World Titans War – HEDİYELİ Oyun İncelemesi

MagniGame olarak oyun geliştiricilerini destekleyeceğimizi daha önce söylemiştik. Hatta bu konudaki ilk adımı da yerli yapımlardan birisi olan Pawn of the Dead oyunu ile yaptık. Sırada bir başka yapım var. Fakat bu sefer biraz farklı. Oyunun adı World Titans War. Oyunu Türk bir geliştirici yapmıyor. Tabi bunlara dair detayları birazdan öğreneceksiniz.

Pawn of the Dead oyunun incelemesini yazarken bahsetmiştik, yerli oyun geliştiricileri zaten topa tutuluyor. Biz kendilerine ne kadar destek sağlarsak onlar da o kadar kaliteli işler ortaya koyabilir. Fakat bu durum sadece yerli oyun geliştiricileri için geçerli değil. Aynı zamanda globalde de bu durum mevcut. Dolayısıyla bugün Türk olmayan bir oyun geliştiricisinin oyununu ele alacağız. World Titans War oyununu inceledikten bir süre sonra da oyunun geliştiricisi ile bir röportaj yapacağız ve onlarda durum nasıl onu öğreneceğiz. Şimdi hazırsanız World Titans War isimli oyunu mercek altına alalım.

https://www.youtube.com/watch?v=Tzl-NJtO9nI

Erken Erişim Oyunu

İlk olarak belirtelim, oyun henüz erken erişimde. Dolayısıyla eksik yanları illa ki olacaktır. Fakat oyunun geliştiricisi ile konuştuğumuz zaman kendisinin ne kadar açık fikirli olduğunu gördük. Yani “Ben oyunu yaptım kardeşim, beğenen beğenir, beğenmeyen oynamaz.” demiyor. Oyuncuların geri dönüşlerine göre oyunu geliştirmeye açık.

Oyunu ilk açtığınız zaman oldukça sade bir menü tasarımı dikkat çekiyor. Tabi ki yine söylüyoruz, erken erişimde olduğundan dolayı böyle olabilir. İlerleyen zamanlarda oyun illa ki değişime uğrayacaktır. Fakat şu an için baktığımız zaman giriş menüsünün çok sade olduğunu görüyoruz.

Oyuna başlamadan önce oyunda kullanacağımız karakteri yaratmamız gerekiyor. Kaşından gözüne, saçından sakalına kadar birçok detay karşımıza çıkıyor. Bunları belirledikten sonra sağ tarafta bulunan özelliklerden bize uygun olanları seçiyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta 12 yetenek puanına sahip olduğunuz. Yani dengeli bir şekilde dağıtmanız gerekiyor. Süper kahraman yaratamazsınız. Bir de dikkat etmeniz gereken şey karakterinize isim vermek. İsim vermediğiniz sürece oyuna başlayamıyorsunuz.

world titans war karakter oluşturma
World Titans War – HEDİYELİ Oyun İncelemesi

Günümüzden Geçmişe Yolculuk

Oyunda Titan Link Corporation adı verilen bir firma teknolojinin nimetlerinden yararlanarak sizi geçmişe götürebiliyor. Tabi ki çoğumuzun eline böyle bir fırsat geçse ya Bitcoin’in ilk çıktığı zamanlara gider ve tonlarca Bitcoin alır ya da geleceğe dair bahis bilgilerini kendisi ile bir şekilde paylaşır. Zaten buna benzer şeyleri zamanında Back to the Future filmi ile görmüştük. Her neyse, oyunda böyle bir durum söz konusu değil. Titan Link Corporation bizi alıp İkinci Dünya Savaşı döneminde Avrupa’ya götürüyor ve “Hadi aslanım hayatta kal bakalım.” diyor.

Böyle bir atmosferde tek yapmanız gereken hayatta kalmak. Tabi bu o kadar da kolay olmuyor. Çünkü geçmişe döndünüz ve ortada bir savaş var. Bu savaşta hayatta kalabilmek için kaçmaktan çok savaşmanız gerekiyor. Dımdızlak geldiğiniz yerde de bir şekilde loot yapıp silah elde etmelisiniz.

Oyuna başladığınızda eliniz kolunuz bomboş bir şekilde ortalıkta dolanmaya başlıyorsunuz. Bu aşamada ilk yapmanız gereken bir yerleşke bulup bir şekilde loot yapmak. Çünkü silahlanmak çok önemli. Fakat dikkat etmeniz gereken bir yer var. Bir silahı bulduğunuzda ona ait şarjörleri ve mermileri de bulmanız gerekiyor. Yani bir genelleme yok, her silahın spesifik özellikleri olduğundan ona uygun parçaları ve mermileri bulmanız gerekiyor. Bize göre güzel bir detay olmuş.

PUBG Gibi Ama Değil

Oyunda loot yaparken etrafa baktığınız zaman kendinizi PUBG’de hissediyor olacaksınız. Grafikler andırmıyor değil. Fakat PUBG’de loot yaparken çanta, kask, silah ve mermi özelinde ilerlerken World Titans War oyununda ise biraz daha detaya iniyoruz. Artık çivi, kumaş gibi malzemeler de bulmanız gerekiyor. Fakat hepsinden önemlisi bir çanta bulmak. Çünkü çanta demek daha çok loot demek.

Loot için etrafta dolanırken tabi ki gözünüzü dört açmanız gerekiyor. Etrafta başka rakipler ya da NPC’ler olabilir. Öyle NPC deyip geçmeyin, acımıyorlar. Bu da demek oluyor ki Kara Murat gibi her yere dalmamak lazım. Önce hazırlık!

PUBG gibi ama değil dedik ya, bir noktada yine farkını hissettiriyor. Örneğin karakterinizle uzun süre loot arayışına girdiniz ve yolları aştınız. Karakteriniz yorulmayacak mı? Hiç susamayacak mı? Tabi ki susayacak. İşte böyle anlarda da varsa yanınızda bulunan su şişesine tıklayarak su içmesini sağlıyorsunuz. Burada amaç karakterinizin diğer hayati noktalarına da dikkat etmek. Yani açlık, susuzluk, stamina gibi unsurlar da mevcut.

Bir de PUBG’den farklı olarak inşa modu var. Oyun içerisinde elde ettiğiniz blueprint’ler sayesinde dilediğiniz yere elinizdeki şemaları kullanarak bina ya da siper inşa edebiliyorsunuz. Tabi bunlar için de malzemelere ihtiyacınız oluyor.

world titans war oyuniçi
World Titans War – HEDİYELİ Oyun İncelemesi

Artıları

World Titans War oyunu aslında ilk konu olarak baktığınız zaman güzel bir oyun. Günümüzden geçmişe gitmek son derece keyifli. Belki erken erişim oyunu olduğu için çok fazla hikayesi yok. Daha çok hayatta kalma oyunu olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz. Fakat bu hali ile şimdilik oynaması keyifli. Kim bilir, belki ilerleyen günlerde gelecek bir güncelleme ile ya da erken erişimin sona ermesi ile daha uzun soluklu bir hikaye ortaya çıkabilir.

İkinci güzel yanı ise az önce de bahsettiğimiz gibi silahlara özel parçalar ile geliştirmeler yapılabilmesi. Yani yerden bulduğunuz bir silahın şarjörünü de bulmanız gerekiyor ki bir işe yarasın. Kabul ediyoruz bu bazı oyuncular için can sıkıcı olabilir fakat detaya inme noktasında güzel bir hamle olmuş.

Grafikler şimdilik iyi. Bazı yerlerde hatalar yok değil. Fakat çok göze batan şeyler değiller. Hatta ufak güncellemeler ile düzeltilebilir. O nedenle çok takılmıyoruz.

Eksileri

Oyunun erken erişimde olmasını göz önünde bulundurarak bu eksilerin aslında pozitif anlamda bir eleştiri olmasını umuyoruz. O nedenle biraz açık olacağız. Öncelikle oyunda optimizasyon sorunları olduğu ortada. Fakat bunlar da gelecek güncellemeler ile ortadan kalkacaktır.

Hikaye olacak mı olmayacak mı bilmiyoruz ama Titan Link Corporation tarafından geçmişe gönderilmek ve burada savaşa terk edilmek ayet güzel bir hikaye başlangıcı. Şu an için baktığımızda giriş güzel ama gelişme yok. Sadece bahsi geçiyor diyebiliriz.

Ses konusunda biraz eksik kalmış gibi. Silahların sesleri çok fazla gerçekçi değil. Ama yine söylüyoruz, bu bir erken erişim oyunu ve bu tarz şeylerin olması çok normal. Ama oyun içerisinde bizi en çok rahatsız eden şey silahların şarjörünün değiştirilmesi oldu. Gerçek hayatta bile bir silahın şarjörünü değiştirmek bu kadar zaman almaz diye düşünüyoruz. Hele ki çatışma esnasında merminiz biterse vay halinize. Mevsimler gelip geçer, hükumetler değişir, genç sporcular emekli olur ama sizin şarjörünüz bir türlü değişmez. Yani bu kadar zor olmamalı.

world titans war gameplay
World Titans War – HEDİYELİ Oyun İncelemesi

World Titans War Alınır mı?

Geldik her oyun incelemesinin sonunda yaptığımız gibi “Bu oyun alınır mı?” sorusuna cevap vermeye. Zaten siz de buna iyice alıştınız diye tahmin ediyoruz. Açık olalım, geliştirme aşamasındaki oyunlara karşı biraz daha pozitif ayrımcılık yapıyoruz elbette. Ne zaman ki erken erişim biter, geliştirme süreçlerinin büyük bir kısmı tamamlanır o zaman daha net eleştirilerde bulunabiliriz. Fakat burada yaptığımız eleştirilerin tamamı biraz daha geri dönüş amaçlı diyebiliriz.

İlk olarak World Titans War oyununun fiyatı ile başlayalım. Oyun Steam üzerinde 40 TL’den satılıyor. Geliştirme aşamasındaki bir oyuna göre bir tık fazla diyebiliriz. Fakat bu noktada ne Steam ne de oyunun geliştiricisini suçlayabiliriz. Durum tamamen ülkemizdeki döviz kurları ile alakalı. Para kısmını düşünmeyecek olursak evet, oyun alınabilir. Fakat çok fazla beklentiler içerisine girmeyin. Zamanla gelişecek olan oyun ilerleyen zamanlarda daha fazla keyif verecektir illa ki. Zaten oyunun geliştiricisi de oldukça yoğun. Amacı keyifli ve güzel vakit geçirebileceğiniz bir oyun ortaya koymak.

Bu arada MagniGame olarak bir şanslı kişiye World Titans War oyununu hediye edeceğiz. Her zaman olduğu gibi Instagram sayfamız üzerinden çekilişe katılabilirsiniz. 20 Haziran 2022 Pazartesi günü saat 10.00 itibariyle başlayacak olan katılım hakkınız 23 Haziran 2022 Perşembe günü saat 10.00’a kadar devam edecek ve aynı gün içerisinde yine instagram hesabımız üzerinden şanslı okurumuzu açıklayacağız. Daha fazla bilgi almak ve çekilişe katılmak için Instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!