme – 2022

Hayatta kalma türündeki oyunları sevenler Stranded Deep oyununu mutlaka duymuştur. Uzuuuun bir geliştirme sürecindeydi bu oyun. İlk olarak 23 Ocak 2015 tarihinde erken erişim oyunu olarak piyasaya sürüldü. Fakat ilk aşamada eksiklikler çoktu. Fakat adı üstünde, erken erişim oyunu. Fakat bu süreç bir türlü bitmek bilmedi. Ta ki 2022 yılının Ağustos ayına kadar. Hanımlar, beyler! Sonunda Beam Team Games sayesinde tam sürüm olan Stranded Deep İnceleme içeriğimizi hazırladık.

Stranded Deep inceleme içeriğine geçmeden önce birazcık geçmişi ile ilgili notlar paylaşalım. Az önce de dedik ya, Stranded Deep ilk olarak karşımıza 2015 yılında çıktı. Bundan 7 yıl sonra da sonunda tam sürüm olarak yayınlandı. Bu geçen süreç içerisinde oyun sayısız güncelleme aldı. Hatta özellikle son 2 yıllık sürece bakacak olursak artık oynayan kişi sayısı da artışa geçmişti. Çünkü oyunda çok fazla bug bulunmuyordu. En azından Cyberpunk 2077 kadar değildi. Fakat Beam Team Games mükemmeli hedeflemiş olacak ki oyunu geliştirdikçe geliştirdi. Belki de karşılarında The Forest gibi bir rakip olduğu içindir. Ondan mı bilinmez ama sonunda bu süreç bitti ve artık tam sürüm olarak oynayabiliyoruz. Şimdi oyun detaylarına hep birlikte bir göz atalım.

Stranded Deep İnceleme

Yine Ada, Yine Uçak Düşüyor

Oyuna ilk girdiğiniz anda ana menüde sizden karakterinizi oluşturmanızı istiyor. Fakat bi Cyberpunk 2077 gibi detaylı karakter oluşturma ekranı beklemeyin. Çünkü sadece cinsiyeti seçiyoruz. Kadın mı olacak yoksa erkek mi? Hepsi bu. Bu kısmına ilerleyen kısımlarda değineceğiz. Yine bu ekran üzerinden oyunun zorluğu gibi ayarlarını da yaptıktan sonra başlat dedikten sonra sinematik bir ekran sizi karşılıyor.

Bir özel uçağın içindeyiz. Biz ve bizimle beraber sadece pilot var. Ama artık pilota bir şey mi oluyor bilmiyoruz çakılmaya başlıyoruz. Çünkü bu sinematik ekranda pilotun kıpırdamadığını fark ettik. Her neyse, uçağımız büyük bir hızla düşmeye devam ediyor ve sonunda suya çakılıyoruz. Ne kadar da The Forest değil mi? Değil, çünkü asla aramayacağımız evladımız Timmy ya da bir başkası yok. Derdimiz kendimizi kurtarmak.

Hemen uçaktan yüzerek çıkıyoruz ve bir bot buluyoruz. Tabi ki her aklı başında insan gibi bota binip uzaklaşmak istiyoruz. Fakat oyun resmen bize “yavaş” diyor ve uçak patlıyor. Neyse ki Allah’ın sevdiği kuluymuşuz da botun bir şekilde içine binmişiz ve kendimizi bir adanın kenarında buluyoruz. Gayet yakın olsak da biraz kürek çekmemiz gerekiyor ki tam olarak bu esnada bir köpek balığının yanımızdan geçtiğini görünce artık dikkatli olmamız gerektiğini de anlıyoruz.

Stranded Deep harita
Stranded Deep İnceleme

Loot, Loot, Loot

İlk aşamada botumuzu sahile çektikten sonra bot içerisinde pusula, bandaj gibi malzemelerin olduğunu görüyoruz. Bunlar tabi ki zor zamanlarımızda yardımcı olacak malzemeler olduğu için dikkatli kullanmalıyız. Fakat bunun haricinde de bir şeylerin olması gerekiyor. Bu da hayatta kalma oyunlarının temeli olan loot anlamına geliyor.

Yapmamız gereken ilk şey içerisinde bulunduğumuz adayı keşfe çıkmak. Keşif yaparken de etrafta bulduğumuz malzemeleri lootlamak. Bunların içerisinde ip yapmanızı sağlayacak bitkilerden taşa, küçük dallardan odunlara, hırdavat malzemelerden gıda malzemelerine kadar her şey var. Ama bu noktada size bir tavsiyede bulunalım. Belki de Stranded Deep inceleme içeriğinin en önemli tavsiyelerinden birisi olacak bu. Loot yaparken mutlaka aldığınız malzemeleri kategori oluşturacak şekilde stoklayın. Çünkü daha sonrasında bir şeyleri craft edeceğiniz zaman sağda solda “bu malzeme neredeydi ya!” diye aramak zorunda kalmazsınız.

Bu arada loot sadece kendi adanızda yapacağınız bir şey değil. Stranded Deep oyununda bir sürü batık gemi ve farklı ada var. Gittiğiniz yerlerden sandıklara yükleyerek çok güzel malzemeleri loot edebilirsiniz. Fakat burada da dikkatli olmanız gereken bir nokta var ki ona ekstra bir başlık açmamız gerekiyor.

Hangisi Benim Adam?

Dedik ya, gidebileceğiniz, loot yapabileceğiniz birçok ada ve gemi enkazı var. Buralar gitmesine gidiliyor ama öyle kolay değil. Beam Team Games işinizi zorlaştırmak için elinden geleni yapmış. Nasıl mı? Mesela oyunun başında size bir bot verdi. Fakat bu bot kısa mesafeler için uygun. Daha sonrasında kendinize bir sal yapmanız gerekecek. Bu salı yaptıktan sonra şöyle bir etrafa bakacaksınız ve gözünüze kestirdiğiniz adaya doğru yola koyulacaksınız. Buraya kadar her şey normal değil mi? Peki ya oyunun size vermiş olduğu pusulayı ilk botun içinde unuttuysanız? İşte o zaman tehlike çanları sizin için çalmaya başlıyor. Çünkü bu oyunda harita yok!

Aslında oyuna ilk girerken kartografi ekranından az da olsa bir şeyler görüyorsunuz fakat bu ekrana oyunu başladıktan sonra ulaşmak mümkün değil. Bununla beraber pusula da yanınızda değilse vay halinize. Ha, pusula yanınızdaysa da işiniz kolay değil. Önemli olan pusulayı okuyabilmek ve doğru olan yere kürek çekebilmek. Çünkü 10 dakika fırtınalı bir denizde içerisinde bir birinden değerli malzemelerin olduğu sandıklarınızla beraber kendi adanıza doğru kürek çektiğinizde bazen gittiğiniz yerdeki adanın sizin adanız olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Hileciler! MagniGame sizleri de unutmadı. İstemeyerek de olsa bu durumla alakalı sıkıntı çekmenizi engellemek için Stranded Deep inceleme içeriğinde sizlere de yardımcı olacağız. İnternet üzerinden basit bir arama ile oyunun “canlı haritasına” ulaşabilirsiniz. “Bu hile değil ki!” diye söylenebilirsiniz ama bize göre hile.

Stranded Deep türkçe
Stranded Deep İnceleme

Her Oyunda Farklı Ada!

Başlıktan da anlayacağınız üzere oyuna her yeni başladığınızda farklı bir adaya spawn oluyorsunuz. Bu da ezbere gitmekten uzaklaştırıyor sizi. O nedenle az önce “canlı haritaya sahip olabilirsiniz” dedik. Çünkü harita sitesinin sizden istediği bilgileri girdiğiniz zaman canlı haritaya sahip oluyorsunuz. Bu sayede sizin oyununuzda hangi adadasınız, çevrenizde ne var, hangi loot yerinde ne gibi kaynaklar var hepsini görüyorsunuz. Ama yapmayın. Oyun hayatta kalma oyunu. Zaten kolay olsaydı başka türde olurdu.

Bu arada bu kadar çok adanın olması da biraz Valheim’ı hatırlatıyor bizlere. Her neyse, bu kadar çok ada varken ve nereden ne çıkacağını bilmediğinizde yapmanız gereken çok basit bir şey var. Tek base ile yetinmemek. Evet, gittiğiniz yerlerde belli başlı base’ler oluşturursanız sorunlarla daha kolay başa çıkabilirsiniz. Yok ama ben The Forest oynar gibi Karadenizli müteahhit mantığı ile binalar dikeceğim, adayı önce köy sonra şehir yapacağım, beni Mansur Yavaş bile kıskanacak diyorsanız o ayrı.

Stranded Deep türkçe yama
Stranded Deep İnceleme

Aman Dikkat Kavrulmayın!

Stranded Deep inceleme içeriği yine çok önemli bir ipucu ile devam ediyor. Bakın bunları yazın bir yere, lazım olur. Şaka bir yana gelelim konumuza. Oyunda çok fazla detay var. Açlık, susuzluk, yorgunluk gibi faktörler elbette ki var. Fakat bunlara ek olarak bir de güneş sorunu var. Malum ıssız adadayız, canımızı zor kurtarmışız. Güneş kremini nereden bulacağız? Hal böyle olunca mecburen güneşin altında kavruluyoruz. Ama bunu engellemeniz gerekiyor. Yoksa önce amele yanıkları ile başlayan sorun daha sonra tavada fazla bırakılmış bir et parçası gibi oluyor.

