1. Anasayfa
  2. Oyun

Tunguska: The Visitation İnceleme – 2022

Tunguska: The Visitation İnceleme – 2022

Bugün sizlerle çok ilginç bir oyunu inceleyeceğiz. Adı Tunguska: The Visitation. Oyun tarihin tozlu sayfalarına karışmış olan bir olayı ele alıyor aslında. 1908 yılında yaşanan bu olayı bu yıllarda tecrübe etmek son derece ilginç ve bir o kadar da güzel.

Oyunun çıkış tarihi 4 Haziran 2021 olarak gözüküyor Steam üzerinde. Tabi o tarihte çıkmış olmasına rağmen oyunun geliştiricisi hala daha eksiklikleri gideriyor. Oyuna çeşitli güncellemeler getirerek oyunu daha iyi bir hale getirmek için çaba sarf ediyor. Hatta kendi Discord kanalında oyuncuların geri dönüşlerine bizzat cevap da veriyor. Bir nevi satış sonrası destek gibi düşünebilirsiniz. Şimdi dilerseniz lafı fazla uzatmadan Tunguska: The Visitation oyununun incelemesine geçelim.

Tunguska: The Visitation İnceleme

Tunguska Olayları

Oyunu oynamadan önce anlatmış olduğu dönem hakkında biraz bilgi sahibi olmanız daha iyi olacaktır. Açıkçası çok da değişik bir dönem ele alınmış. Genel de tarih kokan oyunlardan bahsettiğimizde ya I. Dünya Savaşı ya da II. Dünya Savaşı dönemi ele alınıyor. Tamam tamam, Assassin’s Creed serisi hariç.

Oyunun geliştiricisi ve yayıncısı Rotorist Workshop ise bambaşka bir döneme el atmış. Tarihler 30 Haziran 1908, saat 07.45’i gösterdiğinde Sibirya’nın orta kesimlerinde bulunan Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında şiddetli bir ses duyuldu. Malum savaş dönemlerinde oldukları için insanlar panikledi fakat bu sefer durum farklıydı. Çünkü bu gök patlamasına ait bir sesti. Patlama o kadar kuvvetliydi ki 10-15 megatonluk bir dinamit kütlesi ancak bu kadar etkili olabilirdi. Hala daha kesin olmayan bilgilere göre aslında bir kuyruklu yıldız parçası ya da bir asteroitin havada patlamasından kaynaklı bu olayın yaşandığı söyleniyor. Göklerden gelen bu cismin atmosfere yaklaşık 100.000km/sa hızla girdiği ve 100.000 ile 1.000.000 ton arasında bir ağırlığa sahip olduğu söyleniyor. Tabi az önce de dediğimiz gibi kesin olmayan verilere göre.

Göklerden gelen bu cisim atmosfere bu kadar hızlı girerken hızdan kaynaklı yaşanan ısınma nedeni ile buharlaşmış ve ortaya çıkan gazlar çevreye yayılmış. Hatta bundan kaynaklı bir süre boyunca Sibirya ve Avrupa ülkelerinin bir kısmında geceleri gökyüzü farklı bir renk almış.

Tunguska The Visitation steam
Tunguska: The Visitation İnceleme

Krizden Fırsat Doğar mı?

Yukarıda bahsettiğimiz olaylar gerçek olaylar. Peki oyunun bununla ne ilgisi var? Tunguska: The Visitation aslında olaya farklı bir bakış açısıyla bakıyor. Aslında biraz araştırma yaparsanız zamanında bunların da yaşandığını görebilirsiniz.

Oyunda aslında bir gazeteciyi canlandırıyoruz. Fakat yıl 1985 ve yer New York. Patronun yanına gidiyoruz ve bize bir haber vermesini söylüyoruz. O da sağ olsun biraz lafı eveleyip geveledikten sonra Tunguska’yı biliyor musun diye soruyor. Çünkü oradan güzel haber çıkacağını düşünüyor. Karakterimiz de “Tunguska mı? Bilmem mi ya benim göbek adım Tunguska” diyerek haberi alıyor.

Geçmişte çıkan haberlere göre Tunguska’da bir radyoaktif kaza gerçekleşiyor ve bölge hemen kapatılıyor. Koyun can derdinde kasap et derdinde mantığıyla krizden fırsat doğar cümlesinin gazına geliyor ve burada bir çeşit zenginliğe sahip olacağını düşünüyor. Biz de tabi gerçekleri ortaya çıkarmakla yükümlüyüz.

Tunguska The Visitation oyun
Tunguska: The Visitation İnceleme

S.T.A.L.K.E.R. Gibi Ama Değil

Oyunu oynarken aslında biraz S.T.A.L.K.E.R. oynuyormul gibi hissediyorsunuz. Fakat Tunguska: The Visitation biraz daha farklı. En azından oynanış açısından. Çünkü Tunguska: The Visitation oyunu S.T.A.L.K.E.R. gibi FPS tarzında bir oyun değil. Görsel açıdan baktığınız zaman izometrik bir oynanış sağlıyor. Bu keyfinizi kaçırmasın çünkü oyun oldukça keyifli. Eğer bu bakış açısına çok alışık değilseniz tabi ki başlarda biraz zorlanabilirsiniz. Fakat sonrasında hemen alışıyorsunuz.

Oyun oldukça fazla diyalog içeriyor. Maalesef ki oyunun Türkçe dil desteğine sahip olmaması burada işleri bira zora sokuyor. Tabi iyi derecede İngilizce bilginiz varsa o ayrı. Belki ilerleyen günlerde Türkçe dil paketini de görebiliriz. Çünkü geliştirici firmanın bu tarz yeniliklere açık olduğunu biliyoruz.

Oyuna dönecek olursak hikaye ve ilerleme açısından baktığımızdan S.T.A.L.K.E.R. izleri gördüğümüz gibi müziklerde de aynı izleri görmek mümkün. Peki bu oyuncuları ne kadar rahatsız eder? Aslında bu tamamen size kalmış. Geliştirici zaten Steam sayfasında S.T.A.L.K.E.R.’dan esinlendiğini açıkça belirtmiş. Fakat izometrik bakış açısı ile de birebir benzerliği ortadan kaldırmış. Diğer oyuna göre bir farkı da S.T.A.L.K.E.R. Unreal Engine oyun motoru ile hazırlanırken Tunguska: The Visitation ise Unity ile hazırlanmış. Fakat hazır assetler kullanılmamış. Yani benzer de olsa sorun değil, çünkü ortada gerçek bir emek var.

Artıları ve Eksileri

Tunguska: The Visitation oyununun ilk olarak artılarına bir göz atalım. Öncelikle oyunun ele hikayesinde ele aldığı dönem oldukça ilgi çekici bir dönem. Bizzat dünya savaşlarının içerisinde olmaktansa yaklaşık olarak aynı tarihlerde olmasına rağmen bambaşka bir konuyu ele alması hoş olmuş.

İkinci iyi yanı ise uygun fiyatlı olması. 50,00 TL’nin altında alabileceğiniz iyi oyunlardan birisi Tunguska: The Visitation. En azından önümüzdeki senenin sonunda çıkacak olan S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chornobyl oyununun ön satışta bile 345,00 TL olduğunu görünce bu oyunu biraz daha sevebilirsiniz.

Eksilerinde ise yine S.T.A.L.K.E.R. oyununun kulaklarını çınlatacağız. Birçok yerde S.T.A.L.K.E.R.’a ait izler görmek biraz sıkıcı olabiliyor. Biraz daha farklı ve özgün bir çalışma yapılabilirdi. Bunun yanı sıra bir diğer eksi not ise aslında eksik bir şeye dayanıyor. Oyun o kadar çok diyalog içeriyor ki bazen İngilizce bilseniz bile “Ne dedi ya şimdi?” diyebiliyorsunuz. Çünkü hala daha Türkçe dil desteği yok.

Tunguska: The Visitation Oyunu Alınır mı?

İzometrik oyunlara alışkınsanız, tarihe meraklıysanız, sabırlıysanız ve iyi derece İngilizce biliyorsanız oyun özellikle de fiyatı göz önünde bulundurulduğu zaman alınabilir olarak karşımıza çıkıyor. Bu içeriği yayınladığımız tarihte oyunun Steam üzerindeki asıl fiyatı 26,00 TL olarak gözüküyordu. Fakat Hayatta Kalma Festivali doğrultusunda Tunguska: The Visitation %37 indirim alarak 16,38 TL’ye kadar inmiş durumda. Gerçekten çok iyi bir fiyat.

Fakat S.T.A.L.K.E.R. oyununu daha önce oynadıysanız o oyuna dair özel bir bağ hissediyorsanız, çok iyi derece İngilizce bilginiz yoksa, yeniliklere açık değilseniz bir adım geri durabilirsiniz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir