1. Ana Sayfa
  2. Haber

Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu – Yeni Nesil Okul

Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu – Yeni Nesil Okul
+ -

Bildiğiniz üzere MagniGame olarak Türkiye’de oyun geliştirme konusunda girişimlerde bulunan geliştiricilere destek oluyoruz. Yapmış oldukları oyunları incelediğimiz gibi aynı zamanda onlarla röportajlar da düzenleyerek bu alanda bir şeyler yapmak isteyen okurlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bugün de Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu ile yapmış olduğumuz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu yeni nesil bir okul olarak karşımıza çıkıyor. Geleceğe yönelik büyük planları olan ve oyun geliştirme konusunda merakı olanları bünyesinde ağırlıyor ve onlara yol gösteriyor. Şimdi dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım. Bizzat Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu’nun kurucusu ve direktörü olan Cemal Alçık bu gelişimi bizlere anlatsın.

“Şimdi öğren, kazanınca öde!”

MagniGame: Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu, kısa adıyla TOGO aslında çiçeği burnunda bir oluşum. Fakat yapmış olduğunuz işler ve hedefleriniz çok dikkat çekici. Fakat bunları bir de sizden duymak isteriz. TOGO tam olarak nedir ve amaçları neler?

Cemal Alçık: TOGO, oyun geliştirici olmak isteyen 18-30 yaş arası herkesin başvurabileceği yeni nesil bir oyun okulu. Online ve yüz yüze versiyonlarına başvuru yapabiliyor öğrenciler. “Şimdi Öğren Kazanınca Öde” metoduyla çalışıyor. Yani öğrenciler bu okula başvuru yaparken ücret ödemiyor, biz onları başarılı mezun eder ve işe yerleştirirsek, yani onlar para kazanmaya başlarlarsa taksitle TOGO’nun ücretini ödüyorlar. Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu bu sayede fırsat eşitsizliğini de ortadan kaldırmaya çalışan, 3 aylık bootcamp ile yeni nesil bir öğrenme ortamı sunan bir platform. 

Oyun sektöründe nitelikli oyun geliştirici talebi çok fazla olduğu için Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu ortaya çıkmış oldu. Ülkemizde gençler oyun geliştiricisi olmak istiyor. Firmalar da nitelikli oyun geliştirici arıyor ama bunları buluşturacak ve nitelikli kişiler yetiştirecek bir köprü girişime ihtiyaç olduğu aşikardı. Biz de Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu’nu kurmuş olduk. İlk dönem TOGO’dan 9 kişi mezun oldu ve 6’sı hemen işe yerleşti. Şimdi ise 18 öğrencimiz var hepsini mezun edip işe yerleştirme hedefiyle çalışıyoruz.

“Biz ilk giriş vizesini veriyoruz.”

MagniGame: Türkiye’de oyun geliştiricisi olmak için ne kadar bir süreye ihtiyacımız var? Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu bize bu konuda neler verebilir?

Cemal Alçık: TOGO’ya dahil olan birisi ortalama 3 aylık bootcamp’i tamamladığında oyun geliştirici olarak mezun olabiliyor. Junior dediğimiz bir seviyede şirketlerin ilk aşamada istedikleri oyunları çıkaracak seviyede mezun olup iş bulabiliyorlar. Bizim amacımız da hiç bilmeyen veya az bilen kişileri alıp 3 ayda geliştirerek sektöre geçiş yapmalarını sağlamak. 

Oyun geliştiricisi olmak için uzun yıllara ihtiyaç var bence. Oyun geliştirmeyi bir ülke olarak betimlersek, biz ilk giriş vizesini vermiş oluyoruz. Sonrası oyun ülkesine girip kişinin kendisini geliştirmesine bağlı.

“Hyper-casual oyunlarda bir numarayız.”

MagniGame: Ülkemizde son zamanlarda oyun geliştirme konusunda hızlı bir ilerleme söz konusu. Özellikle hyper-casual türündeki oyunları sıklıkla görüyoruz ve aslında bu tarz oyunlar da oldukça ilgi görüyor. Sizce bu tarz oyunlar neden çok fazla ilgi görüyor?

Cemal Alçık: Ülkemiz 2022 yılının ilk 6 ayında 1 milyar 250 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırımların 333 milyon doları yani 4’te 1’i oyun sektörüne yapıldı. Türkiye oyun sektöründe son yıllarda çok iyi bir konuma geldi. Türkiye’de 1000’e yakın oyun firması ve bu sektörde çalışan 20 bin kişinin olduğu tahmin ediliyor. Önümüzdeki 3 yılda 20 bin olan sayının 50 bine yükselmesi bekleniyor. Biz de Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu olarak bu ihtiyaç duyulacak 30 bin kişinin büyük bir kısmını yetiştirmek istiyoruz.  

