Güç Kaynağı Nedir?

MagniGame olarak hiç bilmeyenler için PC parçalarını tanıtmaya devam ediyoruz. Bu içeriğimize kadar sırasıyla anakart, işlemci, RAM bellek, Ekran kartı ve SSD’nin ne olduğunu öğrendik. Sıra geldi güç kaynağına. Güç kaynağı nedir, ne değildir bu içeriğimizde detaylı bir şekilde öğreneceğiz.

Her zaman olduğu gibi içeriğin en başında açıklamamızı yapalım. Bu içerik daha çok PC parçalarını hiç tanımayanlara yönelik hazırlandığı için teknik detaylarla çok boğulmadı. Çünkü amacımız olabildiğince basit bir şekilde anlatarak güç kaynağı nedir sorusuna yanıt aramak. Her zaman olduğu gibi bu içeriğimizden sonra da güç kaynağı satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğreneceğiz. Ve akabinde sizlere aylık olarak güncelleyeceğimiz en iyi güç kaynaklarının bulunduğu tavsiye listemizi sunacağız. Şimdi lafı daha da fazla uzatmadan bir an önce güç kaynağı nedir hep beraber öğrenelim.

psu nedir
Güç Kaynağı Nedir?

Güç Kaynağı Nedir? PSU Farklı Bir Şey mi?

Bilgisayar toplamak isteyen herkes genel olarak önce anakart, RAM bellek ve işlemci üçlüsüne yükleniyor. Daha sonrasında kalan bütçesinin büyük bir kısmı ile ekran kartına yöneliyor. Aslında buraya kadar yapılanlara çok yanlış diyemeyiz. Fakat genelde en düşük bütçe güç kaynağına aktarılıyor. Peki güç kaynağı bu kadar önemsiz bir parça mı? Tabi ki hayır. Aksine güç kaynağı olmasa satın almış olduğunuz diğer parçaların hiçbir önemi kalmayacaktır.

Güç kaynağının ingilizcedeki adı Power Supply Unit olarak geçmektedir. Fakat ülkemiz dahil neredeyse tüm dünya genelinde kısaca PSU olarak anılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere bu parça bilgisayarınıza ihtiyacı olan gücü sağlayan bir parçadır.

Biraz daha detaya inecek olursak aslında bu kadar basit bir mantığa sahip olmadığını rahatlıklı görebilirsiniz. Şöyle ki, güç kaynağını bilgisayar kasanıza bağladığınız zaman bilgisayarınıza gerekli olan gücü prizden alarak aktarır. Yani bir nevi aracılık görevi üstlenmektedir. Fakat bu görev aslında çok kritik. Çünkü fazla gönderilecek bir enerji bilgisayarınızı tamamen kaybetmenize neden olabilir.

Enerji Neye Göre Aktarılıyor?

Güç kaynağı nedir sorusuna yanıt bulduğumuza göre şimdi diğer aşamaya geçelim. Güç kaynağı (PSU), prizden aldığı elektrik enerjisini neye göre aktarıyor? Çünkü az önce de belirttiğimiz üzere bir parçaya fazla enerji gitmesi o parçanın bir daha kullanılamayacak olması anlamına bile gelebilir.

Güç kaynağı içerisinde bulunan parçaların yaptığı hesaplamalar sonucunda hangi parçanın ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğunu kendisi bizzat hesaplar. Daha sonra hesapladığı değerdeki enerji miktarını doğru parçalara sistemli bir şekilde iletir.

Basit bir örnekle anlatalım. 1 litre su kapasitesine sahip bir adet sürahi ve 400ml ve 600ml kapasitesinde iki adet bardak olduğunu düşünün. Sürahideki tüm suyu bir kerede her iki bardağa da boşaltamayız. Her ikisinin de dolması için kendi kapasiteleri kadar suyu bardaklara aktarmamız gerekir. 400ml kapasitesindekib ir bardağa 401ml su eklerseniz su taşmaya başlar. İşte PC parçaları da aynı mantıkla çalışıyor. Ne kadar enerji ihtiyacı varsa o kadarını alır. Fazlasını alırsa sorunlar kısa bir süre sonra baş göstermeye başlar.

güç kaynağının içi nasıl
Güç Kaynağı Nedir?

Güç Kaynağının İçerisinde Neler Var?

Güç kaynağı dışarıdan bakıldığı zaman kapalı bir kutu gibidir. Genelde içinde neler olduğu da merak edilir. Fakat içini gördüğünüz zaman biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü sandığınız kadar karışık yapılı değil. Ama yine de içinde neler olduğunu bilmekte fayda var.

Öncelikle bir adet doğrultucu bulunur. Bu parça alternatif akımı doğru akıma çevirmektedir. Bunun haricinde bir adet filtre mevcut. Bu filtre de doğrultucudan gelen akımı kendisi düzeltir. Bunların haricinde güç kaynağı içerisinde yer alan bir diğer parça ise transformatör. Bu parça gelen voltaj değerlerini arttırır ya da azaltır. Yani bir nevi dengeleyici gibi bir görevi vardır kendisinin.

