1. Anasayfa
  2. Oyun

Supraland Oyun İncelemesi

Supraland Oyun İncelemesi

Bugün sizlere çok farklı bir oyundan bahsedeceğiz. Adı Supraland. Oyun aslında puzzle tabanlı bir aksiyon oyunu. 2019 yılında piyasaya çıktı fakat hala daha güncellemeler ve DLC paketleri alıyor. Bu da oyunun daha uzun süreli bir oynanış süresine sahip olmasını sağlıyor. Kapak görseli sizi aldatmasın sakın. Çünkü oyunun başına bir kez oturduğunuz zaman kalkmak istemiyorsunuz.

Supraland hakkında tüm detaylara içeriğimizden erişebilirsiniz. Çünkü başta hikayesi olmak üzere grafiklerinden seslendirmelere, fiyatından sistem gereksinimlerine kadar her şeyini en ince ayrıntısına kadar işleyeceğiz. Şimdi hazırsanız ilk olarak oyunun hikayesinden başlayalım. Bu arada merak etmeyin, inceleme içerisinde herhangi bir spoiler yer almayacak. Gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz.

Supraland Oyun İncelemesi

Kırmızılar Mavilere Karşı!

Supraland bir çocuğun evinin arka bahçesinde kurduğu bir dünyada geçiyor. Bu oyun dünyasında insanlar yok. Yeni yıl kurabiyelerini andıran çöp adamlardan oluşan bir evrenden bahsediyoruz. Amacımız bu evrende yer alan puzzle’ları çözerek ilerlemek.

İlk sahnede bıcır bıcır seslerin geldiği bir yerde buluyoruz kendimizi. Babamız Kırmızıların haşmetli kralı. Fakat içerisinde bulunduğumuz evrende bir sorun var. Kırmızılara su gelmiyor! Bir Allah’ın kulu çıkıp “Kardeşim arayın su işlerini gelip baksınlar!” demiyor. Herkes Kralın etrafını sarmış kraldan medet umuyor. O kalabalıkta kafasında güneş gibi parlayan tacı ile babamızı görüyoruz. Yanına ilerlediğimizde daha selam vermeden babamız bize görevi yüklüyor. “Kırmızıların suyu yok, Maviler suyu kesti, bu meseleyi çözmen gerek” diyor. E tabi su olmazsa hayat durur. Çöp adam da olsak suya ihtiyacımız var. “Kralım sen merak etme, o iş bende” diyerek prens olarak olaya el atıyoruz.

Suyun kesildiği yeri öğrenmek için Super Mario oyunlarından tanıdığımız yeşil borulardan birisinin içerisine giriyoruz. Bu arada yeri gelmişken söyleyelim, oyunda bu şekilde başka oyunlara, siyasilere, ünlülere, filmlere göndermeler var. Oyunu daha da eğlenceli kılıyor. Her neyse, Borudan içeri giriyoruz ve başlıyoruz ilerlemeye. Aslında bu kısım biraz eğitim havasında diyebiliriz. Çünkü oyunda hangi tuşları kullanacağımızı falan anlatıyor. Her ne kadar çok gerekli olmasa da bu kısmı oynamak zorunda kalıyoruz. Çok gerekli değil diyoruz çünkü bir Tom Clancy’s Wildlands oyununda olduğu gibi silahların ya da yeteneklerin kullanışları çok detaylı değil. Basit bir oynanışı var.

İlk görevimizden anlayacağınız üzere oyunun hikayesi Kırmızılar ve Maviler arasındaki mücadelesi üzerine kurulu. Biz “Ne kesiyorsunuz kardeşim suyumuzu?” diye ortalıkta dolanırken onlar da bir takım işler peşinde tabi. Supraland oyununun ilerleyişi hakkında daha fazla bilgi vermek doğru olmaz. Çünkü ne anlatırsak spoiler olacak ve eğer ki oyunu oynamak isterseniz bu spoilerlar sizi mutlu etmeyecektir. O nedenle biraz daha oyunun “genel” hikayesine ve diğer detaylarına değinelim.

supraland oyunu
Supraland Oyun İncelemesi

Alzheimer Düşmanı Puzzle Kısımları

Supraland başlangıç aşamasında size basit puzzle kısımları sunuyor. Fakat başlangıçta bu kadar kolay olmasının bir sebebi var. Çünkü sadece puzzle çözmüyorsunuz. Aynı zamanda ortalıkta dolanan iskelet ve diğer yaratıklara karşı da mücadele ediyorsunuz. Yani burada asıl amaç oyunda karşınıza çıkacak olan düşmanları da az çok tanımak.

