Xbox Game Pass Nedir? Nasıl Üye Olunur? 2023

Xbox Game Pass çıktığından beri birçok oyunsever tarafından takip ediliyor. Hatta birçok oyuncu artık bu platforma geçiş yapmaya başladı. Fakat bir kesim var ki Xbox Game Pass nedir ve nasıl üye olunur tam olarak bilmiyor. Biz de bu içeriğimizde sizler için Xbox Game Pass nedir sorusunu tüm detayları ile ele aldık.

İçeriğimizde özellikle hiçbir bilgisi olmayanlara yönelik bir rehber hazırladık diyebiliriz. Önce Xbox Game Pass nedir ona değineceğiz. Ardından Bu platforma nasıl üye olacağınızı açıklayacağız. Son olarak da fiyatları dahil artıları ve eksilerini beraber inceleyeceğiz. Eğer hazırsanız şimdi en temelden Xbox Game Pass nedir incelemeye başlayalım.

Xbox Game Pass Nedir?

Microsoft Xbox oyun konsolu ile oyuncuları kendisine çekmeyi başardı. Daha sonra bunu bir adım daha öteye taşıyarak PC oyuncularını da kendisine çekmek istedi. Tarihler 1 Haziran 2017’yi gösterdiğinde oyun dünyası Xbox Game Pass ile tanıştı. Peki oyuncuları ilerleyen zamanlarda kendisine bu kadar çekecek olan Xbox Game Pass nedir tam olarak?

Xbox Game Pass için aslında en basit anlatımı ile Netflix’in oyunculara özel sunulmuş bir versiyonu diyebiliriz. Bildiğiniz üzere Netflix online dizi & film izleme platformu. Aylık belli bir miktar ücret ödeyerek bu platform içerisinde yer alan dizi ve filmleri dilediğiniz kadar izleyebiliyorsunuz. İşte Xbox Game Pass de aslında aynısı. Belli bir ücret karşılığında oyuncular Xbox Game Pass kütüphanesi içerisinde yer alan oyunlara aylık olarak ücretsiz bir şekilde erişebiliyor.

Xbox Game Pass konusunda özellikle bir soru kafaları çok karıştırıyor. “Bu platforma üye olabilmek için Xbox oyun konsolunuzun olması zorunlu mu?”. Yanıt çok basit, hayır zorunlu değil. Çünkü Microsoft zaten PC oyuncularını bu platforma çekmeyi hedefliyor. Bu nedenle oyun konsolunuzun olup olmamasının bir önemi yok. Önemli olan oyunları oynayabileceğiniz bir bilgisayarınızın olması. Bu arada hem PC hem de konsol sahibi iseniz size özel paketler de mevcut. Fakat bunlara birazdan değineceğiz.

xbox game pass kütüphanesi
Xbox Game Pass Nedir? Nasıl Üye Olunur?

İçerisinde Neler Var?

Şu an için Xbox Game Pass’in içerisinde 100’den fazla oyun bulunuyor. Bu oyunlardan dilediğinizi indirip oynayabilirsiniz. Aylık ödemiş olduğunuz ücret kütüphane içerisinde yer alan bütün oyunları kapsıyor. Fakat bazı oyunlarda bildiğiniz gibi DLC paketleri bulunuyor. Eğer ki bu DLC paketlerini de oynamak isterseniz o zaman Microsoft sizden bunun karşılığında oyunu satın almanızı istiyor.

DLC paketlerinin sisteme dahil olmaması sizi biraz üzebilir. Fakat şunu söyleyebiliriz ki böyle bir platformda ana oyunların tamamının oynanabilir olması oldukça güzel. O nedenle DLC paketlerinin dahil olmamasından kaynaklı çok dert yanamıyorsunuz.

Ayrıca oyunu satın almak isterseniz o zaman ana oyun için %20, DLC paketleri için de %10 indirim yapıldığını ekleyelim. Yani Microsoft aktif olan kullanıcılarını düşünerek bir jest yapmayı da ihmal etmiyor.

Oyunlar Sonsuza Kadar mı Hesabınızda Olacak?

Xbox Game Pass nedir sorusuna yanıt aldıktan sonra gelelim oyunların akıbetine. Oyunlar sonsuza kadar bizim mi olacak? Maalesef ki hayır. Her oyun belli bir süre için Xbox Game Pass kütüphanesinde yer alıyor. Fakat öyle bir hafta gibi kısa bir sürede de kaldırılmıyor. Yani bir oyun eklendikten sonra aslında uzun uzun oynamak için süreniz oluyor. Zaten işin güzel yanlarından birisi bir anda oyun kütüphaneden kaldırılmıyor. Sistem içerisinde yer alan “Yakında Kaldırılacak Oyunlar” listesi içerisinde hangi oyunun ne zaman kaldırılacağını öğrenebiliyorsunuz.

Örneğin bir oyuna başladınız ve bir süre sonra oyunun sistemden kaldırılacağını öğrendiniz. Böyle bir durumda ne olacak? Üzülmeyin, bu zamana kadar oynadıklarınız yok olmayacak. Çünkü kayıt dosyalarınız duracak. Yani oyunu oynamaya karar verirseniz ve satın alırsanız o zaman kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Aslında bunun olması çok güzel yoksa oynadığınız oyunun bir anda kaldırılması ya da kayıt dosyasının silinmesi çok sinir bozucu olabilirdi.

Bu arada kütüphaneye sürekli olarak yeni oyunlar ekleniyor. Xbox Game Pass sayfasından yeni eklenen oyunları her zaman güncel olarak takip edebilirsiniz. Hatta bazen yeni çıkan oyunların ilk günden itibaren Xbox Game Pass’e geldiğini görmek mümkün.

game pass oyunları
Xbox Game Pass Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Xbox Game Pass Sistem Gereksinimleri Nedir?

Xbox Game Pass kullanmak için Microsoft’un sizden talep ettiği bir sistem gereksinimi listesi mevcut. Bu listeye göre bilgisayarınızın en az Windows 10/11, sürüm 22H1 veya üzeri bir işletim sistemine sahip olması gerekiyor. Bunun yanı sıra işlemci kısmında ise Intel cephesinde Intel Core i5; AMD cephesinde ise Ryzen 5 dört veya daha fazla çekirdekli bir işlemcinizin bulunması şart. Ekran kartı noktasında da NVIDIA GTX 1050 ya da AMD Radeon RX 560 bir ekran kartı ya da daha iyisine ihtiyacınız olacak. Yani minimum 3GB kapasitesinde bir VRAM’e sahip olan ekran kartı işinizi görecektir.

RAM konusunda eski donanıma sahip olan oyuncular biraz üzülebilirler. Çünkü minimum 8GB RAM kapasitesine ihtiyaç duyuyor. Ayrıca 150GB boş depolama alanı da mutlaka olması gerekenler arasında. Dilerseniz aşağıdaki listeden daha basit bir şekilde sistem gereksinimlerini görebilirsiniz.

İşletim Sistemi: Windows 10/11, sürüm 22H1 veya daha iyisi
İşlemci: Intel Core i5 veya AMD Ryzen 5 (dört çekirdekli ya da daha fazla çekirdekli)
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 1050 ya da AMD Radeon RX 560 veya daha iyisi
Bellek: 8GB RAM
Depolama Alanı: 150GB kullanılabilir alan
Xbox Game Pass Nedir? Nasıl Üye Olunur? – Sistem Gereksinimleri

Xbox Game Pass Paket Fiyatları Nasıl?

Oyunlara gereğinden çok para ödemek yerine Xbox Game Pass almaya karar verirseniz o zaman Microsoft’un sizin için sunduğu paketlere göz gezdirmenizde fayda var. Burada sizleri üç farklı paket türü karşılıyor. Bunlardan ilki sadece Xbox oyun konsolu sahipleri için. Eğer ki sadece oyun konsoluna sahipseniz aylık ödemeniz gereken tutar 29,99 TL. Konsolda 100’ün üzerinde oyun mevcut. Xbox Game Studios’a ait tüm oyunlar yayınlandıkları gün Xbox Game Pass’e ekleniyor.

Sadece PC sahibi bir kullanıcı iseniz yine ödemeniz gereken tutar 29,99 TL. Aynı şekilde Xbox Game Studios’a ait tüm oyunlar yayınlandığı gün Game Pass’e de ekleniyor. Fakat burada konsol oyuncularına göre bir avantaj söz konusu. O da EA Play. Electronic Arts’a ait EA Play oyunlarına da Xbox Game Pass ile ücretsiz olarak erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu durum konsol oyuncularında doğal olarak bulunmuyor.

Peki hem konsol hem de PC sahibiyseniz o zaman ne olacak? O zaman ödemeniz gereken tutar 44,99 TL oluyor. Bu hizmet ile beraber her iki paketteki içeriklere sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca PC’den oynadığınız bir oyuna konsolda da devam edebiliyorsunuz.

xbox game pass fiyatları
Xbox Game Pass Nedir? Nasıl Üye Olunur? – Fiyat Listesi 2023

Xbox Game Pass’e Nasıl Üye Olunur?

Xbox Game Pass nedir öğrendiğimize göre sıra geldi üye olmaya. Bunun için ilk yapmanız gereken Xbox Game Pass’in web sitesine girmek. Sayfanın alt kısmında yer alan fiyat listesini gördüğünüz zaman burada bulunan “Şimdi Katılın” yazısına tıklayın. Hangi paket size uygunsa onu tercih etmeniz gerekiyor. Siz uygun olan paketin üzerinde yer alan “Şimdi Katılın” yazısına tıkladıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi bir oturum açma ekranı sizi karşılayacak.

xbox game pass üyelik
Xbox Game Pass Nedir? Nasıl Üye Olunur? – Hesap Açma

Üyelik oluşturmak için “Hesabınız yok mu?” yazısının yanında yer alan “Bir tane oluştur” seçeneğine tıklayın ve bir hesap oluşturun. Burada var olan bir mail adresinizi hesabınızı açmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız mailin illa ki Microsoft tabanlı olmasına gerek yok. Gmail, Yahoo gibi farklı mail servislerine ait hesaplarınızı da kullanabilirsiniz.

Üyeliğinizi oluşturup giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizleri karşılayacak. Size açmak istediğiniz hesabı gösteriyor ve detaylarını veriyor.

xbox game pass üyelik açma
Xbox Game Pass Nedir? Nasıl Üye Olunur? – Aşamalar

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Üyelik ücretinin alt kısmında yer alan açıklamada gördüğünüz gibi aylık ücret ödemeleriniz otomatik olarak devam edecek. Yani siz bir aylık abonelik alsanız bile iptal etmediğiniz sürece sistem kredi kartınızdan sürekli olarak aylık ücretinizi tahsil etmeye devam edecek. Eğer ki iptal etmek isterseniz tabi ki bunu yapmanız da mümkün. Fakat iptal ettikten sonra indirmiş olduğunuz oyunlar bilgisayarınızda yüklü olarak kalsa bile oynamanız mümkün olmayacaktır.

xbox game pass üyelik oluşturma
Xbox Game Pass Nedir? Nasıl Üye Olunur? – Aşamalar

Bir sonraki aşamada da yukarıda gördüğünüz üzere sizden bir ödeme yöntemi belirlemenizi istiyor. Yani üyelik için ödemelerinizi yapacağınız kart bilgilerinizi girmeniz gerekecek. Bunu bir kereye mahsus yapıyorsunuz. Sonrasında otomatik olarak kesilmeye devam ediyor.

Xbox Game Pass’in Avantajları Neler?

Buraya kadar sizlere Xbox Game Pass nedir, nasıl üyelik açılır bunlardan detaylı bir şekilde bahsettik. Şimdi sıra Xbox Game Pass’in avantajlarını incelemeye. Burada önce avantajlarından sonra da dezavantajlarından bahsedeceğiz. Son olarak Xbox Game Pass alınır mı alınmaz mı konusundaki düşüncelerimizi sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki fiyatı gerçekten çok uygun. Oyun fiyatlarının oldukça arttığı bir dönemde bir oyunu uygun fiyatlı olarak elde edebilmek için en iyi şey şu anda Xbox Game Pass. Çünkü aylık yaklaşık 30,00 TL gibi bir ücrete 100’ün üzerinde oyuna sahip olabiliyorsunuz. Hatta bu fiyatlar 2 yıl önce de aynıydı.

Örneğin bir oyunu oynamaya başladınız ve birkaç sonra beğenmediğinizi fark ettiniz. Böyle bir durumda Steam, Epic Games gibi platformlardan oyun aldığınız zaman 2 saati geçmemesi şartıyla iade edebilme şansınız oluyor. Fakat bazen bu iade işlemleri uzun sürebiliyor. Hatta 2 saatin birazcık üzerinde bile oynasanız iade şansınız kalmıyor. Fakat Xbox Game Pass ile beğenmediğiniz bir oyunu iade etmekle uğraşmıyorsunuz. Oyunu bilgisayarınızdan silmeniz yeterli. Üstelik zaman kısıtlaması da yok.

Bir diğer konu aboneliğinizi bir süreliğine askıya alsanız bile oyunun kayıt dosyaları duruyor. Yani her defasında oyuna sıfırdan başlamak zorunda değilsiniz. Zaten bir oyuncunun en çok dikkat ettiği konulardan birisi de bu kayıt dosyalarının saklanması diyebiliriz. Çünkü 8-10 saat emek verdiğiniz bir oyunun kayıt dosyalarının silinmesi o zamana kadar harcadığınız tüm emeklerin çöpe gitmesi demektir. Bu anlamda Xbox Game Pass güvenilir bir seçenek oluyor.

EA Play avantajından da bahsetmezsek olmaz. EA Play de tıpkı Xbox Game Pass gibi bir oyun kütüphanesi. Normal şartlarda Electronic Arts’ın oyunlarına erişebilmek için ayrıca bir EA Play hesabınızın da olması gerekiyor. Fakat Microsoft ve Electronic Arts arasındaki anlaşmaya göre Xbox Game Pass PC ve Ultimate paketlerden birisine sahipseniz ek olarak EA Play oyunlarına da ücretsiz olarak erişebiliyorsunuz.

god of war serisi nereden nereye geldi

Hiç mi Kötü Yanı Yok?

Tabi ki güzel yanları olduğu gibi kötü yanları da var. Fakat oldukça az. Peki nedir diyecek olursanız cevap basit, modlama! Xbox Game Pass içerisinde yer alan tüm oyunlara olmasa bile bazı oyunlarda modlama yapmak mümkün. Fakat bu konudaki skala oldukça dar. Yani oyunlarda modlama yapmayı seven oyuncular bu konuda biraz hayal kırıklığına uğrayabilir.

Tabi bir de Türkçe dil desteği konusu var. Bildiğiniz üzere birçok oyunun Türkçe dil desteği yok maalesef. Fakat normal şartlarda internet üzerinden bulduğunuz Türkçe yama paketlerini oyunlara kurabiliyorsunuz. Bu konuda maalesef ki Xbox Game Pass biraz sorun çıkarıyor. Aslında internet üzerinden yapacağınız ufak bir araştırma ile bu konuya da çözüm bulabilirsiniz. Fakat her oyunda çalışmadığını belirtelim. Umarız Microsoft kendi oyun kütüphanesi olan Xbox Game Pass üzerinde dil paketlerinin kurulmasına yakın zamanda izin verir.

Son olarak bir konu daha var fakat tam olarak bir dezavantaj olduğunu söylemek mümkün değil. O da oyunların kütüphaneden kaldırılması konusu. Örneğin bir oyuna başladınız ve uzun bir süre emek harcadınız. Fakat bazen bir süre vakit geçirdiğimiz oyunlarda biraz ara vermek isteyebiliyoruz. İşte böyle bir ara verdiğimiz zaman oyunun kaldırılması hiç hoş olmaz. Fakat başında da belirttiğimiz üzere bu tam olarak bir dezavantaj değil. Çünkü Microsoft kullanıcılarına oyunların ne zaman kaldırılacağını önceden bildiriyor. Bu kısmı sürekli olarak kontrol ederseniz bir sorun oluşturmayacaktır. Fakat hiç kontrol etmiyorsanız o zaman hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

xbox oyunları her ay yenileniyor
Xbox Game Pass Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Xbox Game Pass Alınır mı?

Bu noktada MagniGame olarak direkt alın ya da almayın diyemeyiz. Fakat görüşlerimizi bildirebiliriz. O nedenle kararı sizin vermeniz daha doğru olacaktır.

Oyun fiyatlarının giderek artması oyuncuların artık yeni oyunları takip etmesini zorlaştırıyor. 600,00 TL, 800,00 TL, 1.000 TL derken ciddi bir artış söz konusu. Artık birçok kişi oynamak istediği oyunu alırken kredi kartından tek çekim yapıp bankadan taksitlendirmeye gidiyor. Tabi bu anlık bir çözüm olsa da uzun vadede çok fazla bir işe yaramıyor. O nedenle Xbox Game Pass tam olarak bu noktada imdadımıza yetişiyor diyebiliriz.

Netflix mantığında aylık ücret ödeyip kütüphane içerisinde yer alan tüm oyunlara ulaşabilmek son derece güzel. Hatta her şeyin fiyatının arttığı şu günlerde Xbox Game Pass’in fiyatları ise oldukça cazip kalıyor. Eğer ki çok fazla mod takıntınız, Türkçe yama takıntınız yok ise Xbox Game Pass’e bir şans verebilirsiniz. Bu arada dilediğiniz zaman üyeliğinizi ekstra bir ücret ödemeden iptal edebiliyorsunuz. Yani bir ay deneyip bakabilirsiniz. Eğer hoşunuza giderse devam edip etmeme kararı size kalmış.

Yani genel olarak artıları ve eksilerini yan yana koyduğumuz zaman aslında Xbox Game Pass oyuncular için güzel bir alternatif. Çok fazla ücretinin olmaması çekici. Tabi az önce de dediğimiz gibi karar size kalmış.

Buraya kadar sizlere Xbox Game Pass nedir, nasıl hesap açılır, avantajları nelerdir, dezavantajları nelerdir bunlardan bahsettik. Bunların haricinde merak ettikleriniz olursa bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Başka bir içeriğimizde de Xbox Game Pass’te yer alan oyunları inceleyeceğiz. Kaçırmamak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim. Ders çalışmanın haricinde günümün neredeyse tamamını oyun oynayarak geçiriyorum. En sevdiğim oyun The Last of Us. MagniGame'de sizlere haberlerin yanı sıra "Nedir?" isimli içeriklerle yardımcı olmaya çalışacağım.