GTA Serisi İnceleme

Bazı oyunlar vardır bir tane yapılır, uzun süre oynanır fakat devamı gelmez. Zaman içerisinde de unutulur. Yıllar sonra birkaç anıda kendisine yer bulur. Ama bazı oyunlar vardır ki daha ilkinin etkisi bitmeden oyuncular devamını ister. Seriye bağlar. Yıllar geçse de mutlaka kendisini oynatır. GTA, Mafia, God of War, Far Cry ve Cyrsis serisi aslında bu oyunlara örnek olarak gösterilebilir.

MagniGame olarak oyuncular üzerinde iz bırakmış olan oyun serilerini incelemeye başlayacağız. Her ay farklı bir oyun serisinin nereden nereye geldiğini, nasıl evrimleştiğini sizlere aktaracağız. Bu serinin ilk oyunu oyunseverlerin kalbinde ayrı bir yere taht kurmuş olan GTA olacak. GTA serisi aslında sandığınızdan çok daha geniş kapsamlı bir oyun. Her oyunda işlenen hikaye, içerisinde yer alan easter eggler, karakterler, seslendirmeler, göndermeler için ciddi bir emek harcanmış.

Şu anda her ne kadar GTA VI piyasaya ne zaman çıkacak dedikoduları dönse de aslında GTA serisi sadece 5 oyundan ibaret değil. Yeni oyun piyasaya çıkmadan önce sizlere GTA serisi hakkında oldukça detaylı bir bilgilendirme yapacağız. İddia ediyoruz bu bilgilerden bazılarını hiç duymadınız! Şimdi lafı daha fazla uzatmadan GTA serisi geçmişten günümüze nasıl bir yolculuğa sahip olmuş hep birlikte öğrenelim.

Grand Theft Auto – 1997 Yılında Doğan Bir Efsane

1997 yılında birçok efsane karşımıza çıktı. Titanic filmi gişe rekorları kırmaya başladı, ilk klon koyun Dolly ortaya çıktı, Eurovision’da Türkiye Şebnem Paker ile 3. oldu, Ericsson 628 cep telefonu piyasaya çıktı hatta Van Gölü Canavarı bile haberlerde yerini aldı. Böyle bir gündeme sahip olan ülkemizde her evde bilgisayar olmadığı için Grand Theft Auto adındaki bu oyun çok büyük yankılar uyandırmadı. Zaten her evde bir bilgisayar olsaydı bile bu oyunun bu kadar çok büyük etkiler yaratacağını ve sevileceğini de kestiremezdik.

DMA Design’ın geliştirdiği oyun 97 yılının Ekim ayında ASC Games tarafından piyasaya çıkarıldı. Tabi çıktığı dönemdeki oyunlar bu zamandaki oyunlar kadar geniş kapsamlı değildi. Fakat Atari’den bilgisayara geçiş aşamasında GTA ile tanışan şanslı nesil oyunun grafiklerini ilk gördüklerinde baya bi şaşırdılar. Çünkü Atari görsellerinden çok uzakta, daha kaliteli görsellere sahipti.

Piyasaya yeni çıkmış olan bu oyunda aslında şu andaki GTA serisi oyunlarından farklı bir durum söz konusu değildi. Çünkü oyun içerisinde bulunan kodaman abilerden görev alıyor ve onları tamamlıyorduk. Yaptığımız her görev sonrasında da farklı silah ve ekipmanlara sahip oluyorduk. Hatta ev bile alabiliyorduk. Bir nevi kazan & kazan durumu söz konusu yani. Fakat görevler günümüzdeki kadar kapsamlı ve zorlayıcı değildi. Oyunun geçtiği tarih de içinde bulunduğumuz dönemi yani 1997 yılını ele alıyordu. Bunu neden mi belirttik? Çünkü GTA serisi oyunlarında çok da alışık olduğumuz bir durum değil bu.

Peki oyunun grafikleri, sesleri ne durumdaydı? Tabi ki iki boyutlu olarak piyasaya çıktı. Az önce de söylediğimiz gibi 16 bitlik Atari oyunlardan sonra GTA’nın grafikleri şahaneydi. Bu oyun o kadar çok sevildi ki GameBoy Color ve PlayStation için de yayınlandı. Ve bu oyunla beraber GTA serisi başlamış oldu.

Grand Theft Auto: Londra – Geçmişe Gidiyoruz

GTA serisi oyunlarında bir dönem var ki 60’lı yıllara doğru bizi alıp götürüyor. İlk oyunun çıkışından iki yıl sonra Grand Theft Auto: London, 1969 oyunu piyasaya çıkıyor. Aslında bu oyun ayrı bir oyun değil. Çünkü GTA’nın ilk oyununa ek olarak çıktı.