Puzzle kısımlarına gelince şunu açıkça söylemeliyiz, oyunda basit bulmacaların olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bazı bulmacalar için birkaç saat harcadığınız bile olacak. Tabi internetten kopya çekmezseniz. Zaten kopya çekmeyin, o zaman zevki çıkmaz.

Supraland içerisinde yer alan bulmacaları çözebilmek için oyunda size verilen silahı geliştirmeniz gerekiyor. Çünkü bulmacalarda bazen silahınıza bir eklenti kurmanız gerekiyor ve o ancak o eklenti ile bulmacayı çözebiliyorsunuz. Bunu yapabilmek için de oyun boyunca ilerlemeli ve diğer bulmacaları çözmeli ve oyunda bulunan paraları toplamalısınız. Daha sonrasında karşınıza çıkan market gibi yerlerden silah yükseltmesi yapabilirsiniz. Yani oyunda her şey basamak basamak ilerliyor.

Fakat bazı anlar var ki gözünüzün önünde duran çözümü göremiyorsunuz. Hatta YouTube üzerinden Pintipanda’nın Supraland maceralarını izlerseniz bu duruma hak vereceksiniz. Yani bazen çok basit çözümler karşınızda olabiliyor, çok kafa yormadan da çözmeniz mümkün. Ama oyun o noktaya kadar sizi öyle bir getiriyor ki sürekli olarak detaylı çözümler arıyorsunuz.

Uçsuz Bucaksız Bir Harita

Supraland oyununun bir çocuğun evinin arka bahçesinde oluşturulmuş bir oyun dünyasında geçtiğini incelemenin başında sizlere aktarmıştık. Fakat arka bahçede oluşturulan bir oyun parkı olması sizi yanıltmasın. Oyunda inanılmaz büyük bir harita mevcut. Hatta sadece yatay düzlemde değil, dikey düzlemde de hareket ediyorsunuz. Aslında haritanın büyük olmasını sağlayan da tam olarak bu.

Bir bölümde daha yere yakın bir alanda oynarken birkaç bölüm sonra bu bölümün 3-4 kay üstündeki bir alanda oynuyorsunuz. Ve bunu oyunun bir sonraki aşamasında fark ediyorsunuz. Fakat harita takibiniz iyiyse o anda da fark edebilirsiniz.

Büyük bir haritada bazen bir uçtan diğer uca gitmeniz gerekebiliyor. Merak etmeyin bu kısımlar için basit bir çözüm oluşturulmuş. Ubisoft oyunlarından sık sık aşina olduğumuz Fast Travel noktaları işimizi kolaylaştırıyor. Aslında bir çeşit fırlatma mekanizması diyebiliriz bu Fast Travel noktaları için. Sırtınızı fırlatma mekanizmasına verdiğiniz zaman onun tam karşısına gelen diğer bir fırlatma mekanizmasına kadar havada süzülüyorsunuz. Ara kısımlarda aşağı düşme şansınız yok. Fakat uçarken haritayı inceleyip bazı ipuçları toplamanız mümkün. Yani oyunu oynarken her zaman gözünüzü dört açın.

supraland oyna
Supraland Oyun İncelemesi

Grafikler ve Seslendirmeler

Supraland oyununun grafikleri birçok kişiyi ilk aşamada kendisinden uzaklaştırabilir. Genel olarak gerçekçi grafikleri tercih eden bir yapıdaysanız bu oyunu çocuk oyunu gibi görebilirsiniz. Fakat öyle değil. Aslında bu tarz grafiklere sahip sağlam oyunlar son zamanlarda fazlasıyla piyasaya çıktı. Buna en güzel örnek Zelda serisi olabilir. Gerçekçi grafikleri olmamasına rağmen oldukça sürükleyici bir oyun. Bu arada oyunu oynadıkça grafiklere daha fazla alışıyorsunuz. Yani önyargılı yaklaşmayın. Hatta önyargınızı kıracak bir bilgi de verelim, bu minnoş grafikler Unreal Engine oyun motoru ile oluşturulmuş.