Hyper-casual dediğimiz tek parmakla hızlı oynanan ve kısa sürede tüketilen oyunlarda ise ülke olarak bir numarayız diyebiliriz. Dünyada en çok oynanan, en çok indirilen hyper-casual oyunlara baktığımızda ilk 10’daki oyunların muhtemelen 6-7’si Türkiye’den çıkıyor. Bu yüzden hyper-casual’da bir numarayız ve büyük yatırımlar alabiliyoruz. 

Geçtiğimiz 10 yılda YouTube, Facebook, Instagram gibi markalar hayatımızın merkezinde yer almaya başladıkça eğlence anlayışımız da değişmeye ve dönüşmeye başladı. Nasıl ki son yıllarda storylere, shorts videolara, TikToklara daha çok ilgi gösteriliyorsa oyun sektöründe de aynı şekilde hızlı tüketilecek içerik ve oyunlar ilgi görmekte. Telefon ve internete sahip çoğu kişi kısa süreli oyunlar oynamak ve hızlıca eğlenmek istiyor. Bu hızlı eğlenme talebi bence hyper-casuali doğurdu. Bu tarz oyunlar çok fazla ilgi çekmeye başladı. Hyper-casual biter mi bilemem ama değişerek dönüşerek yoluna devam eder diye düşünüyorum.

togo

“TOGO nereden başlayayım diyenler için bir fırsat.”

MagniGame: Oyun geliştirmek aslında sabır isteyen bir süreç. Hatalardan ders çıkararak ilerlemek, sorunları çözebilmek çok önemli. Tabi bu süreç içerisinde geliştiriciler bir süre sonra tabiri caizse yıpranmaya başlıyor. Hatta bazı oyun geliştiricileri oyunlarını yayınladıktan sonra oyuncular tarafından ağır eleştirilere de maruz kalabiliyorlar. Geçtiğimiz dönemlerde bunu görmedik değil. Bu süreçten geçen oyun geliştiricilerine kendilerini geliştirebilmeleri açısından neler tavsiye edersiniz?

Cemal Alçık: Her meslekte olduğu gibi oyun geliştirmede de sebat çok önemli. Oyunun tasarımından, sanatına, yazılımından yayınlanmasına kadar birçok aşaması var ve bu süreç bazen yıpratıcı da olabiliyor. Burada sebatkar olup, hedef odaklanıp devam etmek gerekiyor. Ancak sizin de dediğiniz gibi hatalardan ders çıkarabilen, her gün kendisini geliştirebilen, sorunları çözmek için çabalayan herkes bu alanda da büyük başarılara imza atacaktır. 

Oyun geliştiren arkadaşlara nacizane tavsiyem kendilerini sürekli geliştirmeleridir. Sadece oyun alanında değil farklı disiplinlerden de gelişmeyi sürdürürlerse bulunduğu ortama çok büyük katkı sağlarlar. Hatta aranan kişi olurlar. Yeni başlayacak kişilere ise TOGO’ya başvurmalarını kesinlikle tavsiye ederim. Nereden başlayayım, nasıl başlayayım diyenler için Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu bulunmaz bir fırsat.

“3 ay içinde mezunlarımızı işe yerleştirmek istiyoruz.”

MagniGame: Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu 18 yaşından itibaren herkese eğitim verebilen bir yapıya sahip. Game Developer, Game Designer ve Game Artist başlıklarında eğitimler verebiliyorsunuz. Bunların herbiri çok önemli. Peki size en çok hangi alanda başvurular geliyor?

Cemal Alçık: Oyun sektöründe çok fazla rol var ve hepsi gerçekten önemli. Şirketin yaptığı oyun türüne göre ve ekip sayısına göre farklı roller devreye giriyor. Ancak şu an oyun sektörüne girmek isteyen kişiler Game Developer, Game Artist ve Game Designer olarak başlangıç yapabilirler. Biz de ilk giriş için bu 3 alanda bootcampler düzenliyoruz. Bize en çok Game Developer dediğimiz yazılım kısmında başvuru geliyor.

MagniGame: Sektöre giriş yapmak isteyen veya eğitim almak isteyen kişilerin akıllarında bazı sorular var. Tabi bunlar arasından en çok ön plana çıkan mezun olduktan sonra ne yapacaklarına dair. Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu da mezunlarını vermeye başladı. Mezun ettiğiniz öğrencileriniz ne durumda şu anda? Kendi oyunlarını yayınlayanlar ya da sizin aracılığınız ile iş başı yapanlar oldu mu?