Oyun adından da anlaşılacağı üzere 1969’da Londra’da geçiyor. Yine 2 boyutlu görsellere sahip olan bu oyunda aslında görsel olarak bir fark mevcut. Geçen iki yılın ardından özellikle araçlarda tek renkten çok tonlamaları görmeye başlıyoruz. Yani biraz daha ışığın etkisini göstermeye çalışmış geliştirici ekip.

Oyunda canlandırdığımız karakterin adı Sid Vacant. Adı Sex Pistols grubunun ölen bas gitaristi Sid Vicious ve yine aynı grubun Pretty Vacant isimli şarkısından ilham alınarak verilmiştir. Oyun içerisinde yine bir yerlerden görev alıyoruz ve onları yapıyoruz. Toplamda da 32 adet görev mevcut. Ayrıca Grand Theft Auto: London, 1969 oyunu ile beraber toplamda 30 yeni araç görüyoruz. Tabi bu araçların tamamı 2D olduğu için çok fazla bir beklenti içerisinde olmamak gerekiyor. Fakat 1999 yılındaki teknolojiye bakacak olursak bu gayet iyi bir gelişmeydi.

Aynı yıl içerisinde çıkan diğer ek paketin adı da London, 1961 olarak geçiyor. Yani 8 yıl öncesine götürüyor bizleri. Grand Theft Auto: London, 1969 oyununa sahip olanlara ücretsiz olarak 1961 paketi de dağıtıldı. Ek paketlerin her ikisinde de ilk oyunla aynı oyun motorunu kullanmayı tercih ettiler. Fakat ilk çıkan ek paket oyuna bir yenilik katarken ikinci çıkan ek paketin aslında çok fazla bir esprisi yoktu.

Grand Theft Auto: II – Çeteleşme Başlıyor

1999 yılında 2 ek paketi oyunseverlerin beğenisine sunan DMA Design “Vites düşürenin freni patlasın!” diyor ve yeni bir GTA oyununu piyasaya sürüyor. GTA serisi içerisindeki dördüncü oyun olan Grand Theft Auto: II Rockstar Games tarafından yayınlandı. Fakat bunu öyle bir şekilde yaptılar ki oyuncuların beklentileri resmen arşa kadar yükseldi. Çünkü aşağıda da göreceğiniz video ile bizi çok iyi şeylerin beklediğinin sinyallerini verdiler.

Tabi şimdi bu videoyu izlediğiniz zaman Grand Theft Auto: II’nin 3D olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat öyle değil. Yine iki boyutlu bir oyun karşımıza çıktı. Ama ilk oyundan daha farklı bir şekilde. Bu oyunda Rockstar Games muhtemelen DMA Design’a “Bize öyle bir oyun yapın ki gelecek yıların temelini atsın.” dediler. Çünkü bu oyun ile ilk kez çeteleşmeyi gördük. Zaibatsu, Loonies, Yakuza, Russian Mafia, SRS Scientists, Rednecks ve Hare Krishna adındaki 7 farklı çete oyundaki yerini aldı. Tek yenilik de bu değildi. Bunun yanında yine ilerleyen yıllarda GTA serisi içerisinde yer alacak oyunlarda gördüğümüz radyo sistemi de oyuna eklenmiş oldu. 10 farklı radyo kanalı 1999 yılında oyunculara yeni bir hava kattı.

Hikaye 2013 yılında geçiyor. Aslında oyunu şimdi oynarken bu tarihi görmek son derece güzel oluyor. En azından 1999 yılında 2013 yılı için uçan arabalarından bahsetmediklerini görmek güzel. Bu oyun içerisinde canlandırdığımız karakterin adı da Claude Speed. Kendisi genel olarak Kill Frenzy olarak tanınıyor. Şimdilik yazının ilerleyen bölümleri için ufak bir ipucu verelim. Claude Speed aslında sadece Grand Theft Auto: II oyununda karşımıza çıkmıyor. GTA serisi oyunları içerisinde başka oyunlarda da karşımıza çıkacak. O nedenle isimleri hafızanızda tutmaya devam edin.

GTA Serisi İnceleme – GTA 2

Grand Theft Auto: III – Devrim Zamanı

GTA serisi içerisinde yer alan oyunların hemen hemen hepsi farklı özellikler taşıyor. Fakat Grand Theft Auto: III karşımıza çıkan ilk üç boyutlu GTA serisi oyunu. Son çıkan oyunun üzerinden 2 yıl geçtikten sonra karşımıza üç boyutlu bir oyunun çıkması bizleri mutlu etmişti.

Bu oyunda Liberty City adındaki bir şehirde yer alıyoruz. Şehir tasarlanırken New York’tan esinlenilmiş. Zaten GTA serisinin fanları bilir, Liberty City sadece bu oyunda karşımıza çıkmadı, ilerleyen oyunlarda da görüyoruz kendisini. Zaman dilimi olarak ise içerisinde bulundukları yılı, yani 2001 yılını işlemişler. Grand Theft Auto: II oyunundaki ana karakter olan Claude Speed bu oyunda da bir kez daha karşımıza çıkıyor. Hatta kendisi aslında bu oyun ile efsaneleşiyor. Malum bir tepeden gördüğümüz Claude vardı, bir de üç boyutlu olarak gördüğümüz Claude var.

Tabi bu oyun ile birlikte oyunun hikaye kısmı da artık daha gelişmiş bir düzeyde oluyor. Hikayeye göre Claude, sevgilisi Catalina ve arkadaşı Miguel banka soymaya karar veriyor. Soygun esnasında Claude Catalina tarafından vuruluyor. Evet, sevgilisi ihanet ediyor kahramanımıza. Fakat ölmeyeni Allah öldürmüyor işte, Claude yaşıyor ve kendisini hapishane aracında buluyor.

Sevgilisi tarafından ihanete uğrayan Claude intikam yeminleri edip bir yolunu bularak hapishane aracından kaçmayı başarıyor. Amacı Catalina’yı bulup intikamını almak. Tabi bu aşamaya kadar geçinmesi için çalışması lazım. Böyle yasa dışı bir abimizin de yapacağı işler genel olarak adam öldürmek, hırsızlık gibi işler oluyor. Bu işleri yaptıkça da şehirde adını duyurmaya başlıyor. Bu arada bankayı soyan diğer eleman Miguel’e ne oldu diye soracak olursanız o da çok karakter sahibi bir insan değil. Çünkü Catalina’nın tüm bunları yapmasına yardım ediyor. Ama ilerleyen zamanlarda Catalina onu da satıyor, hatta öldürüyor. Zalım Catalina!

Kısacası GTA III oldukça güzel ve sürükleyici bir hikayeye sahip. Bu arada küçük bir dipnot eklemek faydalı olacak. Catalina’nın Claude abiden önceki sevgilisinin adı da Carl Johnson, nam-ı diğer CJ. Onu da bilmeyenler üzülmesin, birazdan kim olduğunu öğrenecekler.

GTA Serisi İnceleme – GTA 3

Grand Theft Auto: Vice City – Al Paçinoculuk

GTA serisi içerisinde yer alan oyunlardan hem en çok kanser edeni hem de en çok sevilenlerinden birisi Vice City. GTA III ile birlikte hikaye konusunda güzel işlere imza atan firma aynı hikaye konusundaki yeteneklerini Vice City için de kullanmış.

Bu kez oyunda Tommy Vercetti ismindeki karakteri canlandırıyoruz. GTA III’de olduğu gibi burada da karakter konusunda gönderme var. Tommy Vercetti adını Tony Montana’dan alıyor. Kendisi Al Pacino’nun canlandırdığı Scarface ismindeki filmin baş karakteri. 1983 yılında vizyona giren bu film oldukça beğenilen filmlerden birisi. Peki ne alaka diyecek olursanız söyleyelim, Vice City’de canlandırdığımız karakter filmdeki Tony Montana gibi Miami’de yasa dışı işlerde hızlıca yükseliş yaşıyor. Oyunda yaratılan kurgusal şehir olan Vice City de Miami’den esinlenerek tasarlanmış. İçinde bulunduğumuz yıl da 1981. Yani GTA serisi içerisinde aslında Scarface oynuyoruz gibi bir şey.

Hikayesi ise oldukça sürükleyici. Tommy Vercetti Sonny Forelli’nin yanında üst mevkilere kadar ilerlemiş bir suçludur. Aileye sadık olan Tommy bir kumpasa getirilir ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılır. Hapiste çıktıktan sonra yine Sonny ile çalışmaya karar veren kahramanımız Vice City’e gelerek işleri yönetmeye başlar. Tabi Vice City çok hareketli bir yer ve Tommy kendisi bir şeyler başarmak istediği için birçok kişiye çalışır, servet edinir. Buradan sonrası artık spoiler olacağı için devam etmek çok uygun olmaz.

Oyun içerisinde yer alan yaklaşık 30 önemli karakter var. Her birinin hikayesi ayrı diyebiliriz. Yine çetecilik mevcut, yine GTA’nın vazgeçilmezi radyo istasyonları da var. Son derece sürükleyici ve güzel bir hikaye. Oyunun tek sıkıntısı küçük helikopter görevi. O bölümde kanser olabilirsiniz. Ama onun haricinde muazzam bir ilerleyişi var. GTA serisi içerisindeki en keyifli oyunlardan birisi.

GTA Serisi İnceleme – GTA Vice City

Grand Theft Auto: San Andreas – Los Santos Günleri

2002 yılında piyasaya çıkan Vice City’den 2 yıl sonra GTA serisi 2004 yılında San Andreas ile devam ediyor. Serinin belki de en beğenilen oyunlarından birisi diyebiliriz. Hatta GTA serisi içerisinde ilk üçe rahatlıkla girer. Bu sefer Los Angles şehrinden esinlenen Los Santos’a gidiyoruz. Yıl 1992. Karakterimizin adı Carl Johnson, kısaca CJ. Hatırladınız değil mi? Catalina’nın eski sevgilisi. GTA III zamanından 9 yıl öncesindeyiz yani.

Biz kendi halimizde bir hayat sürerken abimiz Sweet ise Groove Street Families çetesinin lideri olarak görev alıyor. Bu çetede yer alan önemli karakterlerden olan Big Smoke ve Ryder çeteye ihanet eder ve farklı bir çeteye geçer. Artık amaçları Groove Street Families çetesinin lideri Sweet’i öldürmek ve çeteyi bitirmek. Bu amaçla kötü polislerle iş birliği yaparlar. Kötü polisler Sweet’in evini taramaya başlar. Bu anda evde olan anneleri ölürken Sweet evde olmadığı için kurtulur. Olaylardan sonra CJ eve döner ve abisinin yanında yer alır. Tabi ne Sweet ne de CJ Big Smoke ve Ryder’ın ihanet ettiğini bilmez. Hatta ihanet ettikleri çete olan Ballas’a da büyük darbeler vurmaya başlarlar.

Bir süre sonra CJ’in kardeşi ve sevgilisi durumu çözer ve CJ’e haber verir. CJ de abisine haber vermek için yanına gider ama çatışma içerisinde olan abisi vurulur. Abisini o halde bırakmak istemeyen CJ tutuklanır. Big Smoke ise Ballas’ın başına geçer ve kendi uyuşturucu imparatorluğunu kurar. Bir süre sonra hapisten çıkan CJ Catalina adında bir kadınla tanışır ve birkaç soygun yaparak para kazanır. Para kazanmak istemesinin tabi ki tek bir amacı var, intikam. Yine buradan sonrasını spoiler olmaması adına anlatmıyoruz.

Oyunda artık ciddi değişiklikler de karşımıza çıkıyor. Örneğin yemek yemek, spor yapmak, saç kestirmek, dövme yaptırmak gibi birçok kişiselleştirme oyuna dahil edilmiş. Yine oyun içerisinde farklı işletmeler satın alarak servetinizi arttırabiliyorsunuz. Bunlar o dönem için çok ince ve güzel detaylardı ki hala daha öyle. GTA serisi resmen bu oyunla beraber ileriki oyunların detay kısmının temelini attı diyebiliriz.

GTA Serisi İnceleme – GTA San Andreas

GTA: San Andreas İçinde Güzel Bir Detay

Yine de bir detay var ki ondan bahsetmemek olmaz. Catalina CJ ile soygunlar yaptığı sırada aslında sevgili değiller. Soygun yaptıkça Catalina gaza geliyor ve CJ’e aşık oluyor. CJ başlarda yok ben istemem yan cebimde dursun dese de Catalina’ya daha fazla karşı çıkamıyor. Her şey güzel giderken Catalina triplere giriyor ve CJ’e “Artık benimle ilgilenmiyorsun” diyor. Ve sırf kıskandırmak için Claude Speed ile civildemeye başlıyor.

Oyun içerisinde CJ ile Claude Speed’i yan yana görüyoruz. Catalina Claude ile beraber CJ’in yanına geliyor. Elinde levye ile konuşmaya başlayan Catalina daha sonrasında CJ’in arabasına vurmaya başlıyor. Sonrasında Claude ile CJ bir araba yarışı içerisine giriyor. CJ kazanan taraf oluyor. Yarışmayı kaybeden tarafta olan Catalina “Yarışmayı kaybettik ama bu adam beni tatmin ediyor, al şu paranı bas git pis köpek” diyor bize. Sonrasında da “Biz Liberty City’e gidiyoruz!” diyor. Bakın burası çokomelli, çünkü birazdan karşımıza çıkacak.

GTA Serisi İnceleme – Catalina ve CJ Sahnesi

Grand Theft Auto Advance – GTA Serisinin Bilinmeyen Oyunu

2004 yılı içerisinde efsane bir iş yapan Rockstar Games bir de çok saçma bir işe imza atıyor. Oyuncuların karşısına GTA Advance ile çıkıyor. Oyun GameBoy Advance’e özel olarak çıktı. Görüntü açısından ilk GTA’yı andıran bu oyunda hikaye GTA III’ten bir yıl öncesini konu edinmiş. Yani kendisi GTA serisinin bilinmeyen oyunlarından birisi.

Aslında baktığınız zaman bunun çok gereksiz bir hamle olduğunu görebiliyorsunuz. Bilgisayarların hüküm sürmeye başladığı dönemde GameBoy’a özel bir oyun üretmek oldukça mantıksızdı. Fakat Rockstar Games geri adım atmadı ve böyle bir oyunu piyasaya sürme kararı aldı.

Peki satışlar nasıl mı gitti? Rockstar Games’in hiç beklemediği gibi. Çünkü o dönemde artık Rockstar Games “Tamam abi biz olduk, bundan sonra ne yapsak satar.” diye düşünüyordu. Bu ilk yanılmaları oldu. Seneler sonra bu acı gerçekle bir kez daha karşılaşacaklardı.

Bu arada merak edenler Grand Theft Auto Advance oyunun fragmanını aşağıdan izleyebilirler. GTA serisi içerisindeki geri dönüşü simgeleyen bir video.

GTA Serisi İnceleme – GTA Advance

Grand Theft Auto: Liberty City Stories

Liberty City Stories adını duyunca biraz heyecan yapmıştık o dönemlerde. Çünkü GTA San Andreas oyunu içerisinde yer alan bir sahnenin videosunu yukarıda paylaşmıştık. Catalina CJ’e dönüp “Biz Claude ile birlikte Liberty City’e taşınıyoruz” demişti. E doğal olarak bu ismi gördüğümüzde bu hikayenin devamı olacağını düşündük ama Rockstar Games bizimle dalga geçti. Çünkü konunun bununla uzaktan yakından ilgisi yoktu.

Oyunda karakterimizin adı Toni Cipriani. Mafya babası olan patronu Salvatore’un emri ile masum bir adamı öldürüyor ve sonra da tutuşuyor. Yakalanmamak için şehir dışında saklanıyor. Ortalık sakinleşmiştir diyerek Liberty City’e geri dönüyor. Tonİ’nin şehre geri döndüğünü duyan Salvatore’da bu duruma çok sevinir. Onun için herhangi bir karşılama hazırlamaz. Üstüne bir de Toni’ye “Sen şimdi git Vincenzo’dan görevler al.” der. Vincenzo’da fırsatçılığı ile ün salmış birisi. Tabi Toni bu durumlara çok sinirlenir. Ve asla Vincenzo’dan görev falan almaz. Hatta oyunda yer alan annesinden Salvatore’a, rahipten uçan kuşa kadar herkesten görev alır.

Bu oyun PSP ve PlayStation 2 için üretildi. Sonraki yıllarda da Android ve iOS platformlarında da indirilebilir hale geldi. GTA serisi içerisinde yer alan ve sönük kalan oyunlardan birisi.

GTA Serisi İnceleme – GTA Liberty City

Grand Theft Auto: Vice City Stories

Liberty City çıktıktan sonra aslında beklenen bir hamleydi Vice City Stories oyununun da çıkması. Tabi beklenen oldu ve bir yıl sonra yine aynı platformlar için Grand Theft Auto: Vice City Stories oyunu piyasadaki yerini aldı.

Oyunda Victor Vance adındaki bir askerin hikayeleri işleniyor. Zaman dilimi olarak 1984 yılındayız. Victor askeriyeden ayrılıyor ve Lance Vance ve Ricardo Diaz için çalışmaya başlıyor. Tabi ki GTA serisi evreninde olduğumuz için pis işlerle uğraşıyoruz.

Victor Vance kardeşi Lance Vance ile beraber GTA Vice City’den tanıdığımız Tommy Vercetti’ye uyuşturucu satmaya kalkışıyor ve bir çatışma çıkıyor. Çatışmada Victor Vance Tommy tarafından öldürülüyor. Kardeşi Lance ise olay yerinden helikopterle kaçıyor. Aradan geçen süre zarfında Tommy Vercetti de Ricardo Diaz için çalışmaya başlıyor. Fakat bir süre sonra Diaz Lance Vance’i kaçırıyor. Tamamen kendi çıkarlarını düşünen Tommy Vercetti ise Lance’in yerini bulup kurtarmaya karar veriyor. Oyunun başında öldürmeye çalıştığı adamı sırf çıkarları doğrultusunda patronunun elinden kurtarıyor yani. O saatten sonra ortak olan Lance ve Tommy de Diaz’ı öldürmeye çalışıyor.

Yine geri planda kalan GTA serisi oyunlarından birisi diyebiliriz Grand Theft Auto: Vice City Stories oyunu için. Fakat yine de oynaması güzel ve keyifli. Denemek isteyebilirsiniz.

GTA Serisi İnceleme – GTA Vice City Stories

Grand Theft Auto: IV – Bir Baş Yapıt!

GTA serisi oyunları arasında görselliği bir kenara bırakacak olursak belki de en iyi hikayeye sahip olan oyun GTA IV diyebiliriz. Zaten birçok GTA serisi fanı da bu konuda aynı fikirde.

Sırp uyruklu Bosna savaş gazisi olan Niko Bellic mülteci olarak Amerika’ya gelir. Burada Liberty City’e gelerek kendisine yeni bir hayat kurmak ister. Tabi tek amacı güzel bir hayat sürmek değil. Çünkü 15 yıl önce içerisinde Niko’nun da bulunduğu askeri birliğe ihanet eden bir kişiden intikam da almak istiyor. Liberty City’e gelen Niko kuzeni Roman’ı arar. Roman kendisine burada çok zengin olduğunu falan anlatmıştır. Fakat Niko gerçeğin böyle olmadığını gittiği zaman öğrenir. Çünkü kuzeni Roman kumar borcu içerisinde hayatta kalmaya çalışır.

Kuzeni Roman’a kıyamayan Niko Roman’ın tefecisi Vladimir Glebov için çalışmaya başlar. Fakat burada bir sorun olduğunu fark eder. Çünkü Vladimir Roman’ın kız arkadaşına sarkıntılık eder. Daha fazla dayanamayan Niko Vladimir’i öldürür ve cesedi kuzeninin de yardımıya denize atar. Tabi Vladimir’in üstleri bu olayın üzerine Niko ve Roman’ı kaçırır. Fakat Vladimir’in öldürülmesine kızmadıklarını da dile getirirler. Bu saatten sonra Niko artık Vladimir’in üstleri olan Faustin ve Dimitri için çalışmaya başlar. Tabi mafya dünyasında işler karışıktır. Dimitri Niko’dan ortağı Faustin’i öldürmesini ister.

Niko görevi yapar ama kumpasa getirilir. Sonrasında olay yerinden kaçar ama artık yeminler eder. Şehirde farklı dostlar edinerek hem peşine düşen adamlardan intikam almak için, hem peşine düştüğü adamdan intikam almak için hem de güvenli bir şekilde hayatta kalabilmek için çeşitli görevler yapar.

Oyunun en güzel yanı oyunculara iki farklı son sunuyor ve tercihi oyuncuya bırakıyor. GTA serisi oyunların içerisinde bu durumu ilk kez gördük ve çok etkileyici bir olaydı. İlk haftada 500 milyon dolar ciro yapan bu oyun aslında grafiklere çok takılmazsanız hala oynayabileceğiniz güzel bir oyun.

GTA Serisi İnceleme – GTA IV

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned – Motorlara Atlıyoruz!

Adında da anlaşılacağı üzere GTA IV için çıkmış bir ek paket kendisi. Grand Theft Auto: IV oyunundan bir sene sonra piyasaya çıktı. İlk çıktığı zamanlarda aslında oyunseverler büyük bir genişleme paketi bekliyordu fakat öyle olmadı. Çünkü oyun içerisinde sunulan çok da fazla bir şey yoktu.

Liberty City’de yaşanan olaylara farklı bir bakış açısı kazandırdı. Ana oyun içerisinde motosiklet çetesinden tanıdığımız Johnny Klebitz oyun içerisinde kontrol ettiğimiz karakter oldu. Peki oyune ne kattı? Neredeyse hiçbir şey. Biraz motor sürdük, motosiklet çetesinin yapısını gördük ama yeterli değildi. Çünkü Rockstar Games GTA IV ile zaten oyunculara büyük bir şey vermişti ve ondan sonra çıkacak her şeyin çok daha iyi olması gerekiyordu.

GTA Serisi İnceleme – GTA IV: The Lost and Damned Debut

Grand Theft Auto: Chinatown Wars – GTA 1?

Dedik ya GTA serisi içerisine dahil edilecek oyun GTA IV’ten çok daha büyük ve iyi olmalıydı diye, işte o olmadı. Rockstar resmen oyunculara “Hadi kumda oynayın” dercesine Grand Theft Auto: Chinatown Wars oyununu sundu. Hoş hedef kitle PC oyuncuları değildi. Asıl hedef taşınabilir cihazlar kullanan oyunculardı. Çünkü yeni ve büyük bir GTA serisi oyunu hazırlığı içerisinde olan Rockstar bu oyunculara “Bakın siz burada bunu oynayarak zevk alıyorsunuz ama konsollara ve PC’ye gelen sürümü bir görseniz var ya, üfff” diyordu aslında.

Görsellik konusunda oyunculara çok fazla bir şey sunmayan bu oyun aslında hikaye olarak da çok fazla bir şey sunmadı. Çünkü daha çok araba çalalım iki tur atalım ama bunu GTA serisinin ilk oyunları gibi tepeden kamera ile yapalım diye düşündüler herhalde. Açıkçası çok keyif verici değildi.

Taşınabilir platformlarda yer alıyor dedik ama nerede yer aldığını söylemedik. Meraklısı için söyleyelim, Grand Theft Auto: Chinatown Wars oyunu Nintendo DS, PlayStation Portable, iOS ve Android platformlarında yer aldı.

GTA Serisi İnceleme – GTA Chinatown

Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony – Neden?

Bir oyuna bakıp bazen sadece “Neden?” diye sormak istersiniz. Hele bir de para verdiyseniz duşta kendinizi ağlarken bile bulabilirsiniz. İşte GTA serisi içerisindeki Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony tam olarak böyle bir oyun. Çünkü oyunda hiçbir şey yok. Grand Theft Auto: IV oyunu için yayınlanmış bir ek paket kendisi.

“Ya kardeşim o kadar da değildir, anlat bakalım şimdi bu oyunda ne var?” diye soracaksınız, biliyoruz. Valla bir şey yok. Oyuna sadece adından da anlaşılacağı üzere “gay teması” eklenmiş. Onun haricinde hiçbir şey yok. Aşağıdaki fragmandan bol aksiyonlu bir oyun olduğunu düşünebilirsiniz, fakat bilirsiniz fragmanlarda abartılı şeyler kullanmayı severler.

GTA Serisi İnceleme – Gay Tony

Grand Theft Auto: V – Sonunda Geldi!

Veee o çok beklenen büyük GTA serisi oyunu sonunda seriye eklendi. Tarihler 2013 yılını gösterdiğinde yer yerinden oynadı. GTA serisi fanlarının bayram ettiği gün GTA V’in piyasaya çıktığı gün oldu.

Yeni oyunda önce grafikler, seslendirmeler ön plana çıktı. O dönemde bilgisayar satın alanlar “Abi GTA V çalıştırır mı?” diye soruyordu. Çünkü çok iyiydi. Bugün bile grafikleri ile hala oyuncuları etkilemeyi başaran bir oyun. Her neyse, gelelim oyunun hikayesine. Oyunda Michael, Trevor ve Franklin adında üç farklı karakteri yönetiyoruz. Trevor ve Michael yıllar önce bir banka soygunu düzenliyor. Yanlarında bir arkadaşları var. Fakat bu ekipten Michael çürük elma. Çünkü ekibini federallere satmış. Ona yeni bir hayat ve kimlik sunmuşlar, Michael da kabul etmiş. Arkadaşları vuruluyor ve sonrasında hapse gidiyor. Michael çatışmada ölmüş gibi gösteriliyor. Trevor da kaçak konumunda. Michael şehrin göbeğinde villada yeni hayatını yaşarken Trevor çölün ortasında harap bir şekilde yaşıyor. Franklin mi? O da araba hırsızlığı yapıyor ve bir gün Michael’ın arabasını çalarak hikayeye dahil oluyor.

Oyun içerisinde aksiyon hiç eksik olmuyor. Her görevde ayrı bir heyecan ayrı bir keyif var. Hatta bazı görevlerde (soygunlarda) size nasıl yapmak istediğinizi bile soruyor. Yani bir nevi tercihlerinize göre ilerliyor. Bu tercihleri yaparken dikkat edin. Çünkü oyunun sonunda yapacağınız tercihler doğrultusunda bir ana karaktere veda etmeniz bile gerekebilir.

GTA V oyununun hikayesi o kadar detaylı ki yapımcı Don Houser hikayenin 1.000 sayfadan fazla olduğunu belirtmiş. Yine detaylar da ilgi çekici. Örneğin oyunda 17 farklı radyo istasyonu var ve bu radyoda çalan şarkıların oyunda kapladığı alan 1.4 GB. Bunun yanı sıra oyun için 250 milyon dolar para harcanmış. Fakat bunu tahsil etmesi çok uzun sürmemiş. Çünkü ilk çıktığı gün 800 milyon dolar gelir elde ederken üçüncü gününde 1 milyar dolar barajını aşmış.

GTA V Online – Bizi Oyalıyorlar mı?

Oyunun bir de online versiyonu var. 2013 yılında ana oyunla beraber çıkan online versiyonu sürekli olarak güncelleme alıyor. Günümüzde birçok oyuncu bu online kısımda verilen görevleri yapıyor. Ana oyundan bağımsız diyebiliriz.

Online kısmında da ciddi bir emek var tabi. Sürekli güncel tutmak çok önemli. Çünkü ortada kontrol etmekte güçlük çektikleri bir de hikayeci kesim var. Bu hikayeci kesim online kısmına bakmıyor. Yeni bir hikaye, yeni bir oyun bekliyor. Neredeyse 10 yıl oldu ama yeni bir GTA serisi oyunu çıkmadı. Muhtemelen Rockstar Games de “Online kısma abanalım, biraz zaman kazanalım” diye düşünüyor. Çünkü az önce de belirttiğimiz gibi yeni çıkacak olan oyunun çok iyi olması gerekiyor ve bu zaman isteyen bir süreç.

Bu arada geçen sene açıklanan rakamlara göre GTA V Online kısmından günlük 2.5 milyon dolar gelir elde ettiğini söylemiş. Siz hesaplamayın, biz söyleyelim. Senelik ortalama 912,5 milyon dolar ediyor.

GTA Serisi İnceleme – GTA V

Grand Theft Auto: The Trilogy – Bizimle Dalga Geçmeyin!

Büyük bir oyun bekleyen oyuncuların karşısına The Trilogy adında yeni bir oyun paketi ile çıkan Rockstar Games aslında oyunculara büyük bir şaka yapmış gibi oldu. GTA III, GTA Vice City ve GTA San Andreas oyunlarını yeniden elden geçirip oyuncuların karşısına sunan Rockstar Games aslında yeniden elden geçirme kısmını çok yapmadığını gösterdi.

“Definitive Edition” yazısını görünce bi heyecanlanmadık değil tabi. Fakat oyunlara baktığınız zaman üç ikonikleşen şehrin, üç ana karakterin nasıl bu kadar kötü yapıldığına da anlam veremedik. Üstelik öyle 3-5 liradan da satılmadı bu oyunlar. Son derece pahalı bir etiket fiyatı ile satışa sunuldu. Merak edip alanlar yataklara düştü, kutu kutu mendil bitirdi, psikolojik terapilere katıldı. Daha sonrasında Rockstar Games çıkıp “Kusura bakmayın, teknik bir hata oldu. Oyun oynarken bazı buglar çıkıyor ama halledeceğiz.” dedi. Rockstar Games buglara odaklanırken oyuncular oyunda elle tutulacak bir şey arıyorlardı. Sonuçta Crysis de üçlemeyi elden geçirdi ama ilk oyunlara göre maşallahı var. GTA serisi ise içerisindeki en akıl almaz olaya imza attı. İyi olması beklenen grafikler çizgi film karakterlerine döndü resmen.

GTA Serisi İnceleme – The Trilogy

Grand Theft Auto: VI – Ne Zaman Gelecek ve Nasıl Olacak?

GTA serisi içerisinde en çok merakla beklenen oyun herhalde GTA VI olacak. Neredeyse son oyunun üzerinden 10 yıl geçti fakat hala ortalıkta yeni oyun yok. Fakat bazı bilgiler ortalıkta dolanmaya başladı.

Çıkan haberlere göre oyun içerisinde modern bir Vice City haritasını göreceğiz. Normalde GTA III’ten itibaren bakacak olursak Vice City haritası oyunun en küçük 2. haritası olurken GTA V’in haritası ise en büyük harita olarak geçiyor. Tahminen yeni Vice City haritası da son haritadan büyük olacak. Yine bir başka beklenti de oyun içerisinde yer alan binaların birçoğuna giriş çıkışın mümkün olacağı yönünde. Son beklenti ise oyunun en erken 2024 yılında çıkacağı şeklinde. Eğer bu bilgiler doğruysa biraz daha sabır diyeceğiz.

Arada iniş çıkışların olduğu dönemler var tabi. GTA serisi için baştan sona yükselişe geçen bir oyun diyemeyiz. Ama kesin olarak söyleyebileceğimiz bir şey varsa o da GTA serisinin oyun dünyasına bir yön verdiğidir. Özellikle ana oyunların özelinde bakacak olursak çıktıkları dönemde dünyayı sarstı diyebiliriz. Bu muhtemelen GTA VI için de aynı olacak. İlerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!