Seslendirmeler ise başlı başına bir sanat. Anlamsız bir şekilde çıkan o bıcır bıcır konuşmalar, silah efektleri, fırlatma efektleri harika. Açıkçası bunun üzerine çok çalıştıkları belli. Çünkü oynanışı çok daha zevkli kılıyor. Fakat bir şey var ki bize göre hem grafiklerin hem de seslerin çok daha ilerisinde bir seviyede. O da metin yazarlığı. Oyunda geçen diyaloglar oldukça komik. Bazen başka oyunlara, filmlere ya da ünlülere falan laf soktuğunu ya da onları övdüğünü de görüyoruz. Bu kısımda gerçekten muazzam bir çalışma yapılmış. Unutmadan, oyunda Türkçe dil desteği de bulunuyor. Eğer ki İngilizce bilmiyorsanız bu sorun olmayacaktır. Türkçe’ye çeviren ekibi de tebrik etmek gerek. Onlar da harika bir iş çıkarmış.

Bu Oyuna Para Verilir mi?

Supraland oynaması oldukça keyifli bir oyun. Saatlerce ekran başında puzzle çözme konusunda mesai harcayabilirsiniz. Hatta oyunu %100 bitirmek gibi bir düşünceniz var ise o zaman yaklaşık 35-40 saat vakit harcamanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken konu %100 bitirmek isterseniz. Yoksa %100 olmadan da ana hikayeyi daha kısa bir sürede bitirebilirsiniz.

Zaten grafikleri, sesleri ve muhteşem bir zekanın ürünü olan diyalogları yukarıda anlattık. Bu arada yeri gelmişken bahsedelim. Supraland her ne kadar basit grafiklere sahip bir bulmaca oyunu gibi gözükse de oyun içerisinde Hristiyanlık dininin ağır bir şekilde eleştirildiğini görebiliyorsunuz. Yani çocuk oyunu olarak düşünebileceğiniz bir oyun aslında Hristiyanlığa karşı bir anti-propaganda yürütüyor.

Oyun belli aşamalarda sürekli kendini tekrar ediyor gibi olsa da geliştirici ekip bu noktada da çok güzel dokunuşlar yapmış. Tam sıkılmaya başladığınızda sizi oyuna çekecek olan bir şeyi karşınıza çıkarıyorlar. O nedenle Supra Games’in geliştirici ekibini tebrik etmek gerekiyor. Umarız ikinci oyun çıkarsa aynı güzel dokunuşları ikinci oyunda da yaparlar.

Genel olarak baktığımız zaman oyun oldukça güzel ve eğlenceli. Özellikle günlük hayatın derdinden tasasından uzaklaşmak istiyorsanız ve biraz da bir şeylere kafa yorayım diyorsanız Supraland tam size göre. Kısacası bu oyuna para verilir mi diye soracak olursanız bizce verilir. Kuruşu kuruşuna hak eder. Bu arada oyunun fiyatı sadece 32 TL. Steam’de dönem dönem indirime giriyor. İndirim dönemlerinde 10-15 TL arasında bir fiyattan da satın alabilirsiniz. Ayrıca standart oyun haricinde bir de Complete Edition versiyonu var. O da 51 TL’den satılıyor. İndirim dönemlerinde Supraland Complete Edition sürümünü 20-25 TL arasında bulabilirsiniz.

supraland sistem gereksinimleri
Supraland Oyun İncelemesi

Supraland Sistem Gereksinimleri

Supraland oyununun sistem gereksinimlerini zaten aşağıda liste olarak göreceksiniz. Fakat burada üstünden biraz geçelim. Hem işlemci hem de RAM kısmında oyuncuları üzmeyecek türden gereksinimler istiyor. Üstelin önerilen sistem gereksinimleri için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Ekran kartı konusunda ise artık neredeyse yerli ve milli olarak anacağımız 1050ti bile iş görür. Tabi bu önerilen sistem gereksinimleri için. Eğer ki düşük ayarlarda oynayacaksanız 1050ti ekran kartının altında kalanlar bile iş görür. Ve sistem gereksinimleri konusunda son olarak depolama alanından bahsedelim, bu kadar keyifli bir oyunun bu kadar az yer kaplaması gerçekten çok güzel.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 (64-bit)İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
İşlemci: Intel Core2Duo 2.66GHz ya da denk bir AMD işlemciİşlemci: Intel Core i5 6600 veya AMD Ryzen 1600x ya da daha iyisi
Bellek: 4 GB RAMBellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: GTX 780Ekran Kartı: NVIDIA Geforce GTX 1060, veya AMD RX 580 4 GB, AMD R9 290X 4GB
Depolama: 4 GB kullanılabilir alanDepolama: 4 GB kullanılabilir alan

8.2
Supraland İnceleme Puanları

  • Grafikler 8.5
  • Hikaye 8
  • Oynanış 8

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir