Entasy Online – Yerli Oyun İncelemesi

MagniGame olarak yerli oyunları incelemeye devam ediyoruz. Bu sefer harika bir mobil oyun ile karşınızdayız. Adı Entasy Online. Kendisi MMORPG türünde bir oyun. Açık söyleyeyim bu oyun tarzı çok bana uygun değil. O nedenle oynarken biraz ön yargı ile yaklaştım. Fakat oyunun geliştiricileri ön yargılarımı yıkmaya yemin etmiş gibi bir oyun çıkarmışlar ortaya.

Peki Entasy Online nasıl bir oyun? Oyunculara neler sunuyor? Hangi platformlarda bu oyunu oynayabilirsiniz? Ve her oyun inceleme içeriğinde olduğu gibi Entasy Online oyununun artıları ve eksileri neler? Şimdi dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeyelim ve oyunun incelemesine geçelim.

Pikseller Sarmış Dört Bir Yanımı

Son dönemde ortaya çıkan birçok oyunun görsellik açısından bizleri Atari dönemlerine götürdüğüne şahit oluyoruz. Satış rakamlarına baktığımızda da yine bu tarz oyunların çok sattığı da ortada. Örneğin Stardew Valley aldı başını gitti. Zaten onun bu başarısından sonra piksel piksel görünümlü oyunlar da büyük rağbet gördü. Peki ama MMORPG oyununda pikselleri saymak nasıl bir etki yaratıyor?

Malum MMORPG oyunlarında pikselleri saymaya çok alışık değiliz. Genelde orta kaliteli görsellik, sağdan soldan fışkıran efektler bu tür oyunlarda bolca karşımıza çıkıyor. Ama Entasy Online MMORPG oyunu olarak karşımıza dikiliyor. Hiç beklemediğimiz yerden gol yiyoruz.

Dedik ya, MMORPG türü zaten bizim çok da oynadığımız bir oyun türü değil. Ben daha çok hikayesi olan, görselleri güzel olan oyunları oynamaktan zevk alıyorum. Daha önceki oyun incelemelerimden de bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Entasy Online da karşıma çıktığında “Bu ne ya?” dedim, yalan yok. Fakat kısa süre içerisinde bu görüşlerimin yıkıldığına da şahit oldum.

Entasy Online – Yerli Oyun İncelemesi

Kafam Yanıyor!

Entasy Online oyununu telefonuma indirmeden önce acaba biraz araştırma yapsam mı diye düşündüm. Sonra bu düşüncemden hemen vazgeçtim. Çünkü sevmediğim bir oyun türünde zaten ne anlatırlarsa anlatsınlar çok da görüşlerimin değişeceğini düşünmedim. Ama asıl önemli olan benim gibi MMORPG oyunlarına uzak olan kesimin kendilerinden olan birisinin yazdığı tarafsız içeriği okumasıydı. Hal böyle olunca da hiçbir araştırma yapmadan oyunu telefonuma indirdim.

Oyunu açar açmaz az önce ki tepkimin aynısını verdim ve “Bu ne ya?” dedim. Sonra başladım hareket etmeye. Daha 15-20 saniye geçti, “Ben bunu oynamam!” dedim ve kapattım. Aradan birkaç gün geçtikten sonra tekrar şans vermek istedim ve açtım. Artık ilkinde bir tutorial kısmı vardı da ben mi atladım yoksa oyunda böyle bir şey yok mu bilmiyorum ama oyun açıldığında bir eğitime maruz kalmadığım için mal gibi ekrana baktım.

Sonra umarsızca hareket etmeye başladım. Nereye, neden gidiyorum gerçekten bilmiyordum. Bir de piksel piksel görüntüler beni vazgeçirmeye çok yakındı ama vazgeçmedim. Büyücü gibi ya da büyülü bir taş gibi bir şey gördüm ve tıkladım. Bakın o kadar uzaktan bakıyorum ki oyuna ne gördüğümü bile bilmiyorum. Her neyse, tıkladıktan sonra kendimi yeşillik bir alanın ortasında buldum. Bulmaz olaydım, Valheim oyununda olduğu gibi eli kılıçlı iskeletler peşimden kovalamaya başladı. Nasıl olsa oyunun başı, ben bunları tokatlarım dedim ama beceremedim. Bir delik gibi bir yer buldum ve kaçtım. İşte bundan sonra olay bende hırsa döndü. Artık bu iskeletleri tokatlamalıydım!

entasy online mmorpg
Entasy Online – Yerli Oyun İncelemesi

Oynanış Nasıl?

Yukarıda anlatmış olduğum üzere oyunun oynanışı aslında ilk aşamada zor. Belki de bu benden kaynaklıdır. Hem bu tarz oyunlara yatkın olmamam hem de telefon üzerinden çok oyun oynamadığım için zorlanmış olabilirim. Bunlar benim tecrübelerim. Ama benimle aynı şartlarda olan bir başkası da aynı problemleri yaşayacaktır. Benim aksime alışkın olanlarsa zorlanmadan oynayabiliyorlar, bizzat test ettim.

Yön tuşları dolma parmaklara sahip olan oyuncular için biraz sıkıntı olabilir telefondan oynarken. Ama tablet gibi büyük ekranlara geçtiğiniz zaman bu sorun ortadan kalkıyor. Telefondan oynuyorsanız da bir 5 dakika sonra buna da alışıyorsunuz aslında.

Oyunda ilerledikçe seviye atlıyorsunuz. Yeteneklerinizi geliştiriyor ve yeni silahlar kullanabiliyorsunuz. Yani standart oyun mantığında, oyunda var olan görevleri yap, seviyeni arttır, yeteneklerini geliştir. Tabi bunları yapmak o kadar da kolay değil (dedi yeteneksiz mobil oyuncu). Biraz çaba sarf etmelisiniz.

Kullanıcı Dostu Oyun Geliştirici

Oyunun geliştiricisi oyuncuların yapmış oldukları yorumları değerlendirerek oyunu geliştirmeye devam ediyor. Oyunda gördüğünüz herhangi bir sorunu mağazalarda yorum olarak ya da Discord kanallarında kendisine iletebiliyorsunuz. O da düzeltilebilir olan her şeyi düzelterek ilerliyor. Zaten yerli oyun geliştiricilerinden de beklediğim davranış bu. Bizler oyuncu olarak oyunları pozitif anlamda eleştirmeliyiz ki oyun geliştiricileri de oyunları ve kendilerini daha iyi yerlere taşıyabilsinler.

Entasy Online oyunu için gözüme çarpan ve beni etkileyen en güzel nokta ise web sitelerinde karşıma çıktı. Oyunun geliştiricisi oyuna yeni başlayacaklar için çok güzel bir rehber hazırlamış. Oyunun web sitesine girdiğinizde “Wiki” bölümünü göreceksiniz. Orayı tıkladığınızda oyunda nasıl item alırsınız, nasıl satarsınız, skillerinizi nasıl kullanırsınız gibi farklı başlıklar altında birçok soruya cevap bulabiliyorsunuz. Benim gibi MMORPG acemilerine yönelik güzel bir çalışma olmuş.

entasy online indir
Entasy Online – Yerli Oyun İncelemesi

Entasy Online Oynanır mı?

Şimdi normal şartlarda başlık “Entasy Online Alınır mı?” olmalıydı fakat oyun ücretsiz. O nedenle oyun oynanır mı oynanmaz mı ona değinelim istedim. Burada açık konuşayım, benim gibi MMORPG oyunlarına uzaksanız ilk aşamada net söyleyeyim oynanmaz. MMORPG olmasının yanında piksel piksel görüntü de çok güzel bir tecrübe sağlamıyor.

Fakat ön yargılarınızı yıkarsanız orada işler değişiyor. Ben yıktım mesela. Denedim, şans verdim. Sonrasında da beğendim. Ama oyunun kendisinden çok oyun geliştiricinin tutumunu beğendim. Malum ülkemizde oyun geliştiricileri bazen ağır yorumlar ve eleştiriler alabiliyor. Tabi ki bunu desteklemiyorum. Fakat bazen oyun geliştiricileri de yapılan yorumlara “Çok biliyorsan sen yap o zaman!” gibi cevaplar da verebiliyor. Bunu da desteklemiyorum. Böyle söyleyince sanki hiçbir şeyi desteklemiyorum gibi oldu ama siz beni anladınız.

Oyunun geliştiricisinin gelen hemen hemen her yoruma bir şekilde cevap vermesi, uyarılara özen göstermesi ve oyuna sürekli olarak güncelleme getirmesi son derece güzel bir tutum. Bence sırf bu emek için bile en az bir kez oyunu indirip denemelisiniz.

MagniGame olarak daha önce Pawn of the Dead, Haunt Chaser gibi birçok yerli oyunu tanıttık. Bugün de Entasy Online oyununu mercek altına aldık. İlerleyen zamanlarda başka yerli oyun incelemeleri ile karşınızda olacağız. Bizi takip etmeyi unutmayın!

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!

“Entasy Online – Yerli Oyun İncelemesi” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba, ben bu oyunun geliştiricisiym. Artı ve eksi yanlarıyla bağımsız bir inceleme olmuş. İncelemede eleştirilen konuları dikkate alıp sorunları düzeltmek için elimden geldiğini yapacağım. Ayrıca Türk yapımı oyunlara destek vermeniz çok iyi, umarım ülkemizdeki oyunlar daha çok desteklenerek iyi yerlere gelirler.

  2. Merhaba Enes Bey, güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz. 🙂 Sizin de dediğiniz gibi umarız yerli oyun piyasası çok daha iyi yerlere gelir.

Yorumlar kapalı.