The Callisto Protocol Sistem Gereksinimleri

Oyuncuların büyük bir heyecanla bekledikleri ama biraz da kafalarının karıştığı oyun olan The Callisto Protocol bir şekilde de olsa piyasaya giriş yaptı. Konsol oyuncularının kafası rahat. Çünkü onların The Callisto Protocol sistem gereksinimleri nedir acaba diye bir derdi yok. Fakat PC kullanıcıları bu oyun için biraz araştırma yapmak zorunda kalıyor. Çünkü oyunun görselleri gerçekten çok uç bir noktada.

Dead Space hayranları bu oyunu zaten büyük bir heyecanla bekliyordu. Fakat oyuna dair bazı görsellerin sızmasından sonra ciddi anlamda The Callisto Protocol sistem gereksinimleri merak edilmeye başlandı. Biz de sizler için The Callisto Protocol sistem gereksinimlerini hem minimum hem de önerilen olarak iki ayrı başlıkta inceledik.

The Callisto Protocol Sistem Gereksinimleri

The Callisto Protocol Sistem Gereksinimleri – Minimum

Bu oyun için özellikle bu kısmı okumak için sitemize giriş yaptıysanız size kötü haberlerimiz var. Çünkü The Callisto Protocol sistem gereksinimlerinin minimum değerleri bile oldukça yüksek diyebiliriz. Ama böyle görsel şölenin olduğu bir oyunda da daha azını bekleyemezdik. İşte minimum ayarlarda oynayabileceğiniz The Callisto Protocol sistem gereksinimleri.

İşletim Sistemi: Windows 10 veya 11 (64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir)
İşlemci: Intel® Core™ i5-8400 ya da AMD Ryzen™ 5 2600
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 1060 ya da AMD Radeon™ RX 580
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 75 GB kullanılabilir alan
The Callisto Protocol Sistem Gereksinimleri

The Callisto Protocol Sistem Gereksinimleri – Önerilen

Eğer The Callisto Protocol sistem gereksinimlerinde önerilen ayarları kontrol etmek için geldiyseniz o zaman sisteminiz ya orta halli ya da gayet iyi. Çünkü oyunda karakterin ensesinden akan teri bile görebiliyoruz. İşte öyle detaylı bir grafik kalitesine sahip. Yani RTX ekran kartlarınızı hazırlayın diyeceğiz ama oyunu görünce fanları dönmeye başladı bile. İşte The Callisto Protocol sistem gereksinimlerinde önerilen ayarlar.

İşletim Sistemi: Windows 10 veya 11 (64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir)
İşlemci: Intel® Core™ i7-8700 veya AMD Ryzen™ 5 3600 ya da daha iyi bir işlemci
Bellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 1070 veya AMD Radeon™ RX 5700 ya da daha iyi bir ekran kartı
DirectX: Sürüm 12
Depolama: 75 GB kullanılabilir alan
İlave Notlar: SSD önerilir
The Callisto Protocol Sistem Gereksinimleri

The Callisto Protocol Erken mi Çıktı?

Öncelikle şunu söylemeliyiz, oyunun ilk çıkış tarihine kadar büyük yankı uyandırdı fakat sonrasında bir anda tepkilerin odağı oldu. Çünkü özellikle bilgisayar sürümünde sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun kasılmalar yaşanıyordu. 2 Aralık 2022 tarihinde çıkan oyun için oyunun geliştiricisi Striking Distance Studios 4 Aralık 2022 tarihinde hemen bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile bazı optimizasyon sorunları ortadan kaldırıldı. Akabinde 7 Aralık 2022 tarihinde de bir güncelleme daha yayınlandı. Firmanın yaptığı açıklamaya göre oyunculardan gelen geri dönütlere göre yine optimizasyon konusunda güncellemeler yaptıklarını ve ilerleyen zamanlarda da hem PC hem de konsol tarafında bu güncellemelerin devam edeceğini belirttiler.

Peki yeni çıkan bir oyunda, hele ki bu denli beklenen bir oyunda neden böyle optimizasyon sorunları vardı? Bunun aslında çok basit iki sebebi var. Bunlardan ilki 2023 yılının Ocak ayında yeni Dead Space oyununun piyasaya giriş yapacak olması. Aynı döneme denk gelmemek ve satışları olumsuz etkilememek adına The Callisto Protocol Ocak ayında çıkması beklenirken bir anda strateji değiştirerek 2022 yılının Aralık ayında piyasaya giriş yaptı. Oyuncular bilir, normal şartlarda Aralık ayında çok fazla yeni oyun çıkmaz. Yılın son beklenen oyunları genelde Kasım ayında piyasaya giriş yapar.

İşte bu noktada acele işe şeytan karıştı diyebiliriz. Yani birinci sebep ikinci sebebi doğurdu ve firma oyunla ilgili testler yapmadı. Herhangi bir test yapılmadığı için de “Biz piyasaya böyle çıkaralım, oyuncuların geri dönüşlerine göre hallederiz.” diye bir düşünceye sahip oldular. Şimdilik bu durumu kurtarmış gibi olsalar da ilerleyen günlerde neyin olacağı merak konusu.

zombi oyunları

The Callisto Protocol Satın Almaya Değer mi?

İlk çıkış fiyatı olarak Steam’de 499,00 TL fiyatını görüyoruz. Aslında bir ara yanlışlıkla çok ucuzdan da sattılar fakat şu anda o düşük fiyattan satın alamıyoruz. 500 TL’lik bir oyunu da almadan önce insan birkaç kez düşünüyor haliyle. Sonuçta ekonomi belli, oyunların süreleri belli. 5-6 saatlik eğlence için üç dört haneli fiyat etiketleri ile karşılaşmak istemiyoruz.

The Callisto Protocol sistem gereksinimleri de düşük olmayan bir oyun. Yani maddi olarak erişim sağlayabilseniz bile sisteminizin de bunu kaldırması gerekiyor. Bize göre The Callisto Protocol sistem gereksinimleri açısından baktığımızda minimum ayarlarda oynanacak düzeyde bir oyun değil. Oyunun grafikleri kaliteli olarak oynamak isteyeceksiniz. Her ne kadar genellikle karanlıkta geçiyor olsa da.

Maddi olarak durumunuz el veriyorsa, sisteminiz de izin veriyorsa ve en önemlisi çok fazla beklentiniz yoksa bu oyunu oynayabilirsiniz. Çünkü çok umutlar besleyerek beklediğimiz bu oyunu oynadığımızda biraz hayal kırıklığına uğradık ama bunun sebeplerini burada değil The Callisto Protocol İnceleme içeriğinde sizlere aktaracağız.

The Lord of the Rings hayranı bir gamer olarak tanımlayabilirim kendimi. Makina mühendisliği bölümü mezunuyum. Beyaz yakalı sıfatımı bilgisayar başına geçince bırakıyorum. Burada sizlere oyunların sistem gereksinimlerine dair içerikler üreteceğim.