Gelelim belki de en kritik parçaya. Voltaj regülatörü. Bu parça az önce dediğimiz parçaların ihtiyacı olan enerji miktarını hesaplayan ve parçalara iletilmesini sağlayan bir beyin adeta. Kendisi doğru akım çıkışını kontrol eder, parçaların neye ihtiyacı varsa onu verir.

Bir de dışarıdan bakıldığı zaman net bir şekilde gözüken bir adet soğutucu fan vardır. Bu fan güç kaynağının fazla ısınmasına engel olmak için orada bulunuyor. Genelde büyük olur ve sessiz çalışması tercih edilir.

İyi Bir Güç Kaynağı Nasıl Olmalı?

Güç Kaynağı Nedir? isimli içeriğimizde sıra geldi iyi bir güç kaynağının nasıl olması gerektiğine. Baştan söyleyelim aslında bu sorunun detaylı cevabını Güç Kaynağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? isimli içeriğimizde uzun uzun vereceğiz. Burada daha yüzeysel be kısa bir şekilde bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle iyi bir güç kaynağı tabi ki de sisteminize uygun olmalı. Örneğin çok enerji tüketimi yapan bir bilgisayarınız varsa bu bilgisayara 300-400W’lık bir güç kaynağı takmak çok da mantıklı olmayacaktır. Çünkü sistemin ihtiyacı olan enerji miktarını sağlayamazsanız sisteminiz çalışmaz. Tabi yüksek Watt değerlerine sahip her güç kaynağı da iyi demek değil. Güç kaynaklarının kalite sertifikası olarak adlandırabileceğimiz 80 Plus sertifikaları da oldukça önemli. Bronze, Silver, Gold, Platinum gibi farklı değerlere sahip olan güç kaynaklarının en kötü ihtimalle 80 Plus Bronze değerinde olması gerekmekte. Çünkü bu sertifikalar sayesinde güç kaynağınızın değerleri garanti edilmiş oluyor.

Bunların haricinde iyi bir güç kaynağının markası da iyi olmalı. Zira bilinmeyen markalardan alacağınız güç kaynakları ile sorun yaşamanız durumunda karşınızda iletişim kurabileceğiniz birisini göremeyebilirsiniz. Bu da ileride daha büyük sorunlara neden olabilir.

Zaten içeriğin başında da bahsettik, güç kaynakları her ne kadar geri plana atılsa da oldukça önemli parçalardır. Sisteminizin zarar görmesini istemiyorsanız güç kaynaklarına dair daha çok şey bilmeniz ve araştırmanız gerekir.

güç kaynağı
Güç Kaynağı Nedir?

Güç Kaynağının İçi Nasıl Temizlenir?

Masaüstü bilgisayarların temizliği oldukça önemli. Bunu sizlere daha önceden hazırladığımız Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır? isimli içeriğimizde aktarmıştık. Yapacağınız temizlik işlemleri bilgisayarınızı daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

Tabi her parçanın bakımı kendisine özel bir şekilde yapılıyor. Fakat güç kaynağının diğer parçalara göre bir farkı var. O da diğerlerine göre daha kapalı bir yapıda olması. Tabi bu da temizlik işlemini zorlaştırıyor diye düşünebilirsiniz. Bazı bilgisayar kullanıcıları güç kaynağının içini açarak temizlemeyi uygun görüyor. Fakat biz öyle düşünmüyoruz. Hele ki garanti kapsamındaysa. Çünkü güç kaynağınızın içini açtığınız zaman vidaların üstünde bulunan stickerlar zarar görecektir bu da içinin açıldığını kanıtladığı için garanti kapsamından çıkaracaktır.

Peki için açmadan güç kaynağı nasıl temizlenir? Gayet basit. Öncelikle parçayı kasadan sökmeniz gerekiyor. Ardından ihtiyacınız olan bir kompresör ya da saç kurutma makinesi. Bunları kullanarak içerisinde bulunan tozları dışarı atabilirsiniz. Bu işlem sonrasında fan pervanelerine yapışmış olan toz parçalarını da temizlemek isterseniz kulak temizleme çubuklarından yararlanabilirsiniz. Fakat az önce de dediğimiz gibi, kesinlikle güç kaynağının içinin açılmasını tavsiye etmiyoruz.

Sonuç Olarak

Güç Kaynağı Nedir? Bilgisayarda Nasıl Çalışır? isimli içeriğimizde sizlere olabildiğince basit bir şekilde aslında güç kaynağının ne kadar önemli bir parça olduğundan bahsetmeye çalıştık. Umarız bu içerik sayesinde bilgisayar toplarken bu parçaya biraz daha hak ettiği bütçeyi ayırabilirsiniz.

Hiç bilmeyenler için bilgisayar parçalarını tanıttığımız bu serimizin bir sonraki içeriği Güç Kaynağı (PSU) Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusuna yanıt arayacak şekilde olacak. Bu sayede bu parçayı satın alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken tüm detayları öğrenebileceksiniz. Güç Kaynağı Nedir? gibi farklı donanım ve bileşenleri ve bunların haricinde aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!