Valorant FPS Gösterme İşlemi Nasıl Yapılır?

Valorant bildiğiniz üzere bir çeşit rekabetçi FPS oyunu. Böyle rekabetçi oyunlarda da oyuncular oyundan ne kadar performans aldıklarını görmek için ekranda FPS göstergesinin olmasını isterler. Valorant, Counter Strike Global Offensive gibi oyunlarda bu çok önemli. Bunu bildiğimiz için bizde size bir rehber hazırlamak istedik. Bu rehberimizde Valorant FPS gösterme işlemi nasıl yapılır tüm detayları ile fakat basit bir anlatımla size öğreteceğiz.

Bazı ön yargılı okuyucularımız olabilir. Böyle işlemlerin karışık olduğunu düşebilirler. Hatta ekstra program yükleyerek olacağını da düşünebilirler. Fakat birazdan göreceksiniz ki Valorant FPS gösterme işlemi oldukça basit. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan Valorant FPS gösterme işleminin nasıl yapıldığına geçelim.

Valorant FPS Gösterme İşlemi Nasıl Yapılır?

Valorant FPS Gösterme Adımları

Riot Games tarafından geliştirilen Valorant oyunu için FPS gösterimi oldukça kolay. Bunun için aşağıdaki adımları sırasıyla izleyebilirsiniz.

  • İlk olarak Valorant oyununu açın.
  • Daha sonrasında oyunun “Ayarlar” kısmına girin.
  • Ayarlar kısmına girdikten sonra karşınıza burada bulunan “Görüntü” sekmesine tıklayın.
  • Açılan ekranda karşınıza “Genel”, “Grafik Kalitesi” ve “Nitelikler” sekmesi gelecek. Burada “Nitelikler” kısmını tıklamanız gerekiyor.
  • Karşınıza çıkan ekranda en üst kısımda “İstemci FPS” bölümünü göreceksiniz. Oyunda FPS değerlerinizi hiç göremediğiniz için bu kısım sizde “Gizli” seçili olarak gelecektir. Bu kısmı “Sadece Metin” olarak değiştirin. Tabi kişisel tercihlerinize göre “Sadece Grafik” ya da “İkisini de Göster” seçeneklerini de seçebilirsiniz fakat “Sadece Metin” daha az dikkat çekici olacağı için biz onu tavsiye ediyoruz.

İşte bu kadar basit. Bu adımları izlediğiniz takdirde Valorant FPS gösterme işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Aşağıdaki görselde de bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Fakat buna ek olarak bir de performansınızı takip edebileceğiniz ping göstermeyi de size açıklayalım.

Valorant FPS Arttırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ping göstermeye değinmeden önce FPS arttırmak isteyen oyuncular için de 1-2 ufak tavsiyede bulunalım istedim. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları genelde bilgisayarlarında güç modunu pil tasarrufu odaklı kullanabiliyor. Bunu performans olarak değiştirmeniz daha iyi sonuçlar almanıza neden olacaktır. Bunun haricinde arka planda çalışan uygulamaları kapatmak da ilk aşamada mantıklı bir çözüm yolu olacaktır. Bilgisayarınızda bulunan zararlı yazılımlar da FPS değerlerinizin düşmesine neden olabilir, bir virüs tarayıcı program ile bu sorunu çözebilirsiniz. Bunun yanında ekran kartınızın driverlarını da güncel tutmanız mantıklı bir adım olacaktır.

Son olarak Valorant’a öncelik tanımanız gerekiyor. Bunun için oyuna girip Ctrl + Shift + Esc tuşlarına aynı anda basarak Görev Yöneticisini açın. Ayrıntılar sekmesine gelin ve burada Valorant’ı bulun. Üzerine gelip sağ tuşu tıklayın ve açılan pencerede öncelik ayarla kısmından normalin üstünde seçeneğini tıklayın. Bu işlemler sayesinde herhangi bir program kurmadan Valorant üzerinde biraz daha FPS artışı sağlayabilirsiniz.

Valorant FPS Gösterme
Valorant FPS Gösterme İşlemi Nasıl Yapılır?

Valorant Ping Gösterme Adımları

Yine Counter Strike Global Offensive, PUBG ve Valorant gibi rekabetçi oyunlarda tıpkı FPS değerleri gibi oyuncuların sıklıkla takip etmek istedikleri bir başka değer ise ping değerleri. Aşağıdaki adımları izleyerek Valorant oyununda Ping değerlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

  • Oyunu açın.
  • “Ayarlar” kısmına gelin.
  • Görüntü” sekmesinden yine “Nitelikler” kısmına gelin.
  • Bu sefer alt tarafta yer alan “Ağ Gidiş Geliş Süresi” kısmına gelin. Yine FPS göstermede olduğu gibi burası sizde ilk olarak “Gizli” olarak gözükecektir. Bunu “Sadece Metin” olarak değiştirin. Hepsi bu kadar. Artık Valorant FPS gösterme ve ping gösterme işlemlerini tamamladığınız için oyun içerisinde bu değerlerinizi anlık olarak görebileceksiniz.

Valorant Ping Sorunu Nasıl Düzletilir?

Oyun içerisinde ping sorunu yaşıyorsanız bunun 5 farklı sebebi olabilir. Bunlardan ilki Wi-Fi kaynaklı sorunlar. Bu aşamada rekabetçi bir oyun oynayacağınız için bizim tavsiyemiz kablolu bir bağlantı kullanmanız olacaktır. İkinci sebep ise bilgisayarınızın tam da oyuna girdiğiniz esnada bir güncelleme yapması. Bu sadece Windows özelinde değil, diğer oyun programları ya da driver’lar ile de ilgili olabilir. Kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Üçüncü sebebi bilgisayarınızda zararlı yazılımların bulunması ki bunun için bir antivirüs programı kullanmanız sizin açınızdan iyi olacaktır.

Dördüncü sebebi bazı sitelere (!) erişim sağlamak için VPN kullanmanız ve oyuna girerken bunu açık unutmanız olabilir. Uslu durun ya da VPN’i kapatıp oyuna öyle girin. Son sebebi ise Valorant sunucularından kaynaklı gecikmeler olabilir. Eğer oyuncular tarafından çok fazla talep olursa sunucularda bazı gecikmeler yaşanabiliyor. Bu faktörlere dikkat edin.

Valorant FPS Gösterme İşlemi Nasıl Yapılır? isimli içeriğimizde size sadece FPS göstermeyi değil aynı zamanda FPS arttırmayı, ping göstermeyi ve ping sorununu çözmeyi anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olabilmişizdir. Başka bir rehberde tekrar görüşmek üzere.

Merhaba, ben Emre. konsol oyunlarına hatta özellikle Xbox'a karşı özel bir ilgim var. Senelerdir Xbox üzerinden oyun oynuyorum. Öğrenciyim. Xbox'ımı kız arkadaşımdan daha çok seviyorum. Çünkü kız arkadaşım yok. Ha unutmadan, sizlere Nasıl Yapılır? içerikleri ile birçok şey öğretmeyi planlıyorum.