Cemal Alçık: Biz şu an ikinci dönemimizdeyiz. İlk dönem 15 kişiyi özenle seçtik ve bootcampe başladık. Bazıları bıraktı ve bazılarını da biz eledik. Elemeleri öğrenme hızına, iletişimine, takım çalışmasına bakarak gerçekleştiriyoruz. 9 kişiyi mezun ettik ve 6’sı işe yerleşti. Şu an ise 18 öğrencimiz var ve hepsini mezun edip işe yerleştirmek istiyoruz. Biz mezunlarımıza iş bulma konusunda da yardımcı olmak istiyoruz. Farklı stüdyolarla görüşmeler yapıp mezunlarımızı direkt işe alması için anlaşmalar yapıyoruz. Bundan sonraki dönemlerde de hedefimiz 3 ay içinde tüm mezunlarımızı direkt işe yerleştirmek. Bizden başarıyla mezun olan kişiler kendi oyunlarını geliştirebilecek ve firmaların verdiği case’leri yapacak seviyeye gelmiş oluyorlar.

“Oyuna ilgisi olan herkes bu işi yapabilir.”

MagniGame: Eskiden oyun dediğimiz zaman birçok kişi “Ne oyunu ya kaç yaşına geldin? Bırak artık şunları!” derken şimdi herkes ilgi duymaya başladı. Tabi gerçekçi olalım, bu ilginin yarısı gerçek oyunculardan geliyor diğer yarısı ise para kazanmak isteyenlerden geliyor. Fakat amaç ne olursa olsun çok büyük bir sektör ile karşı karşıyayız. Bugün TOGO’da eğitim alan bir öğrencinin sektöre girmesi ile alabileceği maaşlar nelerdir?

Cemal Alçık: Birincisi heyecanı yüksek ve oyuna ilgisi olan herkes bu işi yapabilir ve TOGO’ya başvurabilir. Saatlerce oyun oynayan kişiler bence bu sektöre daha hızlı adapte olabilirler. Çünkü çok fazla sayıda oyun oynadıkları için gözleri gelişiyor, oyunu, mekaniği, işleyişi, eğlenmeyi ve oyun hissini biliyorlar. Biraz da geliştirme kısmına ilgileri varsa hızlı bir şekilde tüketen kısımdan üreten kısma geçebilirler. İkincisi ise bu sektöre ilk giriş maaşı bugün 6000-8000 arası değişiyor. Daha yükseği var ama daha düşüğü yok diyebilirim.

1 yıl çalışıp kendisini ispat etmiş kişiler 1 yıl sonra 10.000 ve üzeri maaşlara hızlı bir şekilde geçiş yapıyorlar. Sektörde 10 bin liraya çalışan da var 25-30 bin liraya çalışan da var. Yurt dışına uzaktan çalışıp 2-3 bin dolar ve daha fazlasını kazanan da var. İşin sonunda kişi kendini ne kadar geliştirmişse o kadar maaşı yükselmiş oluyor. Diğer sektörlere göre en büyük avantajı çok hızlı şekilde maaşlar artırılıyor. Çünkü çoğu firma “bana kazandırıyorsan sen de hızlıca kazan” diye düşünüyor. Hatta bazıları çalışanlarına şirket hissesi ve oyundan elde edilecek gelirden pay vermeyi taahüt ediyor.

“İş, işte öğrenilir.”

MagniGame: Son olarak oyun sektörüne girmek isteyen, sizden eğitim almak isteyen fakat bir adım da kendisini geride tutan okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Cemal Alçık: TOGO’da kaybedeceğiniz hiçbir şey yok. “İş işte öğrenilir” atasözümüze inanarak bir iş ve oyun geliştirme ortamı sunuyoruz. Kişiler geliyor ve oyun yapa yapa öğreniyor. Zorlandığında mentörlerine soruyor ve hızlıca öğreniyor. 

Başvurun, kabul alırsanız dahil olun ortamı ve oyun sektörünü tanıyın. Kafanıza yatmazsa hiçbir ücret ödemeden geri çıkabilirsiniz. Biz sizlere “Şimdi Öğren Kazanınca Öde” metoduyla yeni nesil bir oyun geliştirme okulu fırsatı sunuyoruz ve mezunlarımızı işe yerleştirme hedefiyle çalışıyoruz. Bu sektöre geçiş yapmak isteyen, bölüm ve not ortalaması farketmeksizin herkesi bekliyoruz. Üniversiteyi bırakan, bölümünü sevmeyen veya mezun olup bekleyen, çalışan ama işini değiştirmek isteyen herkese kapımız açık. Aradığımız kriterler için, heyecanlı olmak, istekli olmak, sürekli öğrenen bir kafa yapısına sahip olup takım çalışmasına yatkın olmak durumlarını sayabilirim. Bu kriterleri değerlendirdikten sonra 3 aylık bootcampe başlıyoruz. 3 ay içinde güzel bir şekilde kendisini geliştiren kişiyi ise direkt işe yerleştiriyoruz. Para kazanmaya başlayınca da bootcamp ücretimizi taksitle yatırmasını bekliyoruz. Bize togotr.com sitemizden Eylül ayında online veya yüzyüze seçeneğiyle başvuru yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap