En İyi Basketbol Oyunları – 2023

Hemen hemen her spor kategorisinde yapılmış oyun mevcut. fakat en çok futbol oyunlarını görüyoruz. Tabi dünya genelinde oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip. Futboldan sonra en çok rağbet gören spor ise basketbol. Fakat basketbol oyunlarının sayısı maalesef ki futbol oyunlarının sayısına erişemiyor. Ama ne olursa olsun biz basketbol sevenleri unutmadık ve sizler için En İyi Basketbol Oyunları listemizi hazırladık.

En iyi basketbol oyunları listesi içerisinde tabi ki bildiğiniz oyunlar olacak. Fakat daha önceden hiç oynamadığınız, belki de adını bile duymadığınız oyunları da görebileceksiniz. Bu oyunları oynarken de Kaan Kural tarzı yorumlar ve tepkiler de gösterebilirsiniz. Zaten işin keyifli yanlarından birisi de bu değil mi? Her neyse, şimdi lafı daha fazla uzatmadan sizleri En İyi Basketbol Oyunları listemizle baş başa bırakıyoruz.

NBA 2K23

En İyi Basketbol Oyunları – NBA 2K23

En İyi Basketbol Oyunları listesi içerisinde yer almasını beklediğiniz ilk oyun tabi ki NBA 2K serisi olmalı. Aslında dışarıdan bakıldığında resmen tekeline almış durumda gibi gözüküyor. Ama çok şükür ki “Ya bu oyunu bir tek biz yapıyoruz, ne versek gider” mantığında ilerlemiyor 2K. Her sene üstüne koyarak ilerliyor desem yeridir. Şahsen ben her sene NBA 2K serisini heyecanla bekliyorum.

Aslında sıradan bir basketbol oyunundan çok RPG moduna dönmeye başladı. Özellikle MyCareer kısmında. Neler yapmıyoruz ki? Sırf şanımız yürüsün diye hotdog satan bir el arabasının işlerini büyüterek kafamızda garip bir şapkayla şehirde broşür dağıtıyoruz. Stüdyoya girip saçma sapan sözlere sahip rap müzik yapıyoruz. Ya da ne bileyim günlük hayatta verseler gece yatarken bile üstüme giymeyeceğim ürünler için basketbol maşı yapıyoruz.

Burada oyuna dair çok fazla detay vermeye gerek görmüyorum. Çünkü en iyi basketbol oyunları listesinde bulunan NBA 2K23 oyunu için detaylı bir incelemeyi sizler için yazmıştık. Burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. Açıkçası kaçırmamanız gereken bir inceleme içeriği oldu, mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

NBA 2K23 – Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit, Windows 8.1 64-bit veya Windows 10 64-bitİşletim Sistemi: Windows 7 64-bit, Windows 8.1 64-bit veya Windows 10 64-bit
İşlemci: Intel® Core™ i3-2100 @ 3.10 GHz/ AMD FX-4100 @ 3.60 GHzİşlemci: Intel® Core™ i5-4430 @ 3 GHz/ AMD FX-8370 @ 3.4 GHz ya da daha iyi bir işlemci
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GT 450 1GB/ ATI® Radeon™ HD 7770Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 770 2GB/ ATI® Radeon™ R9 270 2GB ya da daha iyi bir ekran kartı
DirectX: Sürüm 11DirectX: Sürüm 11
Depolama: 110 GB kullanılabilir alanDepolama: 110 GB kullanılabilir alan
En İyi Basketbol Oyunları

Pro Basketball Manager 2023

En İyi Basketbol Oyunları – Pro Basketball Manager 2023

Aslında bu oyun bana futbol oyunlarından Winning Eleven’ı hatırlatıyor. O da mesela güzel oyundu fakat lisans sorunu vardı. Takımları ya da oyuncuları gördüğünüz zaman “Ya bu şey değil miydi?” diye düşünüyorsunuz hatta o olduğuna emin oluyorsunuz. Fakat bambaşka bir isimle karşınızda duruyor. İşte Winning Eleven’da olduğu gibi Pro Basketball Manager 2023 oyununda da bunu yaşıyorsunuz.

Şimdi bu oyun normal basketbol oyunlarına göre biraz daha farklı. Yine futbol oyunlarından örnek verecek olursak Football Manager serisi ile aynı mantıkta. Yani bu sefer takım yönetiminden sorumluyuz. Oyun içerisinde her türlü teknik bilgiye ve istatistiklere sahipsiniz. Fakat ufak bir eleştiri yapalım, her türlü bilgi var ama neden bu kadar küçük puntoya sahip? Kör olmamızı isteyen Umix Studios buna rağmen güzel bir oyun ortaya koymuş. Oyun kendini zevkle oynatıyor.

Punto ve lisans sorunu haricinde çok fazla bir sıkıntısı yok. Bu arada ben mutlaka yaması vardır bunun diye düşündüm ama bulamadım. Bulan olursa yorumlar kısmında bizimle paylaşırsa diğer okuyucularımız da bundan faydalanabilir.

Pro Basketball Manager 2023 – Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1+), Windows 10 ya da Windows 11İşletim Sistemi: Windows 11
İşlemci: x64 desteği olan herhangi bir işlemciİşlemci: x64 desteği olan herhangi bir işlemci
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: DX10, DX11, DX12 destekli bir ekran kartıEkran Kartı: DX11 destekli herhangi bir ekran kartı
DirectX: Sürüm 10DirectX: Sürüm 11
Depolama: 10 GB kullanılabilir alanDepolama: 15 GB kullanılabilir alan
En İyi Basketbol Oyunları


Basketball Madness

En İyi Basketbol Oyunları – Basketball Madness

VR’cıların dikkatine! En iyi basketbol oyunları listesinde sizi de unutmadık. Standart basketbol oyunlarından çok uzakta olan Basketball Madness isimli bu oyun aslında sadece eğlenmeye yönelik bir oyun. Zaten VR oyunlarının da temel amacı bu değil mi? “Bütün oyunların amacı eğlenmek değil mi?” diye soran sevgili okurlarımız, hayır değil! Çünkü biz oyun işini çok ciddiye alıyoruz.

Her neyse, gelelim Basketball Madness oyununa. Bu oyunda VR gözlüklerinizi takıyorsunuz ve başlıyorsunuz şut atmaya. İçerisinde farklı oyun modları bulunuyor. Mesela yapay zekaya karşı yarışabilirsiniz. Ya da High Hoops modunda çok yükseklerdeki potalarda atış denemeleri yapabilirsiniz. Çok ilginç ama Survival Mode içinde atış yapmak istediğiniz potanın önündeki engelleri çeşitli silahlarla ortadan kaldırabilir ve daha sonrasında atış yapabilirsiniz. Bunların haricinde birkaç mod daha var. Çok ilginç ama oldukça keyifli bir oyun.

Basketball Madness – Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel i5-4590 veya AMD FX 8350İşlemci: Intel i7-3770 ya da denk veya daha iyi bir işlemci
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia® GeForce® GTX 980 veya AMD Radeon R9 290Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 1060 ya da daha iyi bir ekran kartı
Depolama: 3 GB kullanılabilir alanDepolama: 3 GB kullanılabilir alan
En İyi Basketbol Oyunları

Draft Day Sports: Pro Basketball 2023

En İyi Basketbol Oyunları – Draft Day Sprots: Pro Basketball 2023

En iyi basketbol oyunları listesinde draft günlerine tanık olmaya hazır mısınız? Hanımlar, beyler! O zaman karşınızda Draft Day Sports: Pro Basketball 2023. Bu oyunda tüm kontrol sizin elinizde.

Draft etmekten tutun da takas etmeye, takımı maçlarda yönetmekten finansa el atmaya kadar her şey var. Ama bir şey yok. Ne mi? Lisans hakları. Evet maalesef bu oyunda da lisan sorununu görüyoruz. Örneğin NBA’de yer alan Miami Heats takımı olmuş Miami Burn. Ya da yılların efsanesi Chicago Bulls olmuş size Chicago Bison. Logolarından ve renklerinden anlaşılıyor ama oyunun tadını biraz kaçırıyor. Ama zamanla da alışıyorsunuz.

Oyun içerisinde maçlar 2D olarak gözüküyor. Yani FM serisinin ilk yılları gibi. Ama bence yeterli. Zaten öbür türlü olsa takımımdan birisi poster edildiğinde sinirlenebilirdim. Görmemek iyi olmuş. Şaka bir yana cidden yeterli. Öyle çok rahatsız edici bir durum olmuyor. Eğer ki basketbol tutkunuz varsa en iyi basketbol oyunları listesi içerisinde yer alan bu oyuna mutlaka şans vermenizi isterim.

Draft Day Sports: Pro Basketball 2023 – Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: XP/Vista/Win7/Win8.X/Win10/Win11İşletim Sistemi: XP/Vista/Win7/Win8.X/Win10/Win11
İşlemci: Intel veya AMD 64 bitİşlemci: Intel veya AMD 64 bit
Bellek: 128 MB RAMBellek: 128 MB RAM
Ekran Kartı: 32 bit veya daha yüksek renklerde çalışabilen 1920×1080 ekranEkran Kartı: 32 bit veya daha yüksek renklerde çalışabilen 1920×1080 ekran
Depolama: 750 MB kullanılabilir alanDepolama: 1 GB kullanılabilir alan
En İyi Basketbol Oyunları

International Basketball Manager 23

En İyi Basketbol Oyunları – International Basketball Manager 23

Lisanssız oyunlardan sıkıldıysanız sizi şöyle alalım. Çünkü en iyi basketbol oyunları listesi içerisinde yer alan International Basketball Manager 23 oyunu özellikle Türk takımları ile Avrupa yolunda ilerlemenize olanak sağlayacak.

Oyun yine yönetim sistemine dayanıyor. Yani takımın her şeyi ile ilgilenmek zorundasınız. Farklı ülkelerden 20 lig, 330’dan fazla kulüp ve yaklaşık 5000 oyuncu oyun içerisinde yer alıyor. ACB ve FEB (İspanya), LNB (Fransa), HEBA (Yunanistan), BSL (Türkiye), BNXT League (Belçika/Hollanda) ve LNB (Şili) gibi lisanslı müsabakaların yanı sıra Avrupa basketbolunun en önemli iki organizasyonu olan Turkish Airlines Euroleague ve 7Days EuroCup da oyunda yer alıyor.

Bu oyunu indirdiğim gibi hemen Anadolu Efes’i alıp Avrupa’da fırtınalar estirmek istedim. Çünkü Peter Naumoski (eskiler bilir) zamanlarından beri Efes taraftarıyım. Nitekim öyle de yaptım. Fakat sandığımdan daha zormuş. Alışmışız yıllarca NBA 2K gibi aktif olarak oynamaya, yönetmek pek bana göre değilmiş. Ama sizin takım yönetmek konusunda yetenekleriniz varsa ve bu konuda iyi bir oyun arıyorsanız International Basketball Manager 22 oyununu deneyebilirsiniz.

Internatioanl Basketball Manager 23 – Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, 8/8.1, 10
İşlemci: Intel I3 veya denk ya da daha iyi bir işlemci
Bellek: 4 GB RAM veya daha iyisi
Ekran Kartı: Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT ya da AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650 – 256MB VRAM veya daha iyi bir ekran kartı
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
En İyi Basketbol Oyunları

Sonuç Olarak…

Maalesef ki gördüğünüz üzere En İyi Basketbol Oyunları listemiz çok da kabarık değil. Birkaç oyun yazdık ve bitti. Çünkü bu alanda çok fazla “iyi” oyun ortaya çıkmıyor. Aslında sadece Steam üzerinden bile aratsanız daha fazla sonuç görebilirsiniz. Fakat adı üstünde “En İyi Basketbol Oyunları” listesi, o nedenle hepsini buraya koymak istemedik.

Menajerlik açısından baktığınız zaman farklı oyun seçenekleri mevcut. Fakat direkt olarak karakter yaratıp oynatma konusunda NBA 2K pazarı tekeline almış durumda. Eskiden EA Sports’un NBA Live serisi 2K’in karşısına rakip olarak çıkıyordu. Fakat EA Sports geri adım attığı için artık sadece NBA 2K serisi ile idare edebiliyoruz. Hatta daha da öncesine bakacak olursak NBA Street ya da NBA Jam gibi oyunlar da yine bu alandaki ihtiyaçlarımızı karşılıyordu.

Umarız ki ilerleyen yıllarda daha farklı oyun firmaları bu alana el atar ve biz basketbol hayranlarının oynayabilecekleri daha fazla oyun olur. Bu sayede biz de futbol fanatikleri gibi kendimizi dijital ortamda deşarj edebiliriz.

Son olarak lisans konusuna değineyim. Bu aslında gerçekten can sıkıcı bir durum. Fakat lisans ücretlerinin yüksek olması da tabi ki bu tarz girişimlerin olmasını engelliyor diyebiliriz. Bu konuda sıkıntı yaşayan okurlarımız eğer bu tarz oyunlarda kullandıkları yamalar, paketler varsa yorumlar kısmında paylaşabilirler. Bu sayede bizler de daha keyifli oyun oynamış oluruz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!