Böyle bir sorunu aşmak başlangıç aşamasında biraz zor oluyor. Çünkü bu sorunu unutuyorsunuz. Fakat bu da sağlığınızı etkiliyor. Çözmek için yapmanız gereken çatısı olan barakalar inşa etmek. Ya da ağaçların altı gibi gölgelik alanlarda biraz durmanız gerekiyor. Ama bazen adaları keşfe gittiğiniz zaman göreceksiniz ki bazı adalarda gerçekten yaprak bile kıpırdamıyor. Çünkü ağaç yok. İşte böyle durumlarda loot yaparken yanmamak için de bir çözüm yolu var. Denize girmek. Biraz ferahlayın, “Oooh su da çok güzelmiş!” deyin ve çıkın. Bunu ara ara yaparak biraz daha az sorun yaşarsınız.

Canavarlar, Ejderhalar, Yaratıklar!

Hayatta kalma oyunlarının işleri en zorlaştıran etmenlerinden birisi de oyun içerisinde bulunan canavarlar, ejderhalar, yaratıklar vs. Hatta The Forest’tan hatırlarsanız yerliler bile bu kategoriye girebilir. Fakat Stranded Deep inceleme içeriğinde bunların hiçbirini göremeyeceksiniz. Çünkü yok.

Burada ne gibi tehlikeler var diye merak ediyorsanız biraz daha vahşi yaşama bakmak gerekiyor. Yılanlar, yengeçler, domuzlar, köpekbalıkları, ahtapotlar vs. Ama bazılarının boyutları gerçekten çok büyük. Yani bir adaya gittiğiniz zaman karnınızı doyurmak için yengeçleri yakalarken bir anda arkanızda yarı boyunuzda bir yengeç ile karşılaşabilirsiniz. İlk yapmanız gereken çok basit, kaçmak. Ama ben savaşçıyım diyorsanız o zaman çekin mızrağınızı, silahınızı ve atağa geçin.

Adalar arasında salla, botla seyahat ederken de etrafınızda köpekbalıklarını göreceksiniz. Onlarla da savaşabilirsiniz. Fakat bu biraz zorlu oluyor. Ama bunların arasında en çok can sıkanı ahtapotlar. 8 kollu devasa ahtapotlar aracınıza ve size zarar verebiliyor. İşte onu gördüğünüz zaman gerçekten yapmanız gereken tek şey kaçmak. Iron Maiden’ın da dediği gibi, Run For Your Life!

Stranded Deep indir
Stranded Deep İnceleme

Stranded Deep Alınır mı?

Malum her inceleme sonrasında olduğu gibi Stranded Deep inceleme içeriğinin sonunda da bu oyuna para verilir mi, verilmez mi ona değineceğiz. Tabi ki bunun için oyunun artı ve eksi yanlarını ele almalıyız. İlk olarak artıları ile başlayalım.

Aslında uzun süren bir erken erişim sürecinden sonra oyunun çok fazla bir değişikliğe gittiğini düşünmüyoruz. Fakat oyun kendisini oynatıyor. Hayatta kalma oyunlarını seven oyuncular bu oyun ile biraz zorlanabilirler. Beam Team ekibi resmen oyun içerisinde oyuncular kaybolsun, acı çeksinler istiyorlar ki bize göre bu düşünce çok güzel oturmuş oyuna. Hem zorlanıyorsunuz hem zevk alıyorsunuz. Bir çeşit S&M gibi bir şey yani. Görseller de son derece güzel. Özellikle hava durumu şartlarını çok güzel entegre etmişler. Son olarak Multiplayer desteğinin gelmesi ile birlikte oyun daha da güzel bir hal almış.

Gelelim kötü yanlarına. Senelerce bekledik, erken erişim bitince çok güzel bir hikaye olacak diye ama olmadı. Yani oyunda hikaye aramayın. Ama bir şekilde kendisini oynatıyor da. İkinci eksi nokta ise karakter yaratma ile ilgili. Tamam karakterimizi dışarıdan göremiyoruz ama multiplayer kısmı için en azından bi değişiklik yapsaydık olmaz mıydı? Bununla beraber bazı grafikler çok kötü. Mesela yerde bulduğunuz kumaş parçaları. Kardeşim kumaş mı alıyoruz tahta mı belli değil. Bunları biraz daha elden geçirilmesi gerekiyor.

Tüm bunlara bakacak olursak bize göre Stranded Deep para ödeyip alabileceğiniz bir oyun. Keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu arada oyuna dair puanlarımızı da aşağıdan inceleyebilirsiniz.

7.2
Stranded Deep İnceleme Puanları

  • Hikaye 5
  • Oynanış 8.5
  • Grafikler 